شماره خبر :٤٩٣٠٨٠

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ٢٦ ارديبهشت ١٣٩٥
مراسم تقدیر از اساتید ممتاز مدعو گروه معارف دانشگاه های علوم پزشکی و فردوسی مشهد
مأوا: مراسم تجلیل از اساتید مدعو و حق التدریس گروه معارف دانشگاه های علوم پزشکی و فردوسی ، 20 اردیبهشت ماه در محل سلف مرکزی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)،  دراین مراسم که به همت دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی و با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی و فردوسی برگزار گردید، ضمن تقدیر از اساتید ممتاز مدعو و حق التدریس گروه معارف دو دانشگاه، برخی موضوعات و چالش های مرتبط با این حوزه نیز مطرح و بررسی شد.

در ابتدای این مراسم دکتر طباطبایی مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، هدف از برگزاری این نشست را تکریم جایگاه اساتید در حوزه معارف اسلامی دانست و افزود: استادان معارف که به عنوان سرخط و جبهه مقدم فعالیتهای تربیتی و فرهنگی در دانشگاه به شمار می روند، همکنون بزرگترین و تاثیرگذارترین گروه آموزشی در دانشگاه به شمار رفته و نقشی بسزا در نشر معارف دینی و فرهنگی دانشگاهیان دارند.

حجت الاسلام صالحی مسئول نهاد رهبری دانشگاه فردوسی هم، اثبات کارآمدی اندیشه اسلامی و نقد افکار انحرافی را از جمله نقش های مهم اساتید معارف دانست و افزود: اساتید معارف قادرند با جریان سازی های انحرافی که گاه در نشریات دانشجویی نیز رخنه می کنند مقابله کرده و حتی جریان سازی های مبتنی بر عقلانیت دینی را در دانشگاه سبب شوند که از جمله راه های خلق این جریان سازی ها، برگزاری جلسات مناظره با حضور اساتید اندیشمند در حوزه معارف می باشد.

ضرورت غنا بخشی حوزه‌ی اطلاعاتی اساتید معارف

مسئول شورای استانی نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی در این مراسم، بر غنا و جامعیت حوزه اطلاعاتی اساتید معارف تاکید کرد و گفت: اساتید معارف باید نسبت به آنچه بیان می کنند اعتقاد راسخ داشته و شبهات مرتبط با مطلب را پیش بینی کنند تا در صورت مواجه شدن با آن آماده پاسخگویی باشند.
حجت الاسلام ترابی، ابراز امیدواری کرد با هم افزایی و تجمیع پتانسیل های گروه معارف، زمینه ارئه مباحث غنی و کارآمد در این حوزه فراهم شود.

معاون دانشجویی و مدیر گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی نیز، با بیان اینکه عملکرد اساتید گروه معارف در مقاطع زمانی مشخص از سوی دانشگاه رصد و مورد ارزیابی قرار می گیرد افزود: چنانچه این ارزشیابی توسط خود اساتید نیز  انجام شود نتایجی بهتر و دقیق تر حاصل خواهد شد.

دکتر ابراهیمی افزود: در حال حاضر برخی مطالب ارائه شده در کلاس های درس معارف از جذابیت کافی برخوردار نیست که این امر معلول علل مختلفی است؛ اما عدم آشنایی اساتید با ادبیات ذهنی نسل جدید شاید مهمترین علت آن به شمار رود.

در ادامه، دکتر دارابی معاون اموزشی دانشگاه علوم پزشکی ضمن یادآور شدن نقش اساتید معارف در هدایتگری جامعه دانشگاهی، از مغفول ماندن بحث "اسلامی شدن دانشگاهها" انتقاد و تاکید کرد: در صورتیکه این بحث به مرحله عملیاتی شدن برسد بسیاری از چالشهای فرهنگی و تربیتی دانشگاه برطرف خواهد شد.

لزوم ارتباط گیری اساتید حق التدریس با گروه معارف دانشگاه

دکتر سید موسوی مدیر گروه معارف دانشگاه فردوسی، بر ارتباط گیری بیشتر اساتید حق التدریس با گروه معارف دانشگاه تاکید و بهره گیری از نرم افزارهای دروس معارف و سایت معاونت اساتید گروه معارف دانشگاه را از جمله راه های تسهیل کننده این فرایند دانست.

دکتر آهن چیان مدیر برنامه ریزی و آموزش دانشگاه فردوسی نیز با بیان این که شناخت زمینه های فرهنگی و اجتماعی می تواند در نیاز سنجی و تعیین مواد درسی در جهت برنامه ریزی هر چه بهتر موثر باشد، افزود: درکنار این موارد بحث فنون تدریس و نحوه آموزش نیز مطرح می شود که تاثیر گذاری آن در میزان اقناع دانشجو و فهم کامل محتوای درسی روشن و واضح است ولی ضرورت رفع محدودیت های موجود در انتخاب دروس گروه معارف را هم یادآور شد و افزود: دانشجو باید امکان انتخاب از بین دروس مختلف را داشته باشد.

انتهای پیام/

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو