شنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٧٦٦٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢ شهريور ١٣٩٨
 
در دانشگاه پیام نور مرکز تبریز برگزار گردید:
جلسه تخصصی هم‌اندیشی اساتید با موضوع «رابطه امامت و ولایت فقیه»
جلسه تخصصی هم‌اندیشی اساتید با موضوع «رابطه امامت و ولایت فقیه» در دانشگاه پیام نور مرکز تبریز برگزار گردید.

 به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها،  جلسه تخصصی هم‌اندیشی اساتید با موضوع «رابطه امامت و ولایت فقیه» با حضور حجت‌الاسلام دکتر جلیلی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام دکتر حسین نوبری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر فضلی رئیس دانشگاه پیام نور مرکز تبریز، دکتر حسین عباسی دبیر هم‌اندیشی و تعدادی از اساتید هیئت علمی در دانشگاه پیام نور مرکز تبریز برگزار گردید.

دکتر عباسی با اشاره به اهمیت بحث امامت و ولایت فقیه بیان کرد، که رهبری جامعه اسلامی در زمان پیامبر برعهده ایشان و در زمان ائمه بزرگوار برعهده ائمه واین امرمهم در زمان غیبت نیز بر عهده فقهای دین قرار گرفته است.

وی سپس با تبیین موضوع جلسه و اهمیت طرح این نشست‌ها افزود: فقها به عنوان محور جامعه در زمان غیبت ایفای نقش می‌کنند.

در این جلسه حجت‌الاسلام دکتر جلیلی مسئول نهاد نمایندگی رهبری دانشگاه پیام نور استان آذربایجان شرقی مقدمه کوتاهی در این رابطه همراه با پیش‌فرض‌هایی مانند اعتقاد به حاکمیت اسلامی و مذهب شیعه بیان کرد.

وی در ادامه سؤالاتی مبنی بر اینکه در دوران غیبت زعامت و سرپرستی جامعه برعهده چه کسانی است و جامعه دراین دوران چه باید بکند را مطرح کرد و گفت: دراین باره دو موضوع را مطرح کردند که اولا عقل در زمان غیبت می‌گوید به سراغ چه کسانی برویم؟ ثانیا برای این موضوع از طرف اهل بیت(علیهم السلام) آیا مشی و روشی مطرح شده هست یا نه؟

حجت‌الاسلام دکتر نوبری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز به عید الله الاکبر اشاره کرد و گفت: غدیر خم عید ولایت است، چراکه پیامبر(صل الله علیه وآله) برای جانشین قرار دادن امیرالمومنین(علیه السلام) از طرف خداوند بحث ولایت را در غدیرخم مطرح کردند و درادامه بیان فرمودند که امیرالمومنین را خدا انتخاب کرده و فرق هست میان انتخاب خدا و انتخاب مردم. بحثی که در غدیر مطرح شد بحث ولایت و امامت بود که همه موظف به اطاعت از آن هستیم نه بحث خلافت و حکمرانی.

وی در ادامه با طرح این سوال که آیا در زمان غیبت تشکیل حکومت یک امر ضروری و لازم است یا نه؟ و آیا امور مردم را بعد از امامان به خود مردم واگذار کرده‌اند، گفت: این با حکمت الهی معارض هست. این از جهالت است که بگوییم پیامبر برای آن زمان بوده، زیرا در اینصورت برای این زمان هم باید پیامبری می‌آمد.

وی افزود: همانطور که تشکیل حکومت وظیفه پیامبر(صل الله علیه وآله) هست و این حکومت به عنوان الگویی برای تمام بشریت میباشد، لذا تشکیل حکومت برای زمینه سازی ظهور، در زمان غیبت نیز امری لازم و ضروری است.

حجت‌الاسلام نوبری تشکیل حکومت را جزء وظایف مسلمانان و شیوه حکومت پیامبر(صل الله علیه وآله) و حضرت علی(علیه السلام) را یکی از الگوهای بی‌نظیر دانست و گفت: همانطور که پیامبر(صل الله علیه وآله) حتی هنگام مسافرت هم جانشین برای خود انتخاب می‌کردند، آیا امام زمان(عج) که در غیبت است، می‌تواند جانشین نداشته باشد؟ همان امامی که در زمان غیبت صغری نواب خاصی داشته در زمان غیبت کبری به طریق اولی باید جانشین‌هایی داشته باشد که مردم در امور خود به آنان رجوع کنند، اگر امام در دوران غیبت جانشین نداشته باشد، می‌شود امام ناقص و ما هم امام ناقص نمی‌خواهیم.

در ادامه جلسه اساتید به بیان نکته نظرات خود درباره رابطه امامت و ولایت فقیه پرداختند. محور این جلسه بر سه عنوان بود: ۱- غدیر خم بیان جایگاه ولایت و امامت است ۲- در زمان پیامبر(صل الله علیه وآله) خود ایشان هم مامور به تشکیل حکومت بودند ۳- در زمان غیبت آیا قوانینی برای ما لازم هست یا نه؟ (که این هم با تشکیل حکومت میسر می‌شود)

درپایان جلسه حجت‌الاسلام دکتر نوبری به جمع‌بندی مطالب پرداختند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو