دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٣٩٠٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ٥ خرداد ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام جلیلی به‌مناسبت سالروز شهادت حضرت امیرالمؤمنین(ع):
تامل درمشی سیاسى علوی و تحقق آن، ضرورت نظام اسلامی است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی گفت: تامل درمشی سیاسى علوی و تحقق آن، ضرورت نظام اسلامی است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر جلیل جلیلی، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی با تسلیت ایام سوگواری حضرت علی(ع) با اشاره به جنبه الگویی حضرت نسبت به حاکمیت اسلامی گفت: حضرت امیرالمومنین(ع) در تمامى سال‌هاى حیات دینى، اجتماعى و سیاسى و با عمل و گفتار و كردار خویش، الگویى‌بى‌مانند براى تمامى انسان‌ها و به‌ویژه نظام‌هاى حكومتى بعد از خود در عرصه سیاسى ترسیم نمودند كه عمل به این الگوى الهى، بدون‌شك نظام اسلامى ما كه اساس و بنیان خود را تعالیم و اصول اسلام قرار داده است را در راستاى حركت در جهت و مسیر درست قرار مى‌دهد.

وی ادامه داد: تامل در سیره عمل سیاسى آن حضرت و تبیین زوایاى مختلف آن، امرى است كه همواره مدنظر حضرت امام خمینى(ره) و مقام معظم رهبرى(ره) در سال‌هاى رهبرى ایشان بوده و همواره مسئولین محترم را بدان توصیه كرده و نیز شاخصه‌هاى حكومت آن حضرت به‌عنوان «الگوى علوى» را براى نظام اسلامى بیان فرموده‌اند تا هم شاخصه‌هاى نظام اسلامى معین شود و هم مردم بتوانند رفتار و عمل مسئولین را با این شاخصه‌ها مقایسه كنند.

جلیلی با اشاره به ضرورت پایبندى كامل حکومت اسلامی به اقامه اصول دین اسلام به‌عنوان مهمترین شاخص‌ افزود: حضرت على(ع) بعد از رحلت رسول گرامى اسلام(ص) و علی‌رغم وجود تمامى ادله بر اثبات امامت و خلافت مسلمین ایشان، از این منصب محروم ماند و ۲۵ سال خانه‌نشین شد؛ اما آن حضرت وقتى بعد از ۲۵ سال خانه‌نشینى و به دعوت اجبارى مردم به تشكیل حكومت و پذیرش خلافت اقدام كرد. حضرت تشكیل حكومتى را در دستور كار خود قرار داد كه مهم‌ترین هدف آن‌را اجراى كامل تعالیم و دستورات دین مبین اسلام معرفى فرمود تا الگویى از حكومت اسلامى را از آن زمان تا زمان حاضر به یادگار گذارد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان‌شرقی اقامه قسط و عدل در نظام اسلامى را لازمه جدایی ناپذیر حکومت اسلامی عنوان کرده و ‌ادامه داد: از مهم‌ترین شاخصه‌هاى حكومت علوى براى نظام اسلامى، عدالت محورى است. حضرت على(ع) در تمامى زندگى و حیات فردى و سیاسى خود، ذره‌اى از اقامه این اصل كوتاهى نكرد و بر همین معیار رفتار كرد و به‌همین‌دلیل میزان حق و عدالت گردید و به‌دلیل همین اقامه عدالت نیز به شهادت رسید: «قتل فى محراب عبادته لشده عدله».

حجت‌الاسلام جلیلی خاطرنشان کرد: آن حضرت آن‌چنان عدالت را در زندگى شخصى خود در زمان حكومت بر مسلمانان به مرحله عمل درآورده بود كه دوست و دشمن را به حیرت و شگفتى واداشته بود. چنان‌كه معاویه بعد از برخورد شدید حضرت در پاسخ به درخواست كمك برادرشان عقیل كه از شدت فقر به نزد آن حضرت رفته بود، در تعجب فرو رفت و گفت: «هَیْهَاتَ هَیْهَاتَ عَقِمَتِ النِّسَاءُ اَنْ یَلِدْنَ مِثْلَهُ؛ افسوس، افسوس، دیگر زنان نمى‌توانند فرزندى مثل على را به دنیا تحویل دهند!»

جلیلی ادامه داد: به‌دلیل بركات و ثمرات مهمى كه اجراى عدالت در نظام اسلامى دارد، مقام معظم رهبرى در صحبت‌هاى خود ضرورت جامعه امروز را «عدالت» عنوانکرده و مى‌فرمایند: «امروز در نظام اسلامى چه چیزى اهمیتش از همه بیشتر و حساسیّت نسبت به آن لازم‌تر است؟ عدالت. عدالت خواسته یك جماعت خاصّى از مردم یا اهل یك كشور و اهل یك ملت نیست؛ عدالت خواسته طبیعى و تاریخى همه آحاد بشر در طول تاریخ بشریت است.»

دکتر جلیلی در ادامه با اشاره به توجه به معنویات، تقوا و ساده‌زیستى در حکومت علوی تصریح کرد: از دیگر ویژگى‌هاى ممتاز حكومت علوى، توجه به معنویات و زهد و ساده زیستى و پرهیز از زخارف دنیایى است. آن حضرت در مقام و منزلت دینى و معنوى و عبادت، بى‌مانند و بى‌نظیر است؛ احاطه‌اش به معارف الهى چنان است كه تنها او مى‌تواند بگوید «لَوْ كُشِفَ الغطاءُ ما ازددتُ یقیناً.» در محراب عبادت، شخصیتى بى‌نظیر و بى‌مانند بود كه در وصف عبادت‌هاى او دوست و دشمن سخن‌هاى بسیار گفته‌اند و دعاهاى آن حضرت، بهترین مخازن خداشناسى و معرفت هستند.

وی افزود: علاوه بر توجه به معنویات، آن حضرت در تمامى زندگى و به‌خصوص در زمان تصدى امر خلافت، شیوه ساده زیستى و زهد را به‌عنوان معیار حاكم اسلامى، سرلوحه خود قرار داده بود و با وجود كار و تلاش و بهره مندى از عائدات مالى آن‌ها، ذره‌اى در زندگى فردى و سیاسى خود، دنیاطلبى را پیشه خود نكرد تا آن اندازه كه زهد آن حضرت، براى همگان برجسته و آشكار بود. این شیوه‌اى بود كه رفتار آن حضرت را در مقابل حكومت‌هاى سراسر دنیایى و هواپرستى امثال معاویه قرار مى‌داد كه شیوه حكومتدارى خود را بر مناط و روش امپراطوران بزرگ قرار داده بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بنابراین باید مسئولین نظام اسلامى كه الگو و شاخصه‌هاى حكومت علوى را در مقابل حكومت‌هاى لیبرال سرمایه‌دارى غربى، معیار و هدف خود قرار داده، این شاخصه‌هاى مهم و برجسته را سرلوحه برنامه‌هاى فردى و اجرایى خود قرار دهند و طبق فرموده مقام معظم رهبرى باید روح زندگى علوى - یعنى عدالت، تقوا، پارسایى، پاكدامنى، بی‌پروایىِ در راه خدا و میل و شوق به مجاهدتِ در راه خدا- را در خودمان زنده كنیم؛ باید به سمت این‌ها برویم؛ این اساسِ كار ماست. اگر ما قدم‌به‌قدم تحول درونى خود را جدى بگیریم و پیش ببریم و پایبندى خود را به ارزش‌ها و اصولِ خود عملًا نشان دهیم، كارایى و توفیقات ما هم بیشتر خواهد شد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو