چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٠٨٥٣

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٣٠ تير ١٣٩٧
 
در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد؛
اولین همایش علمی پژوهشی «زن مسلمان»
اولین همایش علمی پژوهشی «زن مسلمان» با حضور جمعی از مسئولان استانی، فرهیختگان و دانشگاهیان علوم پزشکی گیلان در شهر رشت برگزار شد.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، اولین همایش سراسری علمی پژوهشی «زن مسلمان» را با حضور جمعی از مسئولان استانی، فرهیختگان، اندیشمندان و دانشگاهیان علوم پزشکی گیلان و با سخنرانی آیت‌الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت، یکشنبه هفته گذشته در سالن اجتماعات مرکز آموزشی درمانی الزهراء(س) رشت برگزار کردند.

در ابتدای برنامه حجت‌الاسلام اسماعیلی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه با اشاره به ارزش جایگاه زن از ابتدای زندگی بشریت تا به حال، بیان داشت: از زمانی که بشر پا به عرصه ی وجود گذاشت برنامه و هدف اشرف مخلوقات به خدا رسیدن و نورانی شدن بود و برای اینکه این اتفاق محقق شود باید هزینه‌هایی پرداخت شود که خداوند در طول تاریخ ۱۲۴ هزار راه بلد و در ادامه ۱۴ نور مطلق قرار داد که مسیر به سوی خدا را برای تک تک انسان‌ها مشخص کنند و هدایتگری و راهنمایی کافی را انجام دهند، پس همه چیز مشخص شده و برنامه ریزی شده از طرف خداوند است.

وی ادامه داد: در این جاده مشخص و روشن شد که ما هم در این مسیر قرار گرفته‌ایم. خدای متعال در صورت دادن امتیاز، هیچ نژاد و جنسی را مشخص نمی‌کند و هر کس بیشتر با خدا رفیق شود در این مسیر قرار می‌گیرد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان افزود: مرد و زن، پیر و جوان ندارد هر کسی که در این مسیر قرار گرفت برای خدای متعال با ارزش است و در طول تاریخ نیز مشاهده می‌شود که خدای متعال در این مسیر نمونه‌های بارزی برای ما قرار داده است.

وی گفت: با اینکه پیامبران ما مرد بودند ولی خداوند زن را مصداق مثال‌های خود قرار می‌دهد و می‌گوید در خانه‌ای که دشمن خدا در آن است از همان خانه مثال می‌زند(اشاره به داستان فرعون و آسیه). هر کسی هر جایی باشد با هر گونه عملی، اگر بخواهد به خدا برسد راه باز است و  نمونه‌ای دیگر حضرت مریم(س) است که بدون اینکه با همسری در ارتباط باشد به اذن خدای متعال پیامبری از همین بانو متولد شد.

وی ادامه داد: کمی جلوتر نمونه‌ای دیگر زنی است با سرمایه های کلان، منتهی پیامبر خدا را حمایت کرد که این نیز الگوی دیگری بود و در ادامه از جنس زن، الگوی دیگری به نام زینب کبری(س) را به عالم معرفی می کند.

حجت‌الاسلام اسماعیلی خاطرنشان کرد: همه ۱۲۴ هزار پیامبر و ۱۴ معصوم سعی داشتند زمینه را آماده کنند که آرام آرام همه پذیرش این را داشته باشند که قرار است امامی بیاید حکومت کند که در کنار این امام ۳۱۳ نفر متشکل از فرماندهان، حاکمان و استاندران هستند که می‌خواهند حکومت جهانی تشکیل دهند.

وی خاطر نشان کرد که هدف از برگزاری این همایش نشان دادن مصادیقی بسیار کم از زنان مسلمان بود و گفت: بانوان مسلمان با ایمان و عشق به خدا و پیامبر و اهل بیت توانستند کسب موفقیت کنند و بدرخشند و اسلام هیچگونه مخالفتی با نقش آفرینی زن مسلمان در جامعه ندارد.

در ادامه ی این مراسم آیت‌الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه رشت گفت: پیرامون مقام زن کتاب‌های فراوانی، خصوصا در دوران انقلاب اسلامی به رشته تحریر درآمده است، اما در دوران قبل از انقلاب تنها کتابی که می‌توان به آن استناد کرد دو کتاب ارشمند استاد شهید مرتضی مطهری یعنی کتاب نظام حقوق زن در اسلام و کتاب مسئله حجاب ایشان بود، ولی بعد از انقلاب، هم از سوی زنان عالمه و هم از سوی مردان عالم کتاب‌های زیادی در این خصوص نوشته شد.

وی تصریح کرد: در یکجا نمی‌توان همه مسائل مربوط به جایگاه و ارزش و اعتباری که زن در جامعه اسلامی دارد بیان کرد و باید در این خصوص در جلسات تخصصی و به‌صورت گسترده بحث شود، اما اینگونه جلسات و همایش‌ها مثل نماز جمعه هستند. همان‌طوری که نمی‌شود در نماز جمعه به همه مسائل جامعه اسلامی پرداخت و فقط مقداری در خصوص اخلاق صحبت می‌شود و مقداری هم در خصوص مشکلات دنیای اسلام، در این گونه همایش‌ها هم باید به نکاتی از ارزش و اعتبار زن در جامعه پرداخت.

نماینده ولی فقیه در گیلان، اظهار داشت: یکی از مسائلی که در مورد زن مطرح است هویت زن است. در این راستا دو دیدگاه از نظر مفسران شیعه و سنی در مورد زن وجود دارد. یک دیدگاه این است که زن از ظل مرد آفریده شده است و دیگاه بعدی این است که جوهره زن عین جوهره مرد است که هر دو از یک جوهره آفریده شده‌اند که خداوند در قرآن نیز به آن اشاره دارد.

وی ادامه داد: امروزه آنچه که برای زن در نظام‌های ارزشی الهی و در مکاتب توحیدی تبیین شده به فراموشی سپرده شده است و متاسفانه جایگاه الهی زن مغفول واقع شده تا جایی که زنان جامعه بشری این باور در آنها ایجاد شده که آنچه شما دارید این است که ما می گوییم و این درد بزرگ جامعه بشری است نه فقط مختص جامعه اسلامی، ایرانی و شیعی بلکه زن و جایگاه کرامتی زن در نظام های بشری و سلطه جهانی مخدوش شده است.

وی در ادامه با اشاره به این نکته که کرامت زن باید در دو مقوله کرامت ذاتی و کرامت اکتسابی مورد بررسی قرار گیرد، گفت: زن در نظام تکوین مانند مرد است، همچنان که خداوند مرد را آفرید و برای او در تکوین هیچ برتری‌ای قرار نداد، زن را نیز آفرید و برای او در نظام تکوین هیچ برتری‌ای قرار نداد، اما کرامت اکتسابی آن کرامتی است که خداوند قدرت اکتساب آن را در اختیار این موجود نهاده است. متاسفانه امروز دشمنان تلاش می‌کند زندگی زنان را مردانه کنند هچنانکه تلاش می‌کنند مرد را از مردوارگی خود دور کنند و امروز این خطوط اندیشه الحاد جهانی است.

در ادامه افشین شفقی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، نیز گفت: در دنیا حدود ۲ میلیارد مسلمان زندگی می‌کنند که حدود ۵۰ درصد این جمعیت را بانوان تشکیل می‌دهند. دین اسلام دین کرامت انسانی است. زمانی که اسلام در سرزمین جاهلیت ظهور کرد دختران را زنده به گور می‌کردند و اسلام این عزت و کرامت انسانی را به زنان و دختران بازگرداند. امروز هم در دوران غرب‌گرایی مدرن، عزت و کرامت بانوان را رعایت نمی‌کنند و از آنها استفاده ابزاری و جنسیتی می‌کنند که اسلام با این تفکر نیز مخالف است.

وی با اشاره به سخنی از رهبر معظم انقلاب گفت: برای یک زن مسلمان باید الگویی مناسب وجود داشته باشد تا بتواند از او تاسی کند که در این خصوص نیز در دنیا هیچ الگویی بهتر و بالاتر از حضرت فاطمه(س) وجود ندارد که او الگویی مناسب برای زنان و دختران جامعه اسلامی است.

در ادامه همایش اشرف جناتی مدیر گروه معارف دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دبیر علمی این همایش نیز ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این همایش، گفت: به دبیرخانه اولین همایش زن مسلمان با محورهای فرزند پروری، عفاف و حجاب، فضای مجازی، همسرداری و سلامت خانواده ۱۲۰ چکیده مقاله ارسال شد که از بین آن ها ۷۰ مقاله انتخاب شد و از این بین سه مقاله به عنوان مقالات ویژه انتخاب شدند که قرار است این مجموعه مقالات به‌صورت یک کتاب چاپ شوند.

جناتی با بیان اینکه زن در پرتو اسلام ارزش و اعتبار ویژه پیدا کرده است، تصریح کرد: بهترین مجوز حضور زن مسلمان در اجتماع حجاب است. حجاب، اعتبار و کرامت و شخصیت زن مسلمان است. اسلام از زن می‌خواهد وقتی در ملأ عام و در اجتماع و در مقابل چشمان مردان نامحرم ظاهر می‌شود زنانگی خود را حفظ کند و بپوشاند و به شکل انسان نه زن ظاهر شود. اسلام هرگز با حضور زنان در اجتماع مخالفت نمی‌کند و گواه آن حضور زنان در عرصه‌های مختلف جامعه اسلامی ایران است. اسلام با استفاده ابزاری از زن مخالف است.

این عضو هیات علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: حجاب فقط پوشاندن ظاهر نیست بلکه در قرآن کریم به چهار نوع حجاب اشاره شده است؛ حجاب در پوشش، حجاب در گفتار، حجاب در نگاه و حجاب در رفتار که زن و مرد جامعه اسلامی باید به آن آراسته باشند.

تقدیر از ۳۰ بانوی موفق محجبه درعرصه‌های هنری، علمی، ورزشی و مدیریتی پایان‌بخش این همایش بود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو