پنج شنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٢٩٣٣

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٤ مهر ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام‌ دکتر علی فلاح‌رفیع در همایش جشن ورودی‌های جدید:
در هیچ شرایطی جای یأس و ناامیدی نیست
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس گفت: باید توجه داشت که عوامل ناامیدکننده مخصوص زمان ما نیست بلکه در همه زمان‌ها و در همه جوامع کمابیش بوده است شاید بخش مهمی از آن به خاطر شرایط زندگی در روزگار کنونی و پیشرفت تکنولوژی است.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام‌ دکتر علی فلاح‌رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس در همایش جشن ورودی‌های جدید و آغاز سال تحصیلی، ضمن تبریک به دانشجویان و آرزوی موفقیت برای آنان گفت: امیدوارم این نشاط و شادابی را تا پایان و در طول زندگی حفظ کنید. اگرچه بعضی بر این باورند که امروزه حفظ سرزندگی و نشاط و امید خیلی سخت است.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که عوامل ناامیدکننده مخصوص زمان ما نیست، بلکه در همه زمان‌ها و در همه جوامع کمابیش بوده است. شاید بخش مهمی از آن به‌خاطر شرایط زندگی در روزگار کنونی و پیشرفت تکنولوژی است. لکن مهم این است که این مشکلات در حدی نیست که آدمی را از پای درآورد. هرچه این عوامل شکننده‌تر باشد آدمی با عزم و اراده خود و با توانی که خداوند به او بخشیده می‌تواند بر مشکلات فائق آید.

دکتر فلاح‌رفیع ضمن مروری بر زندگی استیون هاوکینگ اذعان داشت: این کیهان‌شناس بزرگ دچار بیماری نادر و صعب‌العلاج ELS شد و سیستم عصبی وی مورد حمله این بیماری قرار گرفت. بر اثر این بیماری وی قادر به نشستن و ایستادن نیز نبود، و حتی قدرت تکلم خود را از دست داد. هاوکینگ این فیزیکدان بزرگ تنها با استفاده از یک صفحه کلید با دیگران سخن می‌گفت و ارتباط برقرار می‌کرد. لیکن با این اوصاف آثار و مقالات علمی بسیاری از خود به‌جای گذاشت و در زمینه‌هایی چون سیاهچاله‌ها و مهبانگ نظریه‌هایی بکر و قابل توجه به جهان علم ارائه داد. وی در باره این که در هر شرایط نباید ناامید شد جمله معروفی دارد که آن جمله این است: «در پس هر سیاهچاله‌ای سفیدچشمه‌ای است.» به هرحال برای همه کسانی که می‌گویند نمی‌شود، نمی‌توانیم، شرایط به ما اجازه نمی‌دهد و اینگونه بهانه‌ها، وجود افرادی نظیر استیون هاوکینگ حجت‌اند و به ما می‌گویند که در هر شرائطی نباید ناامید شد و در هر وضعیتی می‌توان کاری مفید کرد.

حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع افزود: نتیجه‌ای که می‌خواهم بگیرم اینست که باید عاشق شد و عاشق زندگی کرد. به قول حافظ: عاشق شو ارنه روزی کار جهان سرآید/ ناخوانده نقش مقصود از کارگاه هستی

استاد فلسفه دانشگاه تربیت‌مدرس ضمن شمردن پاره‌ای از توانایی‌ها و ظرفیت‌های  انسان افزود: آدمیان از گوهرهای گران‌بهایی برخوردارند، به گونه‌ای که کمتر انسانی یافت می‌شود که بتواند حتی به اکثر ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود واقف شود. کشف استعدادها و ظرفیت ها از مهم‌ترین کارهایی است که هر انسانی باید انجام بدهد. البته نظام آموزش در هر حاکمیتی نیز همین رسالت را به‌عهده دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مدیریت و برنامه‌ریزی برای بهره‌گیری و ظهور و بروز توانایی‌ها و ظرفیت‌های آدمی گفت: هرچند کاملا حق است که نظام‌های اجتماعی موظفند حداکثر تلاش و برنامه‌ریزی خود را داشته باشند تا استعدادهای افراد جامعه به هدر نرود و تلف نشود، اما سوای این وظیفه‌ نظام‌های سیاسی، هر فردی خود باید به این رسالت اقدام کند، هیچ کس مثل خود فرد نه استعدادهایش را می‌تواند بشناسد و نه دغدغه بهره‌گیری از آن‌ها  را دارد. لذا ابتداء هر فرد خود باید به این مهم اقدام کند. برای این کار باید ظرفیت‌ها و استعدادها را مدیریت کرد و برای آنها برنامه‌ریزی نمود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با اشاره به فضای مجازی گفتند: یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت در مسیر علم آموزی در زمان ما، برنامه‌ریزی و مدیریت برای فضای مجازی و استفاده بهینه از آن است.

وی در همین زمینه افزود: خیلی‌ها تصور می‌کنند فضای مجازی می‌تواند به سواد و پیشرفت علمی کمک کند. این تصور در عین حال که کاملا نادرست نیست و فضای مجازی واقعا می‌تواند به پیشرفت علمی کمک کند و امروزه زمینه‌های پژوهش و آموزش با فضای مجازی بسیار سهل و آسان شده است اما واقعیت اینست که فضای مجازی به همان میزان که می‌تواند در این زمینه کمک کند به همان میزان نیز می‌تواند باعث سطحی‌نگری باشد؛ چرا که عالم شدن مستلزم تلاش و کوشش در زمینه پردازش داده‌ها و یافته‌های علمی و نیز تفکر و اندیشه به‌ویژه تفکر انتقادی در آنهاست. این آن چیزی است که صرفا با فضای مجازی به دست نمی‌آید.

دکتر فلاح‌رفیع در پایان سخنان خود دانشجویان را به ازدواج در زمان دانشجویی تشویق کرد و گفت: امیدواریم در زمان دانش‌آموختگی در عین‌حال که در تحصیل موفق بوده‌اید بتوانید در این عرصه نیز اقدام کنید.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو