دوشنبه ٣٠ دی ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦٠٤٥٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢٥ آبان ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام موسوی در جشن میلاد پیامبر اكرم(ص):
حضرت آیت‌الله سیستانی اهل سنت را نه برادران ما بلکه انفسنا به معنای جان‌های ما یاد می‌کنند
معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ارومی گفت: حضرت آیت‌الله سیستانی، اهل سنت را نه برادران ما بلکه انفسنا به معنای جان‌های ما یاد می‌کند؛ ایمان به خدا، قرآن و پیامبر اکرم(ص) نقطه اشتراک ما است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام موسوی معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ارومیه در جشن میلاد پیامبر اكرم حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) و امام صادق (علیه السلام)  و هفته ی وحدت  ضمن اشاره به آیه ی «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ» گفت: همه‌ی مومنان برادر هستند؛ أخ در عربی به معنای شبیه است؛ شباهت وقتی مطرح است که نقطه اختلافی وجود داشته باشد یعنی قرآن کریم با وجود شباهت، برخی اختلافات میان مومنان و مسلمانان را می‌پذیرد. ولی با این وجود لسان آیه لسان تمرکز بر اشتراکات است، از این رو تعبیر به اخ نموده است؛ نقطه اشتراکی هم که در آیه ذکر شده است، همان ایمان است.

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ارومیه افزود: حضرت آیت الله سیستانی، اهل سنت را نه برادران ما بلکه انفسنا به معنای جان‌های ما یاد می‌کند؛ ایمان نقطه اشتراک ما است؛ ایمان به خدا، قرآن و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله).

وی با اشاره به آیه‌ی «إِنَّ هذِهِ أُمَّتُكُم أُمَّةً واحِدَةً » اختلاف‌ها را مربوط به زندگی فردی دانستند و بیان کردند: این آیه مومنین را دعوت به تشکیل امت واحده می‎نماید لذا وجه جمع این دو آیه این است که اگر به صورت فردی نگاه کنیم، نقاط اختلاف و اشتراک مورد پذیرش و طبیعی است اما در جامعه ومجتمع باید اختلاف ها را کنار گذاشت و بر روی نقاط اشتراک تمرکز کنیم. وقتی در جامعه هستیم، همه مسلمان هستیم.

حجت الاسلام  موسوی با اشاره به بیانیه‌ی گام دوم انقلاب به لزوم اسلامی کردن اقتصاد، نظام تربیتی، نظام آموزش عالی، معماری و ... افزود: شیعه و سنی باید دست به دست هم دهیم و این تمدن نوین اسلامی را شکل دهیم. تشیع و اهل سنت در مرجعیت علمی، معنوی و اخلاقی اهل بیت (ع) اشتراک نظر دارند. از این‌رو با تمسک به علم اهل بیت شیعه و سنی باید دست به دست هم بدهند و به تشکیل تمدن نوین اسلامی گام به گام نزدیک‌تر شوند نه اینکه از فرهنگ غربی تقلید کنند.

وی در پایان گفت: هفته‌ی وحدت فرصتی است برای اندیشیدن؛ نه قرار است شیعه از شیعه بودن خودش دست بکشد و نه قرار است سنی از سنی بودن خود دست بکشد. چون قرار نیست شیعه یا سنی بی هویت شود. هدف حل مشکلات جامعه و رسیدن به امت اسلامی واحده است و این ممکن نیست مگر با دست گذاشتن بر روی نقاط اشتراک. انشا الله در آینده‌ی نزدیک شاهد شکل گیری تمدن نوین اسلامی باشیم.

در ادامه این مراسم ماموستا نقشی پور نیز با اشاره به آیه‌ی «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا» میلاد پیامبر(صلی الله علیه و آله)، منجی عالم بشریت و همچنین آغاز هفته‌ی وحدت را تبریک گفت و از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برای برگزاری چنین مراسمی تقدیر کرد.


وی در ادامه به وظایف مسلمانان در برابر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) پرداخت و گفت: اولین وظیفه‌ی هر مسلمان ایمان به پیامبر اکرم (ص) است. گفتار و کردار پیامبر (صلی الله علیه و آله) همه از وحی الهی گرفته شده است؛ حضرت رسول (صلی الله علیه و آله)  هم در ظاهر و هم در باطن امانت دار بودند و هر آنچه وحی می‌شد بدون کم و کاست به مردم ابلاغ می‌کردند.

وی با اشاره به شخصیت والای نبی اسلام(ص)، ایمان به فرهیخته بودن شخصیت ایشان و بی انتها بودن علم ایشان را از دیگر وظایف مسلمانان یاد کردند.

ماموستا نقشی پور سومین وظیفه‌ی هر مسلمان نسبت به پیامبر را ایمان به آخرین فرستاده‌ی خدا بودن آن حضرت بیان کردند و زندگی ایشان را سرشار از درس دانستند.

عالم اهل سنت در ادامه به وحدت شیعه و سنی اشاره کردند و افزودند: شیعه و سنی همه برادر هستیم و استان آذربایجان غربی رنگین کمان اقوام است و الحمدالله مردم استان ما این وحدت و برادری به تمام معنا در زندگی و جامعه پیدا می‌کنند و لازم است این وحدت و اتحاد روز به روز بیشتر شود همانطور که در گام دوم انقلاب به دنبال وحدت بیشتر و دوری از تبعیض و ناعدالتی خواهیم بود.

ماموستا نقشی پور در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: امیدواریم دانشجویان اهل سنت و شیعه برادرانه در محیط دانشگاه مشغول تحصیل و طی مراتب‌عالی علمی و اخلاقی باشند و با وجود اشتراک در خدا، قرآن و پیامبر(صلی الله علیه و آله) دلیلی بر اختلاف نیست. اختلاف آرزوی دشمنان ما است و هیچ گاه به نفع کشور و نظام ما نخواهد بود. امیدواریم زیر سایه منویات رهبر معظم انقلاب برادرانه در کنار هم به سوی پیشرفت و کمال گام برداریم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو