پنج شنبه ٠٣ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦١٥٧٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام امامی در نشست حلقه‌های معرفت دانشجویی دانشگاه صنعتی ارومیه:
اگر قرار باشد جامعه اسلامی نابود شود، این نابودی توسط منافقان انجام خواهد پذیرفت
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه گفت: مساله نفاق به قدری در جامعه اسلام اهمیت دارد که اگر قرار باشد جامعه اسلامی نابود شود، این نابودی توسط منافقان انجام خواهد پذیرفت.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام  امامی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه در سلسله نشست حلقه‌های معرفت دانشجویی  به تبیین صفات منافقان و متقین پرداخت.

وی ابتدا به بررسی ریشه لغوی کلمه نفاق پرداخت و گفت: در زبان عربی به یک نوعی موش صحرایی که برای خانه خود چند در ایجاد می‌کند و یکی از این درها درب اصلی است و درهای دیگر راهی برای فرار است، نافقا می‌گویند که ریشه کلمه منافق هم هست. مساله نفاق به قدری در جامعه اسلام اهمیت دارد که اگر قرار باشد جامعه اسلامی نابود شود، این نابودی توسط منافقان انجام خواهد پذیرفت.

امامی در ادامه به حدیثی از امیرالمؤمنین(ع) پرداخت و گفت: امام علی(ع) در خطبه ۱۹۴ نهج البلاغه در وصف منافقان می‌فرماید: «أُوصِیکمْ عِبَادَ اللَّهِ بِتَقْوَى اللَّهِ وَ أُحَذِّرُکمْ أَهْلَ النِّفَاقِ فَإِنَّهُمُ الضَّالُّونَ الْمُضِلُّونَ وَ الزَّالُّونَ الْمُزِلُّونَ یَتَلَوَّنُونَ أَلْوَاناً وَ یَفْتَنُّونَ افْتِنَاناً وَ یَعْمِدُونَکمْ بِکلِّ عِمَادٍ وَ یَرْصُدُونَکمْ بِکلِّ مِرْصَادٍ قُلُوبُهُمْ دَوِیَّةٌ وَ صِفَاحُهُمْ نَقِیَّةٌ یَمْشُونَ الْخَفَاءَ وَ یَدِبُّونَ الضَّرَاءَ وَصْفُهُمْ دَوَاءٌ وَ قَوْلُهُمْ شِفَاءٌ وَ فِعْلُهُمُ الدَّاءُ الْعَیَاءُ حَسَدَةُ الرَّخَاءِ وَ مُؤَکدُو الْبَلَاءِ وَ مُقْنِطُو الرَّجَاءِ» یعنی ای بندگان خدا، شما را به تقوای الهی توصیه میکنم و از اهل نفاق برحذر میدارم، زیرا آنان هستند گمراهان و گمراه کنندگان و لغزندگان و عوامل لغزش. دائما در حال رنگ عوض کردن و غوطه خوردن در آشوبها می‌باشند و هدف آنان قرار دادن شما در سختی‌ها و حوادث سنگین است و برای شما از هر طرف کمین می گیرند. دل‌های آنان بیمار است و چهره‌های آنان پاک نما. کار آنان حرکتهای مخفیانه است و برای اضرار، در پنهانی ها می خزند. وصفشان دارو است و سخنشان وعده شفا می دهد و کارشان درد علاج ناپذیر است. حسادان رفاه و آسایش مردم و تقویت کننده بلا و مصیبت و نومید کنندگان امیدواران هستند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی ارومیه خاطرنشان کرد: در این خطبه ویژگی‌های مهمی برای منافقان بیان شده است که عبارتند از: منافقان خود گمراه هستند و به دنبال گمراهی دیگران نیز هستند، منافقان خود دچار لغزش شده اند و به دنبال لغزش دیگران نیز هستند، منافقان دائم در حال رنگ عوض کردن هستند، منافقان اهل فتنه هستند و فتنه می‌اندازند، قلب‌های منافقان مریض است و ظاهر آنها بسیار زیبا است، حرکت منافقان مخفیانه است، سخن منافقان وعده‌های تو خالی است و در عمل خلاف آنچه که وعده داده‌اند عمل می‌کنند و منافقان برای دستیابی به اهداف خود به هر وسیله‌ای چنگ می‌زنند.

وی ادامه داد: آنها همواره در حال رصد هستند تا از اشتباهات (ناخواسته) افراد علیه آنها استفاده کنند. با توجه به اینکه در خصوص ویژگی‌های منافقان آیات بسیاری نازل شده است، می‌توان این استنباط را کرد در جامعه زمان پیامبر(ص) منافقان حضور داشتند. حال این سوال پیش می‌آید که چرا در دوره عربستان بدوی قبل از پیامبر منافق وجود ندارد، ولی پس از اینکه پیامبر(ص) قدرت سیاسی را به دست میگیرد جریان نفاق هم آغاز می‌شود؟ جواب ساده این سوال این است که هرجایی شرایط رشد باشد شرایط عدم رشد هم خواهد بود، هر قله‌ای که بلندتر باشد دره آن هم عمیق‌تر خواهد بود.

امامی تصریح کرد: طبق آیات قرآن یکی از علائم نفاق، ریا است. ریا هم شکل بصری دارد و هم شکل سمعی. منافقان دوست دارند که از آنها قدر دانی شود برای کاری که نکرده اند. برخی از اندیشمندان غربی در دوره‌های مختلف از سوی کلیساها مامور شدند تا به تحقیق و مطالعه دین اسلام و قرآن و پیامبر بپردازند. هدف از این کار این است که اسلام را آنطور که خودشان می‌خواهند به دیگران بشناسانند. خروجی این جریان دانشنامه بزرگ جهان اسلام است که در کشور هلند به نگارش در آمده است. یک اروپایی وقتی بخواهد درباره اسلام تحقیق کند به این دانشنامه مراجعه می‌کند. در این دانشنامه برخی از قسمت‌های مهم مربوط به دین اسلام آنقدر با واژه‌هایی همچون اما، اگر، حتی و... بیان شده که به کلی محقق را از مسیر اصلی منحرف کرده و ایجاد شبهه می‌کند.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: به عنوان مثال در این دانشنامه وقتی به واژه محمد(ص) می‌رسیم به چنین مطالبی بر میخوریم: (گفته می‌شود) «رسول خدا اول کسی بوده که توحید را در جامعه عربی عربستان آورده و تبلیغ کرده، ولی به نظر میرسد که طبق برخی از گزاره‌های تاریخی افرادی هم قبل از او بودند که از آنها به عنوان موحدان یاد شده است. آنها از بازماندگان ابراهیم و اسماعیل بودند که موحد بودند. حتی در میان اعراب یهودیان و مسیحیان موحدانی بودند که خدا را به یگانگی یاد می‌کردند...» همانطور که مشاهده می‌شود، بحث دعوت پیامبر به توحید با آوردن گزاره‌های دیگر کمرنگ شده است. این دانشنامه نمونه بارزی از «النِّفَاقِ فَإِنَّهُمُ الضَّالُّونَ الْمُضِلُّونَ وَ الزَّالُّونَ الْمُزِلُّونَ» می‌باشد که باعث لغزش و گمراهی دیگران هم می‌شود که از ویژگی‌های مهم منافقان است.

امامی در پیان خاطرنشان کرد: اهل نفاق هم خود دچار گمراهی و لغزش شده اند و هم به دنبال گمراهی و لغزش دیگران هستند. متاسفانه امروز در جامعه ما و به‌خصوص در میان مسئولان نیز منافقانی وجود دارند که دقیقا صفات بیان شده در این خطبه را دارا هستند. شخصیت برخی افراد منشوری است در حرکت دوار. این افراد دائما رنگ عوض می‌کنند. در پشت پرده همین گران کردن بنزین فتنه‌های بسیار بزرگ نهفته بود، که اگر رهبر معظم انقلاب ورود پیدا نمی‌کردند خسارات جبران ناپذیری به ملت ایران وارد می‌شد. فتنه‌ای که که می‌توان رد پای منافقان را در آن دید.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو