چهارشنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦١٥٧٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام افلاکیان در همایش بزرگداشت علامه طباطبایی:
پیوند عقل و دین، مهم‌ترین شاخصه تفسیر المیزان است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان همدان گفت: عقلانیت در دین، تفسیر قرآن به قرآن و تفسیر عقلانی قرآن یکی از روش‌های مهم علامه است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمد ابراهیم افلاکیان، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ فرهنگیان همدان، در همایش بزرگداشت علامه طباطبایی، ضمن تقدیر از اعضای انجمن الهیات، اظهار کرد: بر اساس فرموده پیغمبر اکرم(ص) قرآن کریم در میان امت مهجور است و نیاز به ژرف‌اندیشی و ترویج دارد.

وی به شخصیت‌شناسی علامه طباطبایی و نحوه تدریس ایشان پرداخت و تشریح کرد: در روزگاری که مکتب اسلام در حوزه مباحث عقلانی پیشرفت چندانی نداشت و معاندین به بهانه عدم سازگاری این مکتب با فکر و منطق از آن فاصله می‌گرفتند، علامه شهیر بر خودش واجب دانست که مباحث فکری و عقلی را در جوامع به صورت گسترده بسط و نشر دهد.

افلاکیان در خصوص نحوه تدریس علامه طباطبایی، خاطرنشان کرد: علامه در شب‌های جمعه جلسات درس و بحث تشکیل می‌داد و به انتشار مقالات خود می‌پرداخت و در اختیار حاضرین قرار می‌داد و بعد از بررسی موضوع به تصحیح اشکالات حاضرین می‌پرداخت.

وی یکی از ویژگی‌های مهم علامه طباطبایی را پشتکار بسیار عالی ایشان دانست و افزود: علامه بزرگوار چندین سال به‌صورت شبانه‌روزی برای نگارش تفسیر المیزان زحمت کشیدند که این ویژگی قطعا برای جوانان نیز بسیار ضروری است.

افلاکیان ادامه داد: علامه در خصوص شوق به علم‌آموزی خود فرموده که به مدت ۱۷ سال چنان شوق وصف ناپذیری نسبت به تحصیل علم‌آموزی داشتم که شب‌های بهار و تابستان تا صبح به تحقیق مشغول بودم و همیشه درس فردا را شب پیش آماده می‌کردم.

وی، تواضع و فروتنی را یکی دیگر از ویژگی‌های شاخص علامه طباطبایی عنوان کرد و با بیان اینکه تربیت شاگردان یکی از اقدامات اصلی و شایسته علامه بود، اظهار کرد: علامه بزرگوار در روش تدریس خود به صورت پژوهش محور عمل می‌کردند و نسبت به اظهار نظرهای علمی افراد بسیار قدرشناس بودند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ فرهنگیان خاطرنشان کرد: روشن نمودن اصل موضوع، استدلال توأم با دلیل و برهان، احترام به بزرگان ضمن انتقاد از آنها و بها دادن به نظر شاگردان در جلسات علمی از مهم‌ترین نکاتی است که علامه به آنها توجه داشته است.

وی با تأکید بر اهمیت پیوند دین و عقل، مطرح کرد: عقلانیت در دین، تفسیر قرآن به قرآن و تفسیر عقلانی قرآن یکی از روش‌های مهم علامه است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان همدان با اشاره به اینکه علامه بسیار به پیش مطالعه معتقد بودند، بیان کرد: شوق به مطالعه پیش از کلاس و تحقیق و پژوهش بعد از کلاس برای پاسخگویی به سوالات مطرح شده از مهمترین ویژگی‌های تدریس استاد بوده است.

 افلاکیان با بیان اینکه علامه خبیر به تحقیق علمی در شب قدر بسیار معتقد و پایبند بوده است، مطرح کرد: نگارش تفسیر المیزان نیز در شب قدر به اتمام رسیده است. به واقع بهترین زمان مطالعه و تفکر شب قدر است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو