سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٧٦٧٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢٦ مرداد ١٣٩٨
 
مسئول نهاد نمایندگ یمقام معظم رهبری در دانشگاه پیام‌نور آذربایجان شرقی:
تشیع در نیجزیه ریشه دوانده و دیگر متکی به یک شخص نیست
حجت‌الاسلام جلیلی گفت: تشیع به‌طور بنیادین در کشور نیجریه ریشه دوانده و دیگر به مانند گذشته، گسترش شیعیان در این کشور متکی به یک شخص نیست، بلکه تشیع مذهب اسلامی فراگیر در نیجریه به شمار می‌رود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر  جلیل جلیلی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم  رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی  با اشاره به اسارت غیرقانونی علامه شیخ زکزاکی و آزادی درمانی مشروط ایشان توسط دولت نیجریه گفت: در ارتباط با پذیرش درخواست آزادی موقت و سفر درمانی شیخ زکزاکی به هند از سوی مقامات نیجریه‌ای چند مسئله قابل توجه به نظر می‌رسد و باید توجه داشت. تن دادن مقامات سیاسی و قضایی نیجریه‌ به آزادی موقت رهبر شیعیان این کشور متاثر از برخی زمینه‌های قبلی صورت گرفته است.

جلیلی افزود در ابتدا باید توجه داشت که آزادی علامه شیخ زکزاکی برای انجام سفر درمانی یک پیروزی قابل توجه برای شیعیان این کشور به شمار می‌رود، چون تا پیش از این، مقامات نیجریه‌ای تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرش حکم دادگاه و همچنین آزادی شیخ زکزاکی نبوده‌اند. اما در نهایت، با گسترش اعتراضات داخلی در نیجریه و همچنین بازتاب بین‌المللی وضعیت رهبر شیعیان نیجریه، مقامات این کشور با آزادی درمانی علامه زکزاکی موافقت کردند و این وضعیت نشان داد مقاومت اعتراضی شیعیان نیجریه در نهایت توانست به بخشی از اهداف خود دست یابد.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی  با یاد آوری  برخی از اهداف احتمالی پشت پرده اظهار داشت: نمی‌توان برخی اهداف مقامات نیجریه‌ای را در ارتباط با صدور مجوز سفر درمانی و آزادی موقت شیخ زکزاکی را نادیده گرفت. در واقع شاید به زعم رهبران نیجریه سفر درمانی شیخ زکزاکی که به هند، فرصتی برای دور کردن وی از سیل روبه افزایش حامیان و پیروانش در نیجریه است و شاید به زعم رهبران نیجریه، انجام این سفر به ایجاد فاصله میان شیخ زکزاکی و حامیانش منجر خواهد شد.

دکتر جلیلی ادامه داد : اما این محاسبات احتمالی رهبران نیجریه در مورد دور کردن شیخ زکزاکی از حامیانش نمی‌تواند چندان کارساز باشد، چون از یک سو حامیان و علاقه مندان به شیخ زکزاکی به عنوان عالم بزرگ جهان تشیع تنها محدود به مرزهای جغرافیایی نیجریه نیست و حامیان وی طیف متنوعی از ملیت‌های مسلمان و حتی غیراسلامی در برخی دیگر از کشورها را شامل می‌شود و در عمل، دوری جغرافیایی شیخ زکزاکی از حامیانش بی‌مفهوم است و از طرف دیگر، جمعیت قابل توجهی از مسلمانان و بویژه شیعیان هند از جمله حامیان این عالم جهان تشیع به شمار می‌روند. از سوی دیگر، این روزها با گسترش رسانه‌های مجازی و تجهیزات ارتباط جمعی، در عمل، ایجاد فاصله جغرافیایی میان افراد بی‌معناست و تردیدی نیست حامیان و پیروان شیخ زکزاکی در هرجای دنیا که باشند، همچنان ارتباط خود را با این عالم بزرگ شیعیان آفریقا حفظ خواهند کرد.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی با اعلام بی‌تاثیر بودن اقدامات دولت نیجریه در اعمال محدودیت برای شیعیان این کشور تاکید کرد: به نظر نمی‌رسد که اعمال محدودیت علیه رهبر شیعیان نیجریه چندان کارساز و عملی باشد، چون از یک طرف، امروزه با گذشت چهار دهه از توسعه و گسترش مذهب تشیع در نیجریه، این مذهب اسلامی به طور بنیادین در این کشور ریشه دوانده و دیگر به مانند گذشته، گسترش شیعیان در نیجریه متکی به یک شخص نیست، بلکه تشیع، مذهب اسلامی فراگیر در نیجریه به شمار می‌رود.

جلیلی خاطرنشان کرد: با این حال، تردیدی در این مسئله نیست که نگرانی دولت نزدیک به سعودی نیجریه از گسترش و تقویت تشیع در این کشور نشان دهنده موفقیت شیعیان در نیجریه است و همزمان اعمال محدودیت علیه شیعیان و به‌ویژه علامه زکزاکی بیش از هر چیز، عجز و ناتوانی دولت نیجریه در برابر جمعیت روز افزون شیعیان این کشور را نشان می‌دهد. ناتوانی که نه‌تنها دولت وابسته به وهابیت نیجریه، بلکه دولت وهابی سعودی نیز با سرکوب و افزایش فشارها علیه شیعیان عربستان سال‌هاست با آن دست به گریبان است، اگرچه نتیجه‌ای برای سعودی‌ها در بر نداشته و بعد از این نیز برای مقامات نیجریه‌ای دربرنخواهد داشت.

وی ادامه داد: با این حال، همانطور که دولت  نیجریه در برابر علامه زکزاکی در این مرحله عقب نشینی کرده باید منتظر بود تا فعالیت‌های شیعیان نیجریه به ‌صورت رسمی مورد پذیرش این کشور واقع شود. دولت نیجریه نمی‌تواند با اقدامات خشن و تروریستی اعلام کردن یک گروه مدنی و مذهبی به سرکوب شیعیان بپردازد و در نهایت به‌صورت کامل عقب‌نشینی خواهد کرد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو