سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٨٠٥٧

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٥ دی ١٣٩٧
 
به‌مناسبت دهه بصیرت در دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد؛
همایش «نقش استاد انقلابی در دهه پنجم انقلاب»
همایش «نقش استاد انقلابی در دهه پنجم انقلاب» به‌مناسبت دهه بصیرت در دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، به مناسبت دهه بصیرت همایش «نقش استاد انقلابی در دهه پنجم انقلاب» توسط دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان و با همکاری سازمان بسیج اساتید استان کرمان  برگزار گردید.

در این همایش، دکتر باقری معاون سابق دبیر شورای عالی امنیت ملی، ضمن اشاره به نقش اساتید در دهه پنجم انقلاب، به تشریح این موضوع پرداخت.

حجت‌الاسلام عارفی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این همایش گفت: انقلاب اسلامی بر سه پایه بنیان نهاده شده است که یکی اصل عقلانیت و شامل عقلانیت نظری و عملی می‌شود.

وی با بیان اینکه در حوزه عقلانیت نظری، جمهوری اسلامی بر مبنای دین مبین اسلام بنیان‌گذاری شده که پایگاه فکری آن علم کلام است، بیان کرد: این به معنی توحید، نبوت، معاد، امامت و عدل در حوزه اندیشه و علوم سیاسی است؛ یعنی طبق اندیشه سیاسی اسلامی به‌ویژه در حوزه حکومت اسلامی، تنها حاکمیت خدا بر انسان معقول و مشروع است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: در اندیشه سیاسی و دینی اسلام دو نوع ولایت بیان شده است و مابین این دو چیزی وجود ندارد؛ یکی ولایت‌الله و دیگری ولایت طاغوت؛ ولایت‌الله در زمان غیبت به فقیه جامع‌الشرایط تنفیذ گردیده است و تنها فقیه جامع‌الشرایط منتخب خبرگان، برای اداره حکومت اسلامی مشروع و تنفیذ حاکمیت او به‌وسیله امام معصوم، پیامبر خدا و خداوند متعال صورت گرفته است. لذا هر حکومتی که مدار اصلی و مدار حاکمیت او فقیه جامع‌الشرایط منتخب خبرگان نباشد، حکومت طاغوت است.

حجت‌الاسلام عارفی در ادامه با اشاره به اصل معنویت و اخلاق در انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: اساتید دانشگاه در حوزه عمل باید مواظب باشند که رایزن علمی باشند نه راهزن علمی؛ حق ندارند اندیشه‌ای پوسیده را به خورد جوانان بدهند و این سرقت علمی و فرهنگی محسوب می‌شود.

وی اصل سوم پایه‌گذاری انقلاب را عدالت در حوزه عمل دانسته و گفت: امام صادق( ع) می‌فرمایند: عاقل به کمال نمی‌رسد مگر اینکه درحال عصبانیت و خوشحالی از حق تجاوز نکند و در هنگام خطا بردباری به‌خرج دهد.

حجت‌الاسلام دکتر علی عارفی در پایان ضمن برشمردن ویژگی‌های بسیجیان افزود: خدا دوست، اهل خضوع، دشمن ستیز، مجاهد و بی‌پروا از ویژگی‌های بسیجیان به‌شمار می‌رود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این همایش در پاسخ به این سوال که معنی کلمه «بسیج» چیست و آیا یک حرکت خودجوش و هدایت شده است؟، گفت: بسیج یک عزم دسته‌جمعی و هدایت شده با هدایت عالمانه دینی و معنوی است.

دکتر حمیدرضا رشیدی‌نژاد افزود: زمانی که افکار، حرکات و تصمیم‌های ما بر حول این محور جدی و هدایت شده باشد، موثر خواهد بود و همیشه مشکل‌گشای ما است.

وی با اشاره به این موضوع که از ابتدای انقلاب، عزم و اراده دسته‌جمعی باعث شده که کشور از مشکلات رهایی پیدا کند، اظهار داشت: اکنون که کشور در شرایط کنونی و شرایط خاص قرار دارد، نیازمند عزم و اراده جدی و بسیجی هستیم.

دکتر بابایی مسئول بسیج اساتید استان نیز در پایان این مراسم، پیرامون رویکردهای سازمان بسیج اساتید سخن گفت.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو