پنج شنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٣٠٠٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٥ مهر ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام شمسی:
الآن هم نیاز به تکرار و تذکر جریان کربلا وجود دارد
مسئول نهاد رهبری در دانشگاه مراغه: در جریان کربلا یک طرف اهل تقوا و رستگاری و عمل خیر بود و طرف دیگر اهل نفاق و شرک و ظلم؛ و از این بابت که این تقابل از اول بوده و هست، الآن هم نیاز به تکرار و تذکر جریان کربلا وجود دارد، چون تکرار باعث فراموش نشدن یک اتفاق و ماندگاری آن می‌شود.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمدمهدی شمسی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه در مراسم عزاداری به مناسبت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) گفت: ماه محرم ماه تقابل و رودررویی است. تقابل بین دو فرهنگ و دو ارزش و ضدارزش. هنگام بررسی این تقابل به این می‌رسیم که این ارزش‌ها و ضد ارزش‌ها وجود داشته است، به‌طوری که قرآن هم به این تقابل اشاره دارد و می‌فرماید «لایستوی الاعمی والبصیر»، که تقابل دو انسان با بصیرت و بی‌بصیرت را بیان می‌کند. در جریان کربلا هم این تقابل وجود داشته و یک طرف اهل تقوا و رستگاری و عمل خیر بود و طرف دیگر اهل نفاق و شرک و ظلم؛ و از این بابت که این تقابل از اول بوده و هست، الآن هم نیاز به تکرار و تذکر جریان کربلا وجود دارد، چون تکرار باعث فراموش نشدن یک اتفاق و ماندگاری آن می‌شود.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه مراغه با تاکید بر موضوع بصیرت و امام‌شناسی افزود: در سایه این تکرارهاست که الآن پیوندهایی بین مکتب امام حسین(ع) و مردم و انسان‌ها صورت گرفته که حتی غیر مسلمان‌ها و غیر شیعه‌ها هم به آن اقرار می‌کنند.

حجت‌الاسلام شمسی در سخنرانی خود با تاکید بر پیوند میان امام حسین(ع) و انسان‌ها، افزود: این پیوندها را در موضوعات مختلفی از جمله پیوند احساس و عاطفه می‌توان برشمرد. ابزار این پیوند هم اشک چشم و حزن هست و دشمنان هم با دانستن این موضوع سعی در به انحراف کشاندن آن دارند.

وی سپس پیوندهای دیگرموجود میان امام حسین(ع) و انسان‌ها را بدین صورت ادامه داد: پیوند اعتقادی: احساس بدون عقلانیت معنی ندارد و در صورت باهم بودن باعث رستگاری می‌شود و جریان کربلا باعث معرفت‌افزایی انسان‌هاست. پیوند اخلاقی: امام حسین(ع) و کل جریان کربلا سرشار از الگوهای اخلاقی و نمادهای اخلاقی است که دانشمندان غربی و غیر شیعه هم آنها را به‌عنوان الگو معرفی می‌کنند. پیوند سیاسی: دشمن سعی دارد تا هیئت سکولار و عزاداری سکولار را ترویج دهد، ولی امام حسین(ع) و کربلا و مذهب و تشیع بدون سیاست معنی ندارد و در جریان کربلا می‌توان آموخت که هیئت و عزاداری باید همراه سیاست باشد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه مراغه گفت: فرهنگ در جامعه ما جایگاه بالایی دارد و عنصر اصلی جامعه است. هر زمان فرهنگ جامعه دارای ارزش‌‎های سالم باشد به تعالی و رشد می‌رسد و هر وقت ارزش‌های ناسالم یا ضد ارزش‌ها در جامعه رایج شوند جامعه سقوط می‌کند. با دستکاری و تغییر و از بین بردن ارزش‌های یک جامعه می‌توان افراد جامعه را تغییر داد و اگر ارزش‌های سالم جامعه تبدیل به ضدارزش شوند جامعه هم سالم نخواهد بود. همانند جامعه زمان امام حسین(ع) که به‌خاطر این تغییر ارزش‌ها کار به جایی رسید که فرزند پیامبرشان را شهید کردند، هر چند نماز و عباداتشان سرجایش بود. در واقع ارزش‌های آنها برگشته بود به ارزش‌های ناسالم زمان جاهلیت.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو