سه شنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦٠٠٦٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٨ آبان ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام لیالی در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه:
حراست از فرهنگ عمومی و مقابله با ضدارزش‌ها، رسالت مهم اصحاب رسانه است
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی گفت: امروزه یکی از وظایف و رسالت‌های مهم اصحاب رسانه، حراست از فرهنگ عمومی و مقابله با ضدارزش‌ها و ناهنجاری‌ها در سطح جامعه است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمد علی لیالی در گفت‌وگو با خبرگزاری حوزه ضمن گرامیداشت ۱۴ آبان به عنوان روز فرهنگ عمومی اظهار داشت: فرهنگ و فرهنگ عمومی از جمله مباحث بسیار مهم و قابل تأمل و توجه برای فرهیختگان و اصحاب فکر و تحلیل و نظر است که البته در این میان، رسانه‌های جمعی و اصحاب رسانه نیز وظیفه مهمی در قبال حراست از آن و مقابله با ناهنجاری‌های فرهنگی دارند.

چیستی معنا و مفهوم فرهنگ
وی افزود: معانی مختلفی درباره فرهنگ و فرهنگ عمومی مطرح است اما اجمالاً می‌توان گفت، فرهنگ مجموعه قواعد و مقررات، آداب و رسوم و باید‌ها و نبایدهایی که این‌ها یا شرعی هستند یا وضعی و قراردادی یا عرفی که در یک جامعه وجود داشته و دارد و خواهد داشت، از این منظر که بخش اعظمی از مولفه‌های فرهنگی یک جامعه ریشه در گذشته آن دارد و لذا ما در تحلیل مباحث فرهنگی ناگزیر از توجه به ریشه‌ها و گذشته‌ها هستیم.

وی گفت: از این منظر هر جامعه ای سعی می‌کند که مولفه‌های ذاتی خود را تحت عنوان سنت و آداب و رسوم گذشته حفظ کند.

بایدها و نبایدها در یک جامعه
این محقق و پژوهشگر علوم انسانی همچنین بیان داشت: اساساً ما درجامعه با یک سری از رفتارها و باورها و آداب پذیرفته شده از سوی جمعیت حداکثری جامعه مواجه هستیم که به هنجارها و ارزش‌ها تعبیر می‌شود که این‌ها مطابق با فرهنگ عمومی جامعه است. در مقابل برخی رفتارها و عادت‌ها و رسومی نیز وجود دارد که در عرف جامعه شناسی و فلسفه اخلاق از آن‌ها به ناهنجاری‌ها یا ضدارزش‌ها تعبیر می‌شود که همان نبایدهای مطرح در جامعه است.

وی افزود: برای روشن تر شدن بحث باید از مثال هایی چون فرهنگ راهنمایی و رانندگی، فرهنگ آپارتمان نشینی و شهرنشینی استفاده کرد و بر این نکته تاکید داشت که طبعاً اگر کسی این‌ها را رعایت نکند مورد بازخواست و حتی جریمه قرار می‌گیرد، ضمن آن که به هر حال نابهنجاری‌ها و ضدارزش‌ها به هویت و کلیت یک جامعه آسیب وارد می‌کند که گاه این آسیب‌ها بسیار جدی هم هستند و لذا نباید از ضرورت توجه به آن‌ها غافل شد.

سازگاری مولفه‌های فرهنگ عمومی با هویت ایرانی و اسلامی جامعه
این روزنامه نگار و فعال رسانه ای همچنین گفت: به هر حال ما در جامعه ایرانی و اسلامی کنونی، مولفه‌ها و مشخصه هایی داریم که مواجهه با تعبیر تهاجم از جانب سایر فرهنگ‌ها دارند که در تضاد و تعارض با مولفه‌های درونی فرهنگ ما به خصوص فرهنگ دینی قرار می‌گیرند و این نکته از این رو حائز اهمیت است که در جامعه ما مولفه‌های ذاتی و کلیدی ایرانی و اسلامی به شکل پررنگ وجود دارد و اساساً مولفه‌های فرهنگ عمومی ما با هویت ایرانی و اسلامی ما سازگار است و از این حیث، هر حرکت و باور و رفتاری که با این مساله سازگار نباشد از آن به عنوان نابهنجاری و ضدارزش، یاد می‌شود.

وی ابراز داشت: از سویی به جهت تنوع فرهنگی جامعه ایرانی، خرده فرهنگ‌های آن نیز متنوع است، چه آن که در جامعه متکثری چون جامعه ما، خرده فرهنگ‌های بسیاری وجود دارد که ناظر به اقوام و مذاهب و فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف است و طبعاً رعایت این خرده فرهنگ‌ها برای تابعان آن‌ها لازم است همان طور که رعایت قواعد فرهنگی در کلیت جامعه ضروری به شمار می‌رود.

ضرورت توجه به اقتضائات زمانی و مکانی فرهنگ عمومی
حجت الاسلام لیالی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که فرهنگ عمومی باید با اقتضائات خاص زمانی و مکانی و نیز تفاوت قومیتی و نژادی و غیره مورد توجه و تحلیل قرار گیرد، گفت: در این جامعه ای که زندگی می‌کنیم، مولفه‌های مثبت فرهنگی وجود دارد که در مقابل آن‌ها ناهنجاری‌ها و یا ضد فرهنگ‌ها مطرح است؛ به عنوان مثال در جامعه ایرانی، فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی، احترام به والدین و بزرگترها، دیانت و مذهب و رعایت شعائر دینی و مناسبت‌های مذهبی از جمله ارزش‌ها و مولفه‌های مثبت ماست، همچنان که سنت حسنه وقف، آداب و رسوم مناسب برای مجالس عزا و عروسی، تاکید بر ازدواج و احترام به سالمندان و غیره همه این‌ها جزو هنجارها و ارزش‌ها به شمار می‌رود و عکس این‌ها به معنای نابهنجاری‌ها است، مثل این که کسی که به دنبال مال اندوزی و خوردن بیت المال و اختلاس و غیره باشد.

وظیفه کلیدی رسانه در حراست از فرهنگ عمومی
وی همچنین با اشاره به اهمیت وظیفه و رسالت رسانه‌های جمعی در شناخت و حراست از فرهنگ عمومی اظهار داشت: اصحاب رسانه خود باید در وهله نخست شناخت صحیح و درستی از فرهنگ و مولفه‌های فرهنگی جامعه داشته باشند و به خوبی بایدها و نبایدها را بشناسند و در مرتبه بعد، بیش از سایر افراد جامعه، پیشگام و پیش قدم در رعایت آن‌ها باشند.

این محقق و پژوهشگر حوزوی با تأکید بر این نکته که حراست و دفاع از هویت فرهنگی جامعه از جمله وظایف اصحاب رسانه است، خاطرنشان کرد: کسانی که سلاح قلم، بیان، کتابت، پژوهشگری و نیز هنر و دیگر رسانه‌ها را در اختیار دارند، باید دغدغه و احساس مسئولیت نسبت به دفاع از هویت فرهنگی جامعه باشد، چه آن که در غیر این صورت دچار گسل و شکاف فرهنگی می‌شویم که متاسفانه در برخی قسمت‌ها دچار این خسران‌ها شده‌ایم، به این معنا که در برخی عرصه‌ها نتوانسته ایم درست رفتار کرده و مباحث را بومی کرده و با ذائقه نسل جدید به روز رسانی نموده و آن‌ها را تبیین کنیم که این مسایل باعث شکاف و گسست فرهنگی در جامعه شده که تبعات نامطلوبی هم به جای گذاشته است.

ضرورت حفظ و توسعه مؤلفه‌های فرهنگی جامعه
وی با اشاره به این که رسانه‌ها باید توسعه و بسط مولفه‌های فرهنگی جامعه را مورد توجه جدی خویش قرار دهند، گفت: رسانه‌ها در عین دفاع از هویت فرهنگی جامعه باید به طرد و مقابله با ناهنجاری‌ها و ضدارزش‌های فرهنگی بپردازند و به عنوان مثال در رابطه با گسترش طلاق و اعتیاد و بدحجابی و ناهنجاری‌های اخلاقی اولاً آن‌ها و ریشه هایشان را به درستی بشناسند و ثانیاً هم این که مسئولانه و متعهدانه به مقابله با آن‌ها به روش و شیوه درستش بپردازند.

حجت الاسلام لیالی بیان داشت: به هر صورت باید توجه داشت که رسانه چشم بیدار جامعه است و لذا اگر در جایی نابهنجاری اخلاقی نسبت به فرهنگ عمومی رخ داد، باید با خبررسانی و تهیه گزارش و مقاله و... به افشاگری در این باره بپردازد و مردم و مسئولان را نسبت به قضیه حساس و هوشیار کند. قدردان میراث عظیم فرهنگی خود باشیم.

وی در خاتمه سخنان خود با تأکید بر این که به لطف الهی ما میراث عظیم و ارزشمندی در حوزه فرهنگ و به خصوص فرهنگ عمومی داریم، گفت: باید بر اساس رهنمودهای امام و رهبری و برپایه آموزه‌های قرآن و عترت در این باره به حراست از داشته‌های ارزشمند خود پرداخته و همچنین برای مقابله با ناهنجاری‌ها و تهاجم فرهنگی چاره اندیشی کنیم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو