سه شنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٩٠٨٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ١٦ مهر ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام دادگر در مراسم استقبال از دانشجومعلمان جدیدالورود:
رشد دستگاه آموزش و پرورش به منظور کار عظیم تعلیم و تربیت است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان گفت: موفقیت و تعالی دستگاه عظیم آموزش و پرورش و رشد شما دانشجویان به منظور کار عظیم تعلیم و تربیت است.

 به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دادگر در مراسم استقبال از جمعی از دانشجومعلمان جدیدالورود دانشگاه فرهنگیان استان تهران، ضمن ابراز خرسندی از حضور در این جمع با ارزش و تبریک توفیق انتخاب رسالت معلمی گفت: حضور همه مسئولین در همه سطوح در دانشگاه و استادان و کارکنان به خاطر وجود شما دانشجومعلمان عزیز است و لذا همه ما وظیفه و رسالت خود می‌دانیم که همانند یک پدر مهربان و برادر دلسوز در خدمت‌رسانی به شما کوشا بوده و بتوانیم زمینه ترقی و تعالی و رشد شما به‌منظور آماده شدن برای آن کار بزرگ که کارعظیم تعلیم و تربیت است را فراهم آوریم.

وی افزود همه شما باید به خاطر انتخابی که انجام داده‌اید به درگاه احدیت شاکر باشید، زیرا کار شما تربیت انسان است و با هیچ کاری قابل مقایسه نیست، پس خدای متعال را بارها و بارها شکرگزاری کنید.

مسئول نهاد سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان در ادامه گفت: در روایت از امام صادق(ع) می‌خوانیم : «اکمل الناس عقلا احسنهم خلقا» (کافی، کلینی، ج ۱، ص۲۳)، «کامل‌ترین مردم به لحاظ عقل، نیکوترین آنان از جهت اخلاق هستند.» شخصیت انسان را فکر و اندیشه او تشکیل می‌دهد و هویت انسان در تفکر خلاصه می‌شود. به‌ همین لحاظ است که فلاسفه، انسان را موجود متفکر معرفی می‌کنند. اما تفکر بخشی از واقعیت انسان است و بخشی دیگر از واقعیت انسان در احساسات و گرایش‌ها و غرایز و نیازهای فطری و آفرینشی او نهفته است و رهبری این بخش بر عهده اخلاق می‌باشد. پس در معرفی انسان در عین تکیه بر تفکر و اندیشه، باید بر احساسات و گرایش‌های او نیز تکیه کرد و اگر در بالا بردن تفکر و اندیشه او کوشش می‌کنیم باید در پرورش احساسات و اخلاق عملی و گرایش‌های فطری او که ریشه‌های فضائل اخلاقی، به‌صورت گنجینه‌ای در وجود انسان نهفته، تلاش گسترده‌ای بنماییم.

دادگر ادامه داد: تردیدی نکنیم که عواطف انسانی از نعمتهای بزرگ الهی است و تعالی بخش همت و اندیشه انسان است و خاستگاه و سرچشمه بسیاری از فضایل اخلاقی از قبیل ایثار و فداکاری ( نمونه آن را مدتی قبل دیدید، آقای معلمی که برای ابراز همدلی با دانش آموز خود که بیمار شده بود سر خود را تراشید و یا حرکت آن خانم معلمی که با دلسوزی و همدلی و حوصله و عاشقانه به آن دانش آموزان استثنایی آموزش می‌داد)، تعاون و همکاری در محیط دانشگاه و مدرسه، بذل و بخشش، عفو و گذشت، دلسوزی و غمگساری و... است و هرچه عواطف لطیف انسانی بدون افراط و تفریط تقویت شود موجب تضعیف خودخواهی می‌گردد.

حجت‌الاسلام دادگر بیان داشت: اگر به این خواستگاه‌ها و سرچشمه‌های موجود در درون فطرت خود توجه کردیم، آن موقع است که یک معلم با فضیلت آماده رسالت معلمی خواهد شد و معلم با فضیلت معلم الهام‌بخش است برای جامعه و برای تمدن خود و برای دنیا و آخرت خود، مردم و نسل‌های آینده.

مسئول نهاد سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان افزود: جامعه ماشینی غرب در ابراز عواطف دچار تفریط شده است و از مشکلات بزرگ آنان مشکل فقر عاطفی است که خود معلول زندگی خشک و بی‌روح ماشینی ، ضعف پشتوانه ایمانی و فقدان تربیت صحیح و دخالت بی‌حد و حصر غرایز حیوانی است و نهاد خانواده در غرب رو به نابودی است. (کتاب آلوین تافلر . موج سوم را بخوانید). اما ملت مجاهد ایران به برکت هویت اسلامی و ایرانی و انقلابی خود در بسیاری از عرصه‌ها پیشرو و پیشتاز و الهام بخش است.

دادگر ادامه داد: در اسلام خوشبختانه هم بر زمینه‌های علمی جوان و هم بر اخلاق و رهبری احساسات و گرایش‌های او تأکید شده است. دانشجومعلم گل سرسبد طبقه جوان و قشر دانشجوست، چرا که گل‌های فضائل از شاخسار وجود او نمایان می‌شود. معلم با فضلیت است که نسل بزرگ و مفید و با فضلیت تربیت می‌کند. پس موفقیت و پیشرفت و تحول و تعالی دستگاه عظیم آموزش و پرورش و در نهایت جامعه، در گرو همت و تلاش و مجاهدت و کار بزرگ معلمی شماست.

وی گفت: متأسفانه در دانشگاه‌ها هنوز با آداب و اخلاق اسلامی مطلوب در بسیاری از موارد از جمله تعامل دانشجویان بایکدیگر، چگونگی تحصیل، رابطه متقابل با استادان و مربیان، سبک زندگی دانشجویی، همدردی، حیا و عفاف، اخلاص و... فاصله و کاستی‌هایی وجود دارد، اما بحمدالله دانشگاه فرهنگیان در این زمینه‌ها توفیقات مناسبی دارد و در بین دانشگاه‌ها سرآمد است.

حجت‌الاسلام دادگر با اشاره به اهمیت پوشش و حجاب برتر در پردیس‌های دانشگاهی گفت: بنده به‌عنوان یک طلبه خدمتگزار به همه دانشجومعلمان خواهر دانشگاه که با عشق و انتخاب دارای حجاب برترند ابراز افتخار می‌کنم شما هم تلاش کنید که هم الگو باشید و هم الگوساز.

مسئول نهاد سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد: برای استفاده از مقطع کوتاه دوره دانشجویی در دستیابی به اهداف بلند و مهم علمی و اخلاقی کوشا باشید، چرا که بهترین فرصت برای فراگیری و خودسازی دوره جوانی است؛ قدر این فرصت را بدانید چون جوان برخوردار از ویژگی‌هایی چون: پاکی و صفا، استقلال، هویت طلبی، عشق به معنویت، بالندگی، نوآوری، پرسشگری، صداقت، صراحت و... است که اینها خود برای جوان پیش‌برنده است. تردیدی نکنید که سرآغاز خوسازی و پیش شرط عبودیت، پاکی دل و صفای باطن است. این از موهبت‌های الهی است و بیش از همه در جوانان است.

دادگر در پایان سخنان خود فهرستی از سفارش‌های مهم و کاربردی را خطاب به سال اولی‌ها توصیه و تأکید نمود وگفت : در مسیر زندگی و جایگاه خود دقت کنید و اهل برنامه ریزی باشید؛ اطلاعات مناسب کسب کنید؛ ویژگی‌های محیط خود را بشناسید و اینکه در چه دانشگاهی تحصیل می‌کنید؛ از توانمندی‌های دانشگاه و استادان استفاده کنید و ضعف‌های دانشگاه را بشناسید و جهت رفع آنها به مدیران راهکار دهید؛ آسیب‌های محیط دانشگاه را شناسایی نمایید و از گرفتار شدن و ورود در آن آسیب‌ها بپرهیزید؛ از فرصت‌های مناسب دانشگاه بهره‌مند شوید؛ در روش و شرایط انتخاب دوست دقت کنید؛ نهادها و مجموعه‌های سازمانی و دانشجویی موجود در دانشگاه و ظرفیت آنها در زمینه‌های فرهنگی و تفریحی و تربیتی و سیاسی انقلابی را شناسایی و جهت همفکری و مشارکت در کارهای علمی و فرهنگی با آنها همکاری نمایید.

وی ادامه داد: برای توانمندسازی خود از ظرفیت‌های مجموعه‌های موجود در دانشگاه بهره گیرید؛ از بهترین روش‌ها برای درس خواندن با کمترین زمان جهت کسب بیشترین اطلاعات استفاده نمایید؛ از ظرفیت سکوت زمینه‌ساز اندیشه‌ورزی و خردورزی استفاده نمایید؛ احترام و تکریم استادان را درنظر داشته باشید چراکه تواضع در برابر استاد ارزش شما را بالا می‌برد؛ خوب درس استادان را گوش دهید و از فرصت پرسش و فهم مباحث در کلاس غفلت نکنید؛ در خوابگاه‌ها از مجادله و مشاجره پرهیز کنید؛ در محیط جمعی آبروی دیگران و دوستان خود را حفظ کنید؛ از دروغ و بهتان و غیبت بپرهیزید؛ از مطالعه و کتابخوانی غفلت نکنید؛ در زندگی هدف داشته باشید؛ قدر زمان‌های خود را بدانید؛ نسبت به محیط و رسالت خود مسئولیت‌پذیری آگاهانه داشته باشید؛ لحظه ای از کسب علم و خوسازی فکری و اخلاقی و انقلابی غفلت نکنید؛ روحیه عدالت طلبی و عدالت خواهی و مطالبه عدالت را تقویت کنید.

مسئول نهاد سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان افزود: از درک و تحلیل و بصیرت سیاسی غافل نمانید؛ نسبت به استقلال کشور حساس باشید؛ در مطالبه‌گری، جدی و صریح باشید؛ اما این مطالبه‌گری اخلاق مدارانه و به‌دور از اهانت و افترا و تهمت باشد؛ سنجیده سخن بگویید و در عین حال حریت و آزاد منشی در عرصه اندیشه و عمل داشته باشید؛ خیرخواهانه و صادقانه، بجا و معقول هم منتقد باشید و هم انتقاد پذیر و در حین انتقاد از گفتار زشت و سخنان غیر اخلاقی بپرهیزید؛ در هنگام انتقاد یا انتقادپذیری میان سخنان دیگران وارد نشوید؛ با روحیه انقلابی وارد کار فرهنگی جهت خود و دوستان خود و محیط دانشگاه شوید چرا که دانشگاه در این مسیر دست یاری به سوی شما دراز می‌کند و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری نیز روی کمک و حضور شما در میدان‌ها و عرصه‌های فرهنگی و انقلابی حساب کرده است. اثر کار فرهنگی را قطعی بدانید؛ کار فرهنگی حاشیه‌ای نیست و برای آماده سازی شما در این راه و مسیر مهم بسیار لازم است.

مسئول نهاد سازمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان در پایان گفت: اگر این نکات مورد توجه واقع شد می‌توانید به‌عنوان یک افسر موفق و خوب در عرصه جنگ نرم با دشنان انقلاب و ملت مجاهد ایران سرافراز باشید، زیرا امروز دشمنان انقلاب هجمه‌های متعددی در عرصه‌های گوناگون دارند و شما می‌توانید نقش دانشجویی خود را در این زمینه‌ها به‌درستی ایفا کنید.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو