دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٤٢٧٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ٨ خرداد ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام عارفی در مراسم احیای شب‌های قدر:
در شب قدر ظرفیت وجودی و ارزش انسان مشخص می‌شود
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان شب قدر را سکوی پرش برای رسیدن به درجات معنوی بالاتر دانسته و گفت: در شب قدر، اندازه انسان مشخص می‌شود؛ ظرفیت وجودی و ارزش انسان مشخص می‌شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام علی عارفی در مراسم احیا شب‌های قدر، ضمن اشاره به عظمت لیالی قدر، به بیان زندگی امام علی (علیه السلام) و مبارزات ایشان پرداخت.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان در جمع دانشجویان و اساتید این دانشگاه، شب قدر را سراسر خدایی دانسته و افزود: در آیات متعددی به این شب بزرگ اشاره شده است اما زمان دقیق آن، نه از سوی خداوند و نه از سوی معصومین (علیهم السلام) به وضوح مشخص نشده است زیرا رفتن به ماوراء الطبیعه و رسیدن به کمالات انسانی، دُرّی گرانبهاست که رایگان به انسان داده نمی شود؛ باید چندین شب بیدار ماند و عبادت کرد.

وی شب قدر را سکوی پرش برای رسیدن به درجات معنوی بالاتر دانسته و گفت: در شب قدر، اندازه انسان مشخص می شود؛ ظرفیت وجودی و ارزش انسان مشخص می شود و معیار این سنجش، مهدی فاطمه (عجل الله تعالی فرجه و الشریف) است.

حجت الاسلام عارفی مشخص شدن تقدیر را به معنای اندازه نزدیکی انسان به خدا بیان کرده و افزود: برای درک میزان این رشد و صعود به درجات معنوی باید معیار را بشناسیم؛ باید امام زمان را بشناسیم.

عارفی در ادامه سخنان خود، ضمن بیان ویژگی های شخصیتی امام علی (علیه السلام) افزود: قرآن علی را « عباد » خطاب میکند؛ یعنی ارزش علی از تمام عابدین تاریخ بالاتر است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: شیعه و سنی در تفسیر آیه 61 سوره آل عمران ، منظور از نفس را امام علی (علیه السلام) بیان کرده اند؛ علی جان پیامبر (صلی الله علیه و آله) است.

حجت الاسلام عارفی در ادامه به بیان مبارزات آن حضرت پرداخته و ابراز داشت: در جنگ احد، تنها علی بود که مانند پروانه دور شمع وجودی پیامبر می چرخید و از ایشان محافظت می کرد. در جنگ احزاب، علی در مقابل تمام دنیای آن روز ایستاد؛در این جنگ، پس از به زمین زدن عمر بن عبدود بود که دو حدیث قدسی «لا فتی الّا علی لا سیف الّا ذوالفقار» و « ضربة علی بن ابیطالب فی یوم الخندق افضل من عبادة الثقلین» نازل شد.

عارفی همچنین جنگ صفین را مبارزه با ریا و زهدنمایی بیان کرده و ابراز داشت: این مبارزه به مراتب از دیگر جنگ ها دشوارتر بود زیرا امام علی (علیه السلام) به جنگ ریاکاران و خشک مقدسان رفت؛ همانند داعشیان امروز که به نام اسلام آدم می کشند.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمان در ادامه، عدم شناخت معرفتی، کلامی، عصمتی و مکتبیِ آن حضرت توسط امت را عامل اصلی شهادت ایشان بیان کرده و افزود: علی (علیه السلام) 25 سال برای حفظ شعار «لااله الّا الله» و « محمد رسول الله» خون جگر خورد و صبر کرد.

عارفی با اشاره به جنگ جمل، از آن به عنوان فتنه یاد کرده و افزود: در جنگ جمل، حق و باطل با یکدیگر مخلوط شدند؛ این همان معنای فتنه بوده که حاصل نشناختن امام زمان خود است.

وی ادامه داد: امروزه جوانان ما علی را خوب شناخته اند، جوانانی که پای انقلاب و رهبر خود ایستاده و تا پای جان از آن محافظت میکنند علی را شناخته اند؛ مگر می شود درجنگ تحمیلی پرپر شد اما علی را نشناخت!

حجت الاسلام عارفی در ادامه تصریح کرد: امروزه نیز برخی افراد، امام شناس نیستند؛ آنهایی که حکومت حق و جانشینی امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را رد کرده و فلسفه حکومت دینی را نمیدانند.

وی ادامه داد: در اندیشه سیاسی اسلام تنها ولایت و حاکمیت خدا بر انسان معقول و مشروع است و هیچکس حق حاکمیت بر کسی را ندارد. طبق آیات قرآن و روایات، این ولایت به رسول اکرم(صلی الله علیه و آله)، امام علی (علیه السلام) و ائمه اطهار(سلام الله علیهم) و در زمان غیبت، به فقیه جامع الشرایط تنفیذ گردیده است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو