شماره خبر :٥٤٠٤٤٠

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ١٢ تير ١٣٩٧
 
در دانشگاه آزاد کرمان؛
افتتاحیه طرح ضیافت اندیشه اساتید
مهم‌ترین فصل ممیز انسان با سایر حیوانات در بحث معرفت و شناخت تجلی پیدا می‌کند.

حجت الاسلام حمید انصاریان در آیین افتتاحیه طرح ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان اظهار کرد: مهم‌ترین فصل ممیز انسان با سایر حیوانات در بحث معرفت و شناخت تجلی پیدا می‌کند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان افزود: معرفت به کلیات در قالب علم باعث می‌شود که انسان و حیوان از یکدیگر جدا شوند و این مفاهیم کلی محسوس و مادی نیستند. قوه عاقله توان فهم کلیات عالم را در انسان به وجود می‌آورد و شناخت یک مفهوم باعث پی‌بردن به همه جزئیات آن موضوع خواهد شد.

انصاریان با تاکید بر اینکه انسان باید حقیقت هستی را درک کند، گفت: هر علمی از یک سری اصول و قواعد کلی تشکیل شده است و عقل باید این قوانین کلی را بفهمد. عقل در سرشت همه انسان‌ها قرار گرفته است و همه ما فهم درک خالق هستی و خداشناسی که زیربنای تمام علوم و معارف است را داریم.

وی افزود: استادان اگر می خواهند اصول و قواعد عالم را بشناسند، باید با عینک خداشناسی به سراغ آنها بروند و اگر غیر از این باشد در جزئیات غرق شده و متوجه چیزی نخواهند شد.

انصاریان عنوان کرد: واقعیتی فراتر از همه مشاهدات ما در عالم هستی قرار دارد که به عنوان خدا باید شناخته شود چراکه واقعیت نامتناهی و هستی مطلق است. خدای متعال به عنوان واقیعت مطلق نیاز به استدلال ندارد و نمی توان خدا را انکار کرد و به همین دلیل زیربنای تمام علوم خداوند است.

وی با اشاره به این موضوع که بدترین معاصی شرک به خداست، اظهار کرد: وجود همه انسان‌ها باید از شرک خالی و باطن همه ما تطهیر شود و برای شناخت و رسیدن به خدا قصد قربت کنیم. همزمان با خداپرستی باید بتوانیم خودپرستی را کنار بگذاریم و همه کارها را برای رضای خدا انجام دهیم و به طهارت معنوی دست یابیم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو