سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٦٢٢٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٦ تير ١٣٩٨
 
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام‌نور آذربایجان شرقی:
تنها راه مقابله با کارشکنی‌های اروپایی‌ها، گفتمان اقتدار در حوزه سیاست خارجی کشور است
حجت‌الاسلام جلیلی گفت: تنها راه مقابله با کارشکنی‌های اروپایی‌ها، گفتمان اقتدار در حوزه سیاست خارجی کشور است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر جلیلی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام‌نور آذربایجان‌شرقی با اشاره به طرح عبور ذخایر اورانیوم غنى‌سازى شده جمهورى اسلامى ایران از سقف ۳۰۰ كیلوگرم سقف تعیین شده در برجام، گفت: واقعیت امر این است كه اقدام هوشمندانه اخیر جمهورى اسلامى ایران، پیام قاطعانه‌اى را به طرف مقابل، آن هم حدود یكسال پس از خروج ترامپ از برجام مخابره كرده است. این تصمیم هوشمندانه و قاطعانه در حالى اعلام شد كه طى یك سال اخیر، سه كشور انگلیس، فرانسه و آلمان نه تنها اقدامى در راستاى احیاى برجام و منافع ملت ایران صورت ندادند، بلكه با بازى مستقیم خود در زمین ترامپ، زمینه را براى مهار همزمان قدرت «هسته‌اى»، «موشكى» و «منطقه‌اى» كشورمان فراهم ساختند.

جلیلی خاطر نشان کرد: مطابق بند ۳۶ برجام، جمهورى اسلامى ایران حق دارد در صورت نقض تعهدات طرف مقابل، تعهدات برجامى خود را به‌صورت كلى یا جزئى متوقف سازد. ازاین‌رو اقدام اخیر جمهورى اسلامى ایران از پشتوانه‌اى كاملا حقوقى و فنى برخوردار است.

وی تصریح کرد: آمریكا همچنان رویكرد «فشار» و «مذاكره» را در دستور كار سیاست خارجى خود در قبال ایران قرار داده است. این در حالى است كه موضوعاتى مانند انهدام پهپاد آمریكایى توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامى و اراده جمهورى اسلامى ایران مبنى بر كاهش تعهدات خود در برجام، قدرت مانور دولت ترامپ را به‌شدت محدود ساخته است. در چنین شرایطى عبور ذخایر اورانیوم غنى‌سازى شده ایران از مرز ۳۰۰ كیلوگرم، قدرت جمهورى اسلامى ایران را در منازعه با طرف مقابل، تقویت كرده است.

دکتر جلیلی تاکید کرد: عبور ذخایر اورانیوم غنى‌سازى شده جمهورى اسلامى ایران از مرز ۳۰۰ كیلوگرم، پیام جدیت جمهورى اسلامى ایران در برداشتن گام هاى بعدى را به طرف مقابل و به‌صورت خاص به سه كشور اروپایى مخابره كرده است.

وی با اشاره به عکس‌العمل‌های احتمالی اروپا افزود: یكى از اصلى‌ترین تلاشهاى اتحادیه اروپا طى روزهاى آتى، تلاش براى وادارسازى جمهورى اسلامى ایران نسبت به توقف روند فعلى خواهد بود. در این‌راستا اتحادیه اروپا سه اقدام را صورت خواهد داد : الف) افزایش رفت و آمد مقامات اروپایى به ایران‌ ب) ارسال سیگنال‌هاى تهدیدآمیز به ایران ازجمله تهدید به وضع تحریم‌ها ج) بزرگ‌نمایى كاذب در خصوص ساختار اینستكس و طرح ادعاى جدیت اروپا در حفظ برجام‌

جلیلی با اشاره به برخود قاطعانه با رفتارهای اروپایی ها تصریح کرد: بدون‌شك، تنها راه مواجهه با این بازى هدفمند اتحادیه اروپا، یكى اصرار بر كاهش تعهدات جمهورى اسلامى ایران طبق توافق سند برجام و دیگرى، تبیین بدعهدى‌هاى كشورهاى اروپایى در قبال برجام طى سالهاى اخیر به‌خصوص پس از خروج كاخ سفید از برجام مى‌باشد.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه پیام‌نور استان آذربایجان‌شرقی اظهارات روز چهارشنبه رییس جمهور در جلسه هیأت دولت مبنى بر این‌كه «از ۱۶ تیر ماه، اقدام بعدى را انجام خواهیم داد، اگر بناست اظهار تأسف كنید، بفرمایید! غنى‌سازى ما دیگر ۶۷. ۳ نخواهد بود، به هر مقدار كه بخواهیم غنى‌سازى خواهیم كرد» را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این اظهارات حكایت از آن دارد كه ایران مصمم است تحت فشار اروپا، دیگر از تصمیمى كه گرفته است، عقب‌نشینى نكند.

این مدرس دانشگاه در ادامه به تقویت گفتمان اقتدار در حوزه سیاست خارجه پرداخت و تاکید کرد: گفتمان صحیح سیاست خارجى بارها از سوى رهبر معظم انقلاب در قالب سیاست خارجى انقلابى مطرح شده است. به این معنا كه سیاست خارجى كه بتواند حداكثر منافع ما را تأمین كند. بنابراین، باید كاملا مقتدرانه با طرف مقابل سخن گفت و آن‌ها را بابت عدول از تعهدات بین‌المللى خود زیر سؤال برد. این قاعده در قبال رفتار اخیر اروپا نیز صادق است.

وی در پایان تاکید کرد: عقلانیت سیاسى و اقتدار ملى ایجاب مى‌كند كه جمهورى اسلامى ایران بر مسیرى كه اخیرا در خصوص كاهش تعهدات برجامى خود در پیش گرفته است، استوار باشد. اگر رفتار اروپا در ویترین سیاست خارجى ما قرار بگیرد و مردم و رسانه‌ها در مورد آن قضاوت كنند، آن‌وقت همه متوجه مى‌شوند كه چهره واقعى اتحادیه اروپا چگونه است. بدون‌شك، نظام و ملت ایران نه‌تنها در برابر كارشكنى‌هاى ایالات متحده آمریكا سخت‌ترین واكنش را نشان خواهند داد، بلكه در مواجهه با اتحادیه اروپا نیز رصد دقیق و هوشمندانه‌اى از رفتار طرف مقابل باید وجود داشته باشد، در این صورت، جایى براى فریبكارى و نیرنگ طرف مقابل باقى نخواهد ماند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو