جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٨٨٧٩

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١٠ مهر ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع:
این نگاه که غرب ما را به رسمیت بشناسد ساده‌انگارانه است
مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس گفت: این تفکر و نگاه که غرب روزی ما را به رسمیت بشناسد نگاهی ساده انگارانه به غرب است. نگاهی که از سر غفلت و عدم شناخت عمقی غرب نشات می گیرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس در جلسه شورای این دانشگاه و در ادامه بحث از مولفه‌های عقلانیت غربی گفت: در عقلانیت غربی انسان شرقی انسان درجه دوم محسوب می‌شود، منظور غربیان از اصالت انسان، اصالت انسان غربی است و نه هر انسانی.

وی ادامه داد: اگر قبل از انقلاب غربیان برای زندگی در ایران حق توحّش می گرفتند، اولاً این مخصوص قبل از انقلاب نبود، ثانیاً این مخصوص ایران نبود. این باور ریشه در تفکر غرب داشت و دارد و در همه جا اینگونه بود و هست. در هند هم اینها از ملت هند حق توحش می گرفتند، در الجزایر و مصر و سودان و لیبی و در هر جای دنیای غیر غربی که قدم می گذاشتند اینگونه عمل می کردند. الان هم همان قصه است و تغییری نکرده است.

حجت الاسلام فلاح‌رفیع افزود: شاهد عینی این ادعا در همین زمان خودمان است، این چیزی است که ما اکنون گرفتار آن هستیم، الان هم آمریکا می گوید عربستان و کشورهای خاورمیانه باید هزینه ما در خاورمیانه را بدهند. رئیس جمهور آمریکا در همین سخنرانی خود در سازمان ملل در برابر دیدگان دنیا ایستاد و خیلی راست و پوست کنده و بدون ابا این حرف را زد. این یعنی چه؟ این موضع گیری از کجا نشات می گیرد؟ اینگونه بیان از کجا می آید؟

وی گفت: این نوع رویکرد از باور نهفته در فکر غرب جدید یعنی غرب از قرن ۱۸ به این سو نشأت می گیرد؛ اینکه انسان غربی والاتر و برتر از انسان شرقی است، غرب باید از شرق سواری بگیرد و هزینه این سواری گرفتن را هم باید شرق بپردازد. این جریان همه کشور هایی است که به آنها اعتماد کردند. ما امروز در لیبی ،تونس و مصر و عربستان و دیگر مناطق جهان همین را مشاهده می کنیم.

فلّاح رفیع خاطرنشان کرد: در مقابل غرب ما چند دسته موضع گیری در درون کشور خود داریم که در دیگر کشورها هم کمابیش همین گونه است. موضع گیری اول از آن عده‌ای است که اساسا نگاه خوشبینانه به غرب دارند و دشمنی را یک توهم بیشتر نمی‌بینند. در خوشبینانه‌ترین حالت این افراد خیلی ساده اندیشند و فریب القائات غربیان و دشمنان دانا و دوستان نادان را می‌خورند.

وی ادامه داد: دوم کسانی که دشمنی را واقعی اما موقتی می دانند. این عده دشمنی غرب را می پذیرند، بخصوص با این فشارها و تحریم ها و ترورها و جنگ های نیابتی وغیره ، اما فکر می کنند یک روزی امکان کنار گذاشتن دشمنی ها در مورد غرب وجود دارد. امکان اینکه غرب روزی ما را به رسمیت بشناسد وجود دارد. این نگاهی ساده انگارانه به غرب است. نگاهی که از سر غفلت و عدم شناخت عمقی غرب نشات می گیرد.

استاد فلسفه دانشگاه تربیت مدرس بیان داشت: در حالی که دشمنی غرب با شرق ریشهای و بنیادین است و جزتفکر غربی است. بله غرب حاضر از دشمنی خود با ممالک شرقی دست بردارد اما کی و کجا؟ آن زمان که شرق تماما در اختیار او باشد. شرق هویتی برای خود قایل نباشد همانگونه که غرب هویتی برای آن نمی شناسد.

وی گفت: امام (ره) یک وقتی تعبیر زیبایی داشتند و می فرمودند: رابطه ما با امریکا (حالا به عنوان نماد غرب) رابطه گرگ و میش است. این حرف خیلی عمیق بود. مخصوص آن زمان هم نبود. این سخن از یک بصیرت و تیزبینی نشات می گرفت که در آن مرد بزرگ بود. این حرف یعنی ما تا میش نباشیم و خود را در دهان آن گرگ قرار ندهیم او دست از ما نمی کشد و اگر چنین شد دیگر در آن زمان اساسا مائی نیست که طرف معامله او باشد، دیگر شرقی وجود ندارد که بخواهد در مقابل او بایستاد و از هویت مستقل خودش حرفی بزند، در این هنگام غرب می ماند و غرب.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اما دسته سومی هم هستند که غرب را دشمن می‌دانند، دشمنی او را هم عمیق و ریشه ای می‌دانند اما متاسفانه ریشه و عمق را نمی‌دانند در کجاست. اینها نیز ممکن است در نهایت دیر یا زود به این باور برسند که غرب بالاخره روزی ممکن است سر عقل بیاید و ما را به رسمیت بشناسد. غافل از اینکه تا غرب غرب است و شرق برای خود هویتی استقلال طلبانه قائل است امکان برقراری دوستی وجود ندارد.

وی گفت: تا شما بخواهید حاصل دسترنج خود را خود مصرف کنید و دم ما را قطع کنید او شما و ریشه شما را قطع می‌کند، مگر اینکه شما کاری با او نداشته باشید و شیر دوشیده از دسترنج خودت را در اختیار او بگذارید. به قول آن داستان معروف و حکمت آمیز در قضیه مار وقطع شدن دمش توسط صاحبخانه و کشته شدن پسر صاحبخانه با نیش مار که از قول مار می گرفت: تا مرا دم و تو را پسر یاد است دوستی من و تو بر باد است.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: تا شرق بخواهد دم غرب را قطع کند، غرب هم دنباله غرب را قطع می‌کند. تو کار با من نداشته باش من هر چه بخواهم از شیر دوشیده تو بخورم من هم کاری با تو ندارم این یعنی بهره گیری یکطرفه.

وی گفت: اما دسته چهارم که این بحث در همان راستاست این است که سیطره سلطه طلبانه جزء عقلانیت غرب جدید است که اساساً هویتی برای شرق قایل نیست، مگر آن هویتی که او تعریف می کند.این نگاه غرب را در ریشه فکری-فرهنگی او می شناسد. دشمنی غرب را دشمنی سطحی نمی بیند، عمقی می داند و عمق آن را هم در نوع نگاه غرب به خودش و شرق می بیند.

وی ادامه داد: غرب یعنی تنها شخصیت ممتاز و مسلط که باید بهره گیری کند بدون اینکه بهره‌ای بدهد، چون او هویتا انسان برتر است و شرق انسان درجه دوم .درجه دوم در اینجا صرفا به معنای این نیست که اگر بخواهد می تواند به درجه اول برسد ، یا درجه دومی که اگر تلاش کند می تواند با اصلاح نژاد درجه اول شود ،نه اصلا اینطور نیست ، انسان شرقی آن نوع درجه دومی است که اساساً نمی تواند به انسان درجه اول برسد، دوم در اینجا یعنی ،پست و ذلیل و بی مقدار ، یعنی بارده و شیرده ،یعنی مستعمره و تحت سلطه چرا که اساسا نژاد غربی نژاد برتر است.

وی در ادامه سخنان خود گفت: نژاد برای غربیان آنقدر مهم است که حتی در مقابل دین و آیین نژاد را مقدم می دارند. محققان غربی برای نشان دادن برتری نژاد خود تا بدانجا پیش می روند که حاضراند پیامبر دین خود را در مقابل نژاد خود عقب بزنند ؛ زیرا نژاد برای آنها مهمتر از دین آنهاست.

فلاح رفیع افزود: با اینکه پیامبر مسیحیان حضرت عیسی(علیه السلام) از نژاد سامی و عرب است، اما آنان به پیامبر نژاد خود که زرتشت است توجه بیشتری کرده اند. زرتشت از نژاد آریایی است. با اینکه تولد حضرت زرتشت قرن 6 قبل از میلاد است یعنی نهایت حدود ششصد سال قبل از میلاد ، اما برخی محققان غربی آن را به شش هزار سال قبل از میلاد هم برده اند و تولد زرتشت را هزاره ششم قبل از میلاد دانسته اند.

وی گفت: تحلیل مرحوم دکتر شریعتی اینست که اینها این کار را بدان خاطر کرده اند که بگویند پیامبر آریایی یعنی زردشت که ایران و نژادش آریایی است از نظر زمانی مقدم است به پیامبران سامی که حضرت ابراهیم (علیه السلام) و پیامبران بعدی بوده اند چون تولد حضرت ابراهیم علیه السلام نهایت 4 هزار سال قبل از میلاد بوده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر تولد زردشت مقدم بر تولد حضرت ابراهیم علیه السلام شد، آنگاه دین آریایی می رود مقدم بر دین سامی و نژاد آریایی. لذا غربیان در اینجا می‌توانند فخری بر نژاد سامی بفروشند که دین ما مقدم بر دین شما و پیامبر شما بوده است و این همان نژاد پرستی نهفته در فکر و فرهنگ غربی است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو