شماره خبر :٥٤٠٤٨٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١٣ تير ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام کرمی؛
تشكيل كميته ۴ نفره برای رسيدگی به پرونده‌ها
مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تهران در خصوص اتفاقات اخیر تجمعات دانشکده علوم اجتماعی توضیحاتی را ارائه کرد.

حجت‌الاسلام کرمی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تهران، با اشاره به اتفاقات اخیر دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران گفت: بخشی از اتفاقاتی که در دو هفته گذشته در دانشگاه تهران و در دانشکده علوم اجتماعی افتاد مربوط به حوادث دی‌ماه سال گذشته در کل کشور بود و بخشی از این حوادث مربوط به دانشگاه تهران بود.

وی افزود: اتفاقات دی‌ماه منشأ دانشگاهی نداشت و از ناحیه دانشگاه هم حمایت نمی‌شد. علی رغم اینکه شروع این اتفاقات مردمی بود و مردم برای وضعیت معیشت خود نگران بودند و برای اصلاح این وضعیت اعتراض کردند، اما متأسفانه این اعتراضات مورد سوء استفاده قرار گرفت. در مجموع این تجمعات و این اغتشاشات ریشه دانشگاهی نداشت و عده‌ای از بیرون وارد دانشگاه شدند.

حجت‌الاسلام کرمی اضافه کرد: آنچه که در بیرون اتفاق افتاده بود باعث شد که تعدادی از دانشجویان در تجمعات دستگیر شوند. در آن زمان تلاش دانشگاه و نهاد رهبری این بود که اگر دانشجویی بدون علت و به دلیل بروز احساسات در این تجمعات دستگیر شده است آزاد شود. عمده کسانی که در این تجمعات دستگیر شده بودند آزاد شدند، اما بعضی از آنها به دلیل سابقه‌هایی که داشتند پرونده‌شان نیاز به بررسی داشت.

وی یادآور شد: حدود سه هفته گذشته نیز نتیجه بررسی‌ها روی پرونده دانشجویان اعلام شد. جمعا از کل دانشگاه‌های تهران بین ۵۰ تا ۶۰ دانشجو دستگیر شدند که از دانشگاه تهران ۳ نفر بودند که احکام آنها صادر شده است. حدود ۵ دانشجوی دیگر دانشگاه تهران در روز‌ها و ماه‌های آتی پرونده‌شان بررسی خواهد شد و احکام آن‌ها صادر می‌شود که این دانشجویان نیز باید با حضور در محاکم قضایی از اتهامات وارده دفاع کنند.

کرمی در خصوص اعتراضات اخیر دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی گفت: از این جهت که این احکام در زمان امتحانات به دانشجویان ابلاغ شد مورد اعتراض آن‌ها قرار گرفت. این زمان برای اعلام این احکام مناسب نبود و البته احکام تعدادی از آنها نیز سنگین در نظر گرفته شده که دانشجویان از قبل اعلام کرده بودند که اگر تخفیفی صورت نگیرد امتحانات دانشگاه را تحریم می‌کنند. البته این تهدید تعداد محدودی از دانشجویان است که ممکن است روی ضابطه و قانون اقدام نکنند.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه تهران اضافه کرد: جلسه‌ای در نهاد داشتیم و از دانشجویان خواسته شد که اعتراضات را به زبان دانشگاه بیان کنند و از تحریم امتحانات و تجمعات استفاده نکنند. دانشجویان و اساتید هم اذعان دارند که این راه صحیحی برای اعتراض نیست و نباید اعتصاب و تحصن و تجمع را به عنوان راه اول برگزید بلکه باید با شیوه‌های مناسب‌تری ورود پیدا کنیم.

کرمی خاطرنشان کرد: مسئولان دانشگاه، وزارت علوم و نهاد از روز اول به این مسئله ورود پیدا کردند و وقتی این تجمع شکل گرفت با نماینده دانشجویان جلسه‌ای برگزار شد و باعث شد التهاب این تجمع کاهش پیدا کند. تعداد محدودی از دانشجویان در امتحانات شرکت نکردند، اما بیشتر امتحانات به حد نصاب رسید و برگزار شد. خوشبختانه در این تجمع اتفاق خاصی رخ نداد و اگر اتفاقی می‌افتاد برای دانشگاه تهران که قطب علمی کشور است مناسب نبود.

کرمی با اشاره به بررسی اعتراضات تاکید کرد: نباید در همان ابتدا به قوه قضائیه حمله کرد. درست است که این احکام سنگین است، اما احکام اولیه است و ممکن است مورد تجدیدنظر قرار بگیرد. باید به این اعتراضات رسیدگی شود.

وی با اشاره به اینکه برای یکی از دانشجویان هشت سال حبس در نظر گرفته شده گفت: این حکم برای یک دانشجو بسیار سنگین است و از طرف نهاد رهبری در دانشگاه‌ها اقداماتی در این خصوص صورت گرفته است. جلسه‌ای با مسئولان قوه قضائیه و قاضی پرونده داشتیم و حتی حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها به این قضیه ورود پیدا کرد، اما به دلیل هم‌زمانی این اتفاقات با هفته قوه قضائیه از امروز ۹ تیر بررسی این پرونده‌ها شتاب خواهد گرفت و به صورت جدی پیگیری خواهد شد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تهران گفت: ممکن است برخی از دانشجویان تحت احساسات قرار گرفته و در این تجمعات شرکت کرده باشند، اما این احکامی که از سوی قوه قضائیه صادر شده فقط برای حضور دانشجویان در اغتشاشات نبود بلکه مجموع اتهامات یک دانشجو در چند سال گذشته است که به سبب آن یک دانشجو هشت سال محکوم به زندان شده است و بالاترین حکمی که برای اغتشاشات در نظر گرفته شده پنج سال زندان برای یک دانشجوی دیگر است.

وی در خصوص بررسی پرونده‌ها و اعلام نتیجه نهایی گفت: نمی‌شود زمان برای رسیدگی به پرونده‌ها تعیین کرد و وعده‌ای هم به دانشجویان داده نشده، اما کمیته چهار نفره نهاد رهبری در دانشگاه ها، قوه قضائیه، نماینده دانشجویان و وزارت علوم تشکیل شده و از امروز پیگیر موضوع خواهند بود. موضوع، موضوع کوچکی نیست و باید به دقت بررسی و ابعاد آن روشن شود. امیدواریم تا قبل از دادگاه تجدیدنظر بررسی‌های نهایی انجام بگیرد.

کرمی در خصوص تصمیم دانشگاه تهران برای دانشجویانی که در امتحانات شرکت نکردند، گفت: برای دانشجویانی که امتحانات را تحریم کرده و شرکت نکردند قوانین و ضوابطی وجود دارد. البته برخی از امتحانات قرار است مجددا برگزار شود، اما در برخی دیگر که به حد نصاب رسیده است بررسی‌ها انجام می‌شود و برای هر فرد حکم متفاوتی در شورای انضباطی دانشگاه داده می‌شود. البته موضوع امتحانات موضوع اصلی ما نیست بلکه اصل موضوع این است که اجازه ندهیم که دانشگاه به التهاب کشیده شود.

وی یادآور شد: می‌توانست این قصه دانشگاه‌ها را ملتهب کند، اما به خوبی مدیریت شد و به آرامش رسید. امیدواریم سال تحصیلی آینده فضای دانشگاه فضایی آرام و علمی باشد و ما بتوانیم در یک فضای علمی مسئولیت‌های فرهنگی و علمی خود را انجام دهیم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو