شماره خبر :٥٤٥٨٣٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ٦ آذر ١٣٩٧
 
محمدمهدی عبدخدایی در نشست گفتمان انقلاب اسلامی:
بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی در ایران، بازگشت کشور به هویت دینی و ملی است
دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام با تأکید بر اینکه بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی در ایران، بازگشت کشور به هویت دینی و ملی است، گفت: تا زمانی که دشمن مغز دانشجو را تسخیر نکند، شبیخون فرهنگی رخ نخواهد داد و تا زمانی‌که حمیت ملی و دینی دانشجویان به‌عنوان قوه تفکر جامعه حفظ شود استعماری در کار نخواهد بود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، محمدمهدی عبدخدایی در نشست گفتمان انقلاب اسلامی که به‌مناسبت چهل سالگی انقلاب اسلامی و به همت دفتر هم‌اندیشی استادان دانشگاه آزاد اسلامی همدان برگزار شد، گفت: در تاریخ جهان سه نوع استعمار وجود دارد که عبارتند از استعمار کهن، استعمار نو و استعمار فرانو و کشور بی‌هویتی نظیر آمریکا با شیوه‌ی استعمار فرانو که قصد دارد سایر ملل را به‌ زانو درآورد.

وی بیان کرد: در شیوه کهن که از زمان باستان رایج بوده، هنگامی‌که استعمارگر کشوری را فتح می‌کرد مردم آن کشور را استثمار می‌کرد، اما امروزه آمریکا با استعمار فرانو، با ایجاد وابستگی اقتصادی در کشورها، سلطه‌ استعمار خود را بسط می‌دهد.

این فعال سیاسی با بیان اینکه قبل از جنگ جهانی دوم، انگلستان استعمارگر بزرگ بود، گفت: انگلیس به کمک تولید مازاد بر مصرف خود، کالاهای انگلیسی را در کشورهای عربی، هند و آفریقای جنوبی سرازیر کرد و از این طریق منابع این کشورها را مصادره کرده و زیر استعمار خود درآورده بود.

عبدخدایی افزود: بعد از جنگ جهانی دوم، آمریکا با نوعی استعمار فرانو به نقاط مختلف جهان و از جمله ایران آمد و از طریق طرح مارشال برای کشورهای آسیب‌دیده‌ جنگ جهانی و طرح ترومن برای کشورهای در حال‌ توسعه، با این عنوان که ما می‌خواهیم کشورهای جهان را مترقی سازیم، نفوذ سیاسی و اقتصادی خود را در نقاط مختلف جهان گسترش داد.

وی با اشاره به نخستین جرقه‌های مبارزه در ایران، گفت: ملت ایران که آن‌ زمان احساس می‌کرد به‌تازگی از زیر یوغ استعمار انگلیس در حال رها شدن است، اینک در دام استعمار نو اقتصادی بود و دانشگاه به‌عنوان نخستین محل قدرت فکری اجتماع این خطر را درک کرد و ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ دانشجویان برای نخستین بار شعار مرگ بر آمریکا سردادند.

دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام با تأکید بر اینکه بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی در ایران، بازگشت کشور به هویت دینی و ملی است، گفت: تا زمانی که دشمن مغز دانشجو را تسخیر نکند، شبیخون فرهنگی رخ نخواهد داد و تا زمانی‌که حمیت ملی و دینی دانشجویان به‌عنوان قوه تفکر جامعه حفظ شود استعماری در کار نخواهد بود و دشمن مغلوب جنبش دانشجویی ما خواهد شد.

وی با بیان اینکه اکنون پرقدرت‌ترین کشور خاورمیانه با اتکا به خودمان هستیم، افزود: ۳۵ سال است شدیدترین تحریم‌ها علیه ما اعمال می‌شود. در زمان شاه ۵۰ کیلومتر جاده تهران- قم اتوبان بود و ۱۲۰ کیلومتر جاده تهران- قزوین؛ اما الآن همه جاده‌ها دوبانده است و اگر زمان شاه وسایل نظامی از آمریکا می‌گرفتیم، امروز روی پای خود می‌ایستیم و این نشان می‌دهد ما تحریم را به فرصت تبدیل کردیم.

دبیرکل جمعیت فدائیان اسلام در ادامه به بیان خاطرات دوران مبارزه و پیروزی انقلاب اسلامی در جمع استادان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی همدان پرداخت.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو