چهارشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤١٥٧٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٠ شهريور ١٣٩٧
 
حجت الاسلام فلاح‌رفیع در مراسم جشن عید غدیر:
انقلاب اسلامی برای ادامه راه خود نیاز به خانه‌تکانی انقلابی دارد
مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت مدرس: انقلاب اسلامی اگر می‌خواهد به راه خود که راه اسلام ناب است ادامه بدهد، اگر می‌خواهد بر آرمان‌های بلند خود وفادار بماند، هیچ چاره‌ای ندارد مگر خانه تکانی انقلابی. ما دائم به این خانه تکانی انقلابی نسبت به انقلاب خود نیازمندیم و امروز این خانه تکانی خیلی فوری‌تر و حتمی‌تر است.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی فلاح‌رفیع مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت مدرس در بخشی از سخنرانی خود در مراسم جشن عید غدیر و روز کارمند که در دانشکده کشاورزی این دانشگاه برگزار شد، با توجه به جایگاه غدیر در اسلام و با اشاره به آیه‌ی شریفه‌ی قرآن گفت: به فرموده‌ی خدای متعال غدیر روزی است که سه خصوصیت عمده دارد: دین در آن روز کامل می‌شود، نعمت الهی تمام می‌گردد و رضایت خداوند از دین حاصل می‌شود. بر اساس روایات با استناد به قرآن کریم، هرجا نعمت به طور مطلق به کار رفته باشد منظور ولایت و امامت است. در ذیل آیه‌ای که می‌فرماید:«ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ» امام صادق(ع) فرمود منظور از نعیم ما هستیم و مقام ولایت. ولایت و  امامتی که همه نعمت‌ها از آن حاصل می‌شود، هم خود نعمت کامل است و هم نعمت‌های مادی و معنوی در سایه‌ی آن تأمین می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اشعاری از ابن سینا و حکیم ابوالقاسم فردوسی درباره مقام ولایت امام علی(ع) افزود: مطلب مهم و قابل توجه دیگر در این آیه، صدر آن است که می‌فرماید:«الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دينِكُمْ فَلا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ». در این قسمت آیه خبر از یک واقعیت می‌دهد و آن این است که می‌فرماید کفار امروز از شکست و نابودی دین شما ناامید شدند. به شهادت روایات فراوانی که از طریق علمای شیعه و سنی نقل شده «الیوم» اشاره به روز غدیر و جریان نصب حضرت امیر (ع) توسط پیامبر گرامی اسلام (ص) است.

حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع خاطرنشان کرد: دشمنان که با اصل اسلام مخالف بودند همواره بر این پندار به سر می‌بردند که بالاخره روزی پیامبر گرامی اسلام(ص) از دنیا خواهد رفت و با رفتن او دین او نیز اندک اندک رو به کم‌رنگی و سپس زوال می‌رود. اما ناگهان با حادثه‌ای مواجه شدند که استمرار دین اسلام را تضمین می‌کرد و آن نصب علی(ع) به عنوان امام و جانشین آن حضرت بود. همه می‌دانستند که علی(ع) شخصیتی است که به خوبی می‌تواند خواسته‌های پیامبر خدا(ص) را برآورده سازد  و دین او را استمرار بخشد. این حقیقتی بود که بارها و بارها پیامبر اسلام(ص) بر آن تصریح فرموده بود. بنابراین کفار با نصب حضرت از نابودی دین اسلام مأیوس شدند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: اما در پی این خبر دو امر یا «باید» آمده است؛ یکی اینکه فرمود از این به بعد از مخالفان صریح اسلام که همان کفارند نترسید. دیگر اینکه فرموده باید از خداوند بترسید. در این جا نیز نکات بسیاری نهفته است  از جمله اینکه این کافران و دشمنان به هیچ وجه نمی‌توانند اسلام را نابود کنند و یا به انحراف بکشانند، شما مراقب خود باشید. چنانچه خداترسی در بین شما به معنای واقعی نباشد، هرچند نابودی دین ممکن نیست، اما انحراف دین از سوی شما ممکن است. شرط اینکه دین منحرف نشود خداترسی شماست و بس. پس اگر خداترسی نداشته باشید، کار دین به جای خطرناکی می‌رسد و این واقعیتی بود که در تاریخ تلخ صدر اسلام بعد از پیامبر خدا(ص) تحقق خارجی پیدا کرد.

وی تصریح کرد: این واقعیتی است که امیرالمؤمنین(ع)  به‌طور مکرر در کلمات و بیانات خود به آن نه تنها اشاره که تصریح فرموده است. در نهج‌البلاغه به کرات این مطلب آمده و خبر از این واقعیت تلخ داده شده است. آنجا که حضرت به وارونه پوشیده شدن لباس اسلام اشاره می‌کند. آنجا که به بلاهای حاصل از خانه‌نشین شدنش اشاره می‌کند. آنجا که به مقام و منزلت اهل بیت(ع) به عنوان منارها و چراغ‌های هدایت و گنجینه‌های علوم الهی اشاره می‌کند و بسیاری موارد دیگر. علاوه بر این بیانات نورانی، واقعیت تاریخی نیز همین خبر ضمنی و مشروط نهفته در قالب امر را تأیید کرد که چه مشکلات و مصیبت‌هایی که خداناترس‌ها با پیروی و تبعیت از هواهای نفسانی برای دین خدا و اولیاء الهی ایجاد نکردند!!

استاد فلسفه دانشگاه تربیت مدرس افزود: نکته مهم دیگر این است که نه آن خبر مخصوص صدر اسلام بود و نه آن امرها و بایدها منحصراً برای مسلمانان صدر اسلام، بلکه آن خبر همچون بسیاری از اخبار قرآنی مخصوص زمان خاص نبود و آن دو خواسته نیز همچون دیگر خواسته‌های قرآنی منحصر به مسلمانان صدر اسلام نیست. آن خبر، خبر از یک سنت تاریخی مستمر است و آن خواسته‌ها نیز خواسته‌هایی است از همه امت اسلامی در طول تاریخ از صدر اسلام تا کنون و تا همیشه تاریخ.

وی در ادامه گفت: ما بعد از غدیر، محرم را داریم. یعنی بعد از عید غدیر عزا برپا می‌کنیم؛ چرا؟ به علت عمل نکردن به حقیقتی که در صدر آیه ذکر شده است. عمل نکردن به خواست الهی یعنی خدا ترسی ، مساوی است با عزای اسلام، مساوی است با امام کشی، مساوی است با فرزند پیامبر کشی، مساوی است با تلاش برای نابودی اسلام و هزاران مصیبت‌ و بلای دیگر.

حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع ضمن مطرح کردن این سؤالات که «چرا امام حسین(ع) شهید شد؟ چرا حماسه کربلا با آن صحنه‌های دهشتناک پدید آمد؟ آیا از سوی کافران خارج از دین بود یا به ظاهر مؤمنان به دین، ولی در واقع پیروان هوا و هوس‌های خود؟» بیان داشت: البته عظمت امام حسین(ع) و کار آن حضرت در عاشورا به این بود که با خلق این حماسه برای همیشه بقای اصل دین را تضمین کرد. اما خطر انحراف‌های جزئی و فریبنده همیشه بوده است که راه مقابله با آن رجوع به عاشورا و فلسفه قیام آن حضرت است. امروز هم خطر بزرگ، دشمنان قسم خورده غیر مسلمان و کافران به دین اسلام نیست. هرچند آنان همیشه تلاش برای نابودی دین خدا داشته‌اند و دارند، اما خطر اصلی جای دیگر است. خطر اصلی را از بین امت اسلامی باید جست. کافران به اسلام نیز همواره سعی می‌کنند از خود اسلام برای نابودی آن بهره بگیرند. امروز خطر هواپرستی‌ها، منفعت طلبی‌ها، بغض‌ها و کینه‌های برخاسته از همین هوا و هوس‌هاست و در یک کلام همانگونه که قرآن می‌فرماید خطر خداناترسی هاست.

وی افزود: راه بقای انقلاب اسلامی هم چیزی جز همین خداترسی‌ها نیست. اگر این بود انقلاب می‌ماند چنانکه تاکنون با همین خداترسی‌ها و عشق به دین خدا انقلاب ماندگار شده است. جبهه‌ها با عشق به اسلام و خدا و اهل‌بیت (ع) اداره شد.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: اگر جای این عشق‌های واقعی که عشق به آرمان‌های الهی است و لازمه آن از خود گذشتگی و زیر پا نهادن خواسته‌های پست دنیایی است، عشق‌های کاذب و آمال و آرزوهای دنیایی آمد، آن روز باید از انقلاب اسلامی ناامید شد. آن روز، روز یاس از انقلاب است. آن روز، روز شادی دشمنان است. در نتیجه انقلاب اسلامی اگر می‌خواهد به راه خود که راه اسلام ناب است ادامه بدهد، اگر می‌خواهد بر آرمان‌های بلند خود وفادار بماند، هیچ چاره‌ای ندارد مگر خانه تکانی انقلابی. ما دائم به این خانه تکانی انقلابی نسبت به انقلاب خود نیازمندیم و امروز این خانه تکانی خیلی فوری‌تر و حتمی‌تر است؛ چرا که عزم دشمنان برای نابودی انقلاب و رخنه در ارکان آن جدی‌تر شده است. البته همه می‌دانیم که دشمنان دانا و دوستان نادان نیز در این جنگ اقتصادی با بهره‌گیری از فضای مجازی تمام تلاش خود را می‌کنند تا وضعیت اقتصادی، اجتماعی و غیره را هرچه بیشتر آشفته جلوه دهند. آنان با تمام قوا دست به یک جنگ روانی تمام‌عیار زده‌اند.

دکتر فلاح‌رفیع در ادامه گفت: پس این خانه‌تکانی انقلابی برای انقلاب اسلامی و بقای آن ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. اما مطلب بسیار مهم و جدی این است که نباید این خانه تکانی انقلابی را با خانه خرابی انقلاب اشتباه گرفت. امروزه کسانی به جای خانه تکانی انقلابی دم از خانه خرابی انقلاب می‌زنند. این افراد چه بدانند چه ندانند خیانت به کشور و انقلاب و خون شهیدان را پیشه خود کرده‌اند؛ چرا که ملت را نسبت به سروسامان گرفتن اوضاع در آینده کاملا ناامید می‌سازند. این پروژه، پروژه‌ای است که دشمنان دین و ملت آن را  از اول انقلاب تعقیب می‌کرده‌اند و اکنون با فشار اقتصادی بر این ملت به دنبال یارگیری از داخل کشور هستند. این خطری است جدی که باید همه به آن توجه کنیم و نسبت به آن هشیار باشیم.

وی افزود: در این نظام هیچ مسئول‌ و مدیری نباید آرمان‌های انقلاب را فدای خواسته‌های حزبی و جناحی خود کند. یکی از آن ناخداترسی‌های مخرب انقلاب جناح‌بندی‌ها و دلبستگی‌ها به این جبهه گیری‌های دروغین است. نیروهای دلسوز انقلاب امروز باید خط خود را از نیروهای فرصت طلب جدا کنند ولو برادران خونی آنها باشند، ولو پدران یا فرزندان آنان باشند، ولو رفقای سابق ایشان باشند. این سیره و سنت امیرالمؤمنین(ع) بود که امروزه نیز ملت مسلمان ما خواهان عملی شدن آن هستند. آن خداترسی که خدای متعال به عنوان تضمین بقای اسلام معرفی کرد خود را در اینجا نشان می‌دهد. همه ما در معرض یک آزمایش بزرگ قرار گرفته‌ایم. یا بقای انقلاب با خانه تکانی انقلابی آن به بهای از خود گذشتگی حاصل از خداترسی یا خانه خرابی انقلاب با مقدم داشتن منفعت‌طلبی‌ها و خودخواهی‌های ناشی از خداناترسی. این آن چیزی است که شرط بقای انقلاب و بقای ما بوده است و امروز چون خطر جدی‌تر است توجه به این شرط نیز از سوی دلسوزان انقلاب اسلامی و باورمندان به آرمان‌های انقلاب بسیار بیشتر و فوری‌تر است. امروز پایبندی به خون شهیدان و آرمان‌های صدها هزار شهید اقتضا می‌کند که نسبت به هجمه‌های دشمن مجهزتر باشیم. و این نمی‌شود مگر با برخورد جدی با فرصت‌طلبان در ظاهر انقلابی.

دکتر فلاح‌رفیع در بخش دیگری از سخنان خود ضمن پرداختن به مسائل و مشکلات اقتصادی کشور گفت: این همه احتکارها، این همه گرانی‌های سرسام آور، بی‌ارزش کردن پول این کشور، تنگ گرفتن به ارزاق ضروری مردم، از سوی هیچ یک از قوا مورد پذیرش نیست. همه در این زمینه مسئول اند؛ چه آن ناخداترسان فرصت‌طلب که دست به احتکار زده‌اند و چه کسانی که با اهمال‌کاری خود، با بی‌توجهی و کم کاری خود، پول و سرمایه این کشور را بی‌ارزش کردند و زمینه‌ساز این همه مشکلات با این سرعت شدند، همه مسئول‌اند و ملت از هیچ فرد و قوایی در این زمینه نخواهد گذشت.  ملت ما حساب کسانی که در این زمینه اهمال‌کاری داشته‌اند و مسبب این وضعیت شده‌اند را با حساب اسلام و نظام خود جدا می‌کند. ملت وفادار به نظام و انقلاب خود می‌ماند ولی شرط بقای انقلاب و نظام متکی به اسلام این است که با این افراد با سرعت و صراحت برخورد شود. اینها باید از قطار انقلاب پیاده شوند والا قطار را به دره‌ای خطرناک می‌کشانند. اینان مسببان اصلی‌اند که  نه‌تنها گناه آنان از محتکران فرصت‌طلب کمتر نیست بلکه بسیار بیشتر است. امروز بقای نظام از هر امری ضروری‌تر و واجب‌تر است. مگر امام نفرمودند بقای نظام اوجب واجبات است؛ یعنی از نماز و روزه هم بالاتر است. امروز بقای نظام به خانه‌تکانی انقلابی و برخورد شدید با مسببان این وضعیت است.  سکوت در برابر این همه اهمال‌کاری به هیچ بهانه‌ای پذیرفته شده نیست. بعضی این سکوت را به پای نظام و به بهانه بقای نظام برای خود توجیه می‌کنند که این بهانه نیز به هیج وجه پذیرفته شده نیست. این یعنی  چشم خود را بر واقعیات بستن. حتی به بهانه وحدت نمی‌توانیم منتقدان دلسوز را به سکوت دعوت کنیم و توجیه‌گر وضعیت کنونی باشیم. باید ابتدا مسئولیت خود را بپذیریم، زمان‌مندی برای حل مشکلات همراه با طرح و برنامه داشته باشیم و آنگاه مردم را به وحدت دعوت کنیم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو