شماره خبر :٥٠٨٧٠٣

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٣ آذر ١٣٩٥
 
حجت الاسلام محمدیان در همایش جهادگران بسیجی عرصه علم پژوهش و فناوری:
موضوع علوم انسانی برای کشور ما سرنوشت‌ساز است / بسیج به علوم انسانی توجه ویژه ای داشته باشد
مأوا: رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه اگر بسیج به موضوع علوم انسانی کم توجهی کند ممکن است با یکسری چالش جدی روبرو شویم، گفت: وارادات علوم انسانی جز ضرر برای ما چیزی نخواهد داشت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در همایش تجلیل از جهادگران بسیجی عرصه علم، پژوهش و فناوری که عصر امروز در سالن جابربن حیان دانشگاه شریف برگزار شد، گفت: اگر بخواهیم با عبارت قرآنی به موضوع بسیج بپردازیم، در یک کلمه باید بگوییم بسیج یعنی پیشرو بودن.

وی افزود: خیلی‌ها در جامعه نقش ایفا می‌کنند اما کسانی که پیشگام هستند راه‌های جدیدی را باز می‌کنند و راه‌های میانبری را برای رسیدن به اهداف و آرمان‌ها ابداع می‌کنند و در خط مقدم هستند و برای باز کردن راه‌های جدید ایثار و گذشت دارند.

حجت الاسلام محمدیان ادامه داد: بسیج در کشور ما یک زمان که با خطر دشمن بیرونی مواجه بودیم و اصل نظام به خطر افتاده بود، کاری انجام داد کارستان. در دفاع مقدس نیروهای مسلح حضور داشتند و خوب هم درخشیدند، اما اگر بسیج به میدان نمی‌آمد، قطعاً تاریخ کشور ما تغییر می‌کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: اگر امروز همه ما با سربلندی از ۸ سال دفاع مقدس سخن می‌گوییم به دلیل پیشگامی بسیج است، درست است که فرماندهان بزرگی در این دوران نقش داشتند،‌ اما فرمانده با نیروهایش نقش ایفا می‌کند و این نیروها یعنی بسیج.

حجت الاسلام محمدیان اظهار داشت:‌ بسیج بعد از جنگ پرونده‌های جدیدتری را گشود و بسیج علمی یکی از ضرورت‌های اصلی جامعه ماست که در بسیج بعد از جنگ به آن توجه ویژه‌ای شده است.

وی خاطرنشان کرد: ایستادگی‌ها، رشادت‌ها، شهادت‌طلبی‌ها و پیروزی‌هایی که ما در دوران دفاع مقدس داشتیم، همه به دلیل روحیه تعبد، ارتباط عمیق با خدا و انجام وظیفه الهی بود. راز موفقیت بسیج در دوران دفاع مقدس، روحیه عبودیت، عشق به خدا و انجام وظیفه بندگی بود. در کار علمی هم تا زمانی که این روحیه حاکم نشود، مطمئناً جهش علمی که به دنبال آن هستیم،‌ اتفاق نخواهد افتاد.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تصریح کرد: هرجا که پیشرفت کرده‌ایم، یک انسان عاشق خدا در آن حضور داشته است. راز حرکت‌های پیشگامانه و پیشروانه در حفظ عبودیت،‌احساس معنوی و انجام وظیفه برای اعتلای نظام اسلامی است و ما باید مراقب بعد معنوی کارمان باشیم.

حجت الاسلام محمدیان گفت: بسیج همان‌گونه که در عرصه‌های مختلف پیشگام است، در عرصه معنویت،‌ارتباط با خدا و خدمت به مردم هم باید پیشگام باشد.

وی افزود: ما به تکنولوژی نیاز داریم و باید بتوانیم عقب‌ماندگی‌هایمان را جبران کنیم، اما هویت ما به علوم انسانی مرتبط است و تاریخ هر کشوری هویت آن کشور است و ما نمی‌توانیم به تاریخ‌مان بی‌توجه باشیم.

نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: امروز حتی تاریخ انقلاب اسلامی، ما نوشته‌های و مستندات بسیار کمی از آن وجود دارد، بسیج همان‌طوری که در عرصه‌های مختلف فعالیت می‌کند، نمی‌تواند به علوم انسانی نگاه نداشته باشد.

حجت الاسلام محمدیان خاطرنشان کرد: آنچه فرهنگ جامعه را هویت می‌بخشد و به جوانان یک جامعه هویت می‌دهد در علوم انسانی رقم می‌خورد و اگرچه ما در سیاست‌گذاری‌های مان در این رابطه کم‌کاری کرده‌ایم ولی اگر بسیج هم به موضوع علوم انسانی کم‌توجهی کند، ممکن است یکسری چالش‌های جدی را داشته باشیم. موضوع علوم انسانی برای کشور ما سرنوشت‌ساز است.

وی اضافه کرد: ما اگر لازم باشد می‌توانیم تکنولوژی را بخریم،‌ اما علوم انسانی را نمی‌توانیم وارد کنیم، زیرا واردات علوم انسانی برای ما چیزی جز ضرر ندارد، به همین دلیل از بسیج انتظار داریم به این بخش توجه ویژه‌ای داشته باشد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو