جمعه ٠٤ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٩٤٧٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨
 
در دانشگاه مازندران برگزار گردید؛
نشست هم‌اندیشی با موضوع «دانشگاه و بیانیه گام دوم انقلاب»
شصت و یکمین نشست هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی دانشگاه مازندران با موضوع «دانشگاه و بیانیه گام دوم انقلاب» با حضور ۱۵۰ نفر از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنرومعماری دانشگاه مازندران برگزار گردید.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، شصت و یکمین نشست هم اندیشی اساتید و نخبگان دانشگاهی دانشگاه مازندران با موضوع «دانشگاه و بیانیه گام دوم انقلاب» با حضور ۱۵۰ نفر از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه مازندران در سالن آمفی تئاتر دانشکده هنرومعماری دانشگاه مازندران برگزار گردید.

در این نشست حجت‌الاسلام رحیمیان مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مازندران ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی به بیان نکات و مواردی در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب پرداخت.

رحیمیان با بیان اینکه بیانیه حاضر، حاصل زمان طولانی کار کارشناسی و هدفمند بوده که تک تک کلمات آن بار معنایی خاصی دارد، افزود: انتظار از جامعه دانشگاهی که قشری پیشرو وموتور پیشران توسعه علمی کشور می‌باشد این است که در تبیین و به کار گیری و بهره مندی از این توصیه‌ها در جهت شکوفایی استعدادها و ظرفیت‌های موجود نقش آفرینی موثر و مثمر ثمری داشته باشند تا با ایجاد و بسط تمدن نوین اسلامی از این سرزمین، زمینه سازی جدی برای ظهور ولایت عظمی حضرت حجت(عج)داشته باشند.

دکتر علویان دبیر این هم‌اندیشی نیز ضمن دعوت از اعضای محترم هیات علمی دانشگاه در جهت تحقق اهداف و چشم اندازهای ترسیم شده در بیانیه گام دوم انقلاب به بیان و تشریح بیانیه گام دوم در بخش‌ها و محورهای کلی مطرح شده در بیانیه اعم از چالش‌های اساسی انقلاب در ابتدای شکل گیری، اقدامات اساسی و اولیه‌ای که انقلاب انجام داد، آثار و نتایج پیروزی انقلاب، مهم ترین ماموریت‌ها برای گام دوم انقلاب و پرداخت.

وی با بیان اینکه با شناسایی ضعف‌ها و عیوب که در هر سیستم و مدل اداره کشورها نیز وجود دارد، با بسیج امکانات و منابع می‎توان با بهره برداری از چشم اندازها و ماموریت‌های طرح شده در این بیانیه، آینده‌ای درخشان وتوسعه‌ای همه جانبه برای نظام اسلامی متصور بود.

در ادامه این نشست دکتر کوروش نوذری رییس دانشگاه مازندران با بیان این نکته که نمیشود یک مساله ساده را قیاس به کل کرد، به اتفاقات مختلفی که در طول سالهای قبل و بعد از انقلاب رخ داد، اشاره کرد و به بررسی مراحل مختلف توسعه در زمینه‌های مختلف پرداخت.

رییس دانشگاه مازندران به عدم اختیار در استفاده از پیشرفته ترین امکانات وارد شده به کشور، پایین بودن توسعه منابع انسانی و اوضاع نابسامان آموزش و پرورش انسان‌ها در قبل انقلاب که به منظور برداشتن گام دوم توسعه که بعد از انقلاب اسلامی به وقوع پیوست، اشاره کرد و با تاکید بر نهضت علمی واقعی در کشور بعد از انقلاب فرهنگی، توانمندی های بالای ایران در زمینه های مختلف نظامی، دفاعی، تکنولوژی و... مانند صنایع هدایت، کنترل و ناوبری تجهیزات پرنده همچون پهباد، موشک‌های کنترل از راه دور بسیار دقیق تا پایش و سنجش بسیار دقیق نقاط کره زمین حتی زیرسطحی، (تعیین دقیق مختصات جغرافیایی در اعماق اقیانوس‌ها) که تکنولوژی انحصاری آن در اختیار دو کشور چین و آمریکا بود که امروزه ایران به عنوان راس سوم این مثلث است را ضامن امنیت این مرز و بوم دانست.

دکتر نوذری قرار گرفتن ایران در میان ۲۰ کشور اول جهان در گسترش علوم مختلف را با وجود فشارهای مختلف از جمله کارشکنی در انتشار مقالات را بیانگر ایستادگی و مقاومت کشور و ملت دانست و مسئولیت دولت مردان در قبال این امر را برقراری عدالت، نه فقط در منابع مالی بلکه عدالت در برخورداری‌ها و توزیع فرصت‌ها عنوان کرد که از این خواسته کاملا به حق و مشروع، در دانشگاه، جامعه و در سطح کلان اداره امور کشور غفلت شده است و همان چیزی است که مایه فساد و کژی ها در این مملکت میشود. سرآمد علمی کشور، لازمه تمدن سازی ایران در عرصه بین المللی را توجه به دو مولفه مهم حفظ امید در جوانان و نخبگان و همچنین رعایت عدالت در همه زمینه ها بیان کرد و استفاده از بلوک های سازنده نظام از جمله دانشگاه‌ها جهت تبدیل شدن به نماد تمدن سازی را امری اجتناب ناپذیر دانست و توجه ویژه به فعالیت‌های مبتنی بر دانشگری و دانش بنیانی به عنوان یکی از اصلی‌ترین ماموریت‌های حوزه پژوهش و فناوری را در این راستا ضروری خواند.

دکتر نوذری در پایان سخنان خود با اشاره به این که باید استانداردهای خود را بازتعریف کنیم تا از خسارت‌های آتی جلوگیری کنیم، بر لزوم توجه به رقابت‌های منطقه‌ای بین دانشگاه‌ها، گسترده کردن افق‌ها و برون‌رفت از نگاه درون سازمانی تاکید کرد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو