چهارشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٢٠٧٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٧
 
در دانشگاه محقق اردبیلی:
برگزاری آئین سنتی طشت گذاری
آئین طشت گذاری در دانشگاه محقق اردبیلی و با حضور جمع کثیری از دانشگاهیان این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، آئین سنتی طشت گذاری در مسجد دانشگاه محقق اردبیلی و با حضور جمع کثیری از اساتید، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید علی‌نسب معاون دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان اردبیل در این مراسم با اشاره به حدیث معروف «إنّ الحسین مصباح الهدى و سفینة النجاة»؛ تصریح کرد: مصباح‌الهدی یکی از القاب سیدالشهدا(ع) است، چراکه ایشان چراغ هدایت هستند.

وی با برشمردن منافذ دشمنان اسلام در زمان امام حسین(ع) تاکید کرد: در طول تاریخ صدر اسلام تبعیض، بی‌عدالتی، دروغ، بدعت نهادن، مسابقه ثروت و اشرافی‌گری از مهم‌ترین عوامل نفوذ دشمنان اسلام بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: کسی که پیرو حقیقی دین مبین اسلام است، باید در تمامی شرایط به یاد خدا بوده و بنده واقعی باشد و از او یاری جوید.

حجت‌الاسلام علی‌نسب در بخش پایانی صحبت‌های خود بیان کرد: ما مسلمانان گاهی به طوری دین را تحریف می‌کنیم در حالیکه طبق روایات وقتی امام زمان(عج) ظهور کند، مطالب بیان شده توسط این امام همام برای ما جدید خواهد بود.

گفتنی است آئین سنتی «طشت گذاری» یا «طشت گردانی» از جمله مراسمی است که منسوب به شهر اردبیل، به طور خاص و مردم آذربایجان، به طور عام است و در این آئین، «طشت» نماد مشک سقای کربلا و آب، نماد رود فرات است که به روی امام حسین(ع) و یارانش بسته شد. این مراسم از سه روز مانده به محرم در مسجد جامع، مسجد اعظم و سپس در مساجد دیگر اجرا می‏‌شود. طشت‏‌ها را بالای سرها می‏‌گیرند و مسجد را دور می‏زنند، سپس در داخل آنها آب می‏ریزند. مردم دست به طشت و آب می‏‌زنند و نوعی بیعت با امام حسین‏(ع) و حمایت از حضرت عباس(ع) می‏‌کنند.

این سنت از رفتار جوانمردانه آب دادن امام حسین(ع) به سپاه حر در ۲۷ ذیحجه گرفته شده، که آب مشک‌ها را در طشت‏ ها ریختند و تمام لشکر حر و اسبان را سیراب کردند. این سنت سمبولیک تأسی از اقدام سالار شهیدان است. به این مراسم طشت گردانی هم می ‌گویند.


 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو