شماره خبر :٥١٣٢٢٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١٥ دی ١٣٩٥
گفتگو مأوا با مسئول سابق نهاد رهبری در دانشگاه شریف؛
دانشگاه شریف مذهبی ترین دانشگاه کشور است/ نظامی که منطق دارد از آزادی بیان نگران نیست
مأوا: بنده به عنوان کسی که شش سال به طور مستقیم با دانشگاه و بدنه دانشجویی دانشگاه شریف تعامل داشتم عرض می کنم که یکی از ویژگی‌های بارز دانشگاه شریف مذهبی بودن آن است که بنده در تمام طول مدت مسئولیتم آن را به واقع حس کردم.

حجت الاسلام حبیب محمدنژاد مسئول سابق نهاد رهبری در دانشگاه شریف که به مدت شش سال از سال 89 عهده دار این مسئولیت بود و با بالا و پایین مسائل فرهنگی و مذهبی دانشگاه شریف در این شش سال آشناییت کامل پیدا کرده و تجربیات فراوانی در این خصوص با خود به همراه دارد. در آذر ماه سال جاری حجت الاسلام رستمی به عنوان مسئول جدید نهاد رهبری در دانشگاه شریف جایگزین حجت الاسلام محمدنژاد شد . گفتنی است حجت الاسلام محمدنژاد هم اکنون در معاونت پژوهشی نهاد مرکز به عنوان مدیر تأمین محتوای دروس معارف اسلامی مشغول به کار شده است.

حجت الاسلام محمدنژاد مسئول سابق نهاد رهبری در دانشگاه شریف در گفتگویی با مأوا درخصوص حضور خود در این دانشگاه گفت: من از تابستان 89 در دانشگاه شریف حضور پیدا کردم تا آذر 95 که در این مدت تک تک روزهای حضور در میان دانشجویان شریف برایم لذت بخش بود.

وی با اشاره به فضای معنوی این دانشگاه گفت: به نظر بنده دانشگاه شریف خوب معرفی نشده است و در اواخر مسئولیت خودم به این نتیجه رسیده بودم که باید ابعاد فرهنگی و دینی دانشگاه شریف به مردم کشور معرفی شود.

دانشگاه شریف مذهبی ترین دانشگاه کشور است
حجت الاسلام محمدنژاد ادامه داد: ذهنیت هایی که از دانشگاه شریف در بین مردم وجود دارد این است که این دانشجویان یکسری از دانشجویان بسیار درسخوان هستند و هیچ کاری با فرهنگ و سیاست کشور ندارند در واقع یک سری دانشجو هستند که فقط به دنبال درس خواندن می روند و بعد از فارغ التحصیلی از مقطعی دوباره برای درس خواندن در مراتب علمی بالاتر تلاش می‌کنند.

وی عنوان کرد: بسیاری از مردم بر این گمانند که دانشجویان دانشگاه شریف بعد از فارغ التحصیلی هم به دنبال دانشگاه های خوب هستند و فرقی نمی کند که این دانشگاه خوب در ایران باشد و یا در کشور دیگر.

حجت الاسلام محمدنژاد با تاکید براینکه این واقعیت ندارد، افزود: بنده به عنوان کسی که شش سال به طور مستقیم با دانشگاه و بدنه دانشجویی دانشگاه شریف تعامل داشتم این گمانه ها را تکذیب می‌کنم و اصل آنرا واقعیت نمی دانم، یکی از ویژگی‌های بسیار خوب دانشگاه شریف مذهبی بودن آن است که بنده در تمام طول مدت مسئولیتم آن را به واقع حس کردم.

وی با شاره با اینکه دانشگاه شریف مذهبی ترین دانشگاه کشور است عنوان کرد:تحلیل مقام معظم رهبری بهترین تحلیل در مورد دانشگاه شریف است، ایشان بعد از آنکه در دانشگاه شریف حضور پیدا کردند فرمودند: من تجلی عملی رابطه دین وعلم را در دانشگاه شریف می دانم.

حجت الاسلام محمدنژاد در خصوص استقبال دانشگاهیان دانشگاه شریف از مراسمات مذهبی و نیز مسجد این دانشگاه افزود: مسجد دانشگاه شریف یکی از پرجمعیت ترین مساجد دانشگاهی کشور است و تابستان ۸۹ یعنی زمانی که بنده وارد دانشگاه شریف شدم شبستان اصلی مسجد ۵۰۰ متر برای برادران و ۳۰۰ متر در طبقه دوم برای خواهران فضا بود که با آغاز سال تحصیلی و ادای فریضه نماز، تمام شبستان مسجد از دانشجویان، کارمندان واساتید پر می شد و ما مجبور می‌شدیم حیاط دانشگاه را نیز موکت بیندازیم که از آنجا برای نماز استفاده کنند.

وی گفت: یکی از اولین اقدامات من در دانشگاه شریف با همکاری رئیس و معاونین دانشگاه گسترش شبستان اصلی برادران در مسجد دانشگاه شریف بود و امروزه با گسترش بیش از ۲۶۰ متر بستر اصلی مسجد توانسیتم این فضا را به بیش از 1000 متر تبدیل کنیم اما هنوز فضای کافی برای نمازگزاران وجود ندارد که این تدین دانشگاهیان شریف را می‌رساند.

آیت الله صدیقی در حضور مقام معظم رهبری بارها گفته اند که برنامه های مذهبی دانشگاه شریف هم پر رونق است و هم منظم
حجت الاسلام محمدنژاد ادامه داد: یکی از شاخصه های دینداری دانشجویان و دانشگاهیان شریف همین حضور پرشور در نماز جماعت های دانشگاه است.
شاخصه دوم مذهبی بودن دانشگاه شریف استقبال پرشور از برنامه های اسلامی و مذهبی در دانشگاه خصوصا در ایام محرم، صفر، اعتکاف و شبهای قدر است.

حجت الاسلام محمدنژاد با اشاره به حضور امام جمعه موقت تهران در جلسات هفتگی دانشگاه شریف گفت: آیت الله صدیقی قریب به سی سال است که منبرهای خود را به طور منظم در روزهای دوشنبه در مسجد دانشگاه شریف برپا می کند و خودشان در حضور مقام معظم رهبری بارها گفته اند که برنامه های مذهبی دانشگاه شریف هم پر رونق است و هم منظم.

وی با اشاره به فعالیت های مذهبی دیگر دانشجویان عنوان کرد: یکی از پرجمعیت ترین تشکیلات های دانشجویی هم به لحاظ تعداد دانشجویان فعال در هیات  و هم مخاطبان یعنی  دانشجویانی که در آن شرکت خاص و ویژه دارند هیئت الزهراء دانشگاه است که به مناسبت های عزاداری و اعیاد مراسمات گسترده ای را در دانشگاه برگزار میکند و با استقبال بی نظیر دانشجویان همراه می شود.

وی افزود: در موضوع قرآنی نیز دانشجویان شریف در زیبا خوانی، حفظ، تجوید و قرائت قرآن هر ساله چندین نفر از آنها در مسابقات مختلف استانی کشوری و حتی بین المللی حضور پیدا می‌کنند و حائز جوایز مختلفی نیز می شوند.

حضور 3 پرواز از دانشجویان شریف در راهپیمایی اربعین
حجت الاسلام محمدنژاد با اشاره به برنامه ی دهه اول محرم در دانشگاه شریف گفت: هر ساله در دهه اول محرم با راه اندازی یک دسته عزاداری بزرگ از مسجد دانشگاه به سمت ساختمان ابن سینا حرکت می‌کند و حسینی بودن خود را در ایام با برپایی این مراسم اعلام می‌کنند که مراسم بسیار پرشور و با استقبال بی نظیر خانواده شریف یعنی اساتید دانشجویان  و کارمندان همراه می‌شود.

وی افزود: امسال در راهپیمایی عظیم اربعین دانشجویان دانشگاه شریف ۳ پرواز چارتر را به خود اختصاص داده و این در حالی است که بیش از ۲۰۰ نفر دیگر به وسیله اتوبوس به عراق سفر کرده اند و این آماری است که ما به صورت رسمی از دانشجویان داریم اما تعدادی از دانشجویان نیز به صورت انفرادی و یا با خانواده‌های خود حرکت کرده بودند که یک فضای بسیار معطر به عشق حسینی را در بعد از ورود آنها در دانشگاه شاهد بودیم.

در مسائل فتنه 88 اکثریت با دانشجویان متدین و انقلابی بود
حجت الاسلام محمدنژاد در خصوص مسئله فتنه گفت: در قضایای سال ۸۸ بنده در دانشگاه نبودم و  وقتی که وارد دانشگاه شدم هنوزفعالیت های غیرقانونی توسط برخی از دانشجویان فعال در انجمن اسلامی بود و به اعتقادات دانشجویان و حتی رفتار دینی آنها ضربه وارد می‌کردند.ولی اکثریت با دانشجویان متدین و انقلابی بود . در دانشگاه شریف همیشه اکثریت با دانشجویان انقلابی و متدین است.

وی ادامه داد: هرچند بنده معتقدم دانشگاه محل تضارب آرا است و کرسی آزاد اندیشی بستر چنین  فعالیت هایی است و با اینکه ریاست وقت و بنده بارها به انجمن اسلامی آن زمان گفته بودیم که از راه قانونی فعالیت کنید، این راهی که شما در پیش گرفته اید اصلا به صلاح هیچیک از شما نیست و حتی بنده بارها با تک تک اعضای آنها صحبت کردم ولی متاسفانه نتیجه نداد و سر انجام همین تخلفات باعث تعلیق فعالیت انجمن شد .

حجت الاسلام محمدنژاد گفت: دانشجویان شریف بسیار بصیر هستند و  نیز بسیار پای کار نظام  هستند که خدمتی به نظام مقدس جمهوری اسلامی بنمایند دیدار اخیر مدال آوران عرصه علمی دانشگاه شریف با مقام معظم رهبری همین ادعای بنده را اثبات می کند. اینان که دارای مدال المپیاد جهانی و ملی بودند فقط می خواستند با اهداء مدال خود فرصتی بیابند و بگویند رهبرا ما مطیع امر شما هستیم و آماده خدمت به این نظام می باشیم .

وی افزود: همین شرایط بنده را تشویق کرد که در سال ۹۰ اقدام به تاسیس حوزه دانشجویی کنم که بحمد الله اکنون بیش از ۵۰۰ نفر دانشجو مشغول تحصیل در حوزه شریف هستند و حدود ۲۰۰ نفر هم فارغ التحصیل شده اند .محور درس و تربیت حوزه شریف به همت اساتید انقلابی حوزه علمیه قم سبک زندگی توحیدی و انقلابی یک مهندس است.

مسئول سابق نهاد رهبری در دانشگاه شریف ادامه داد: از جمله فعالیت های نهاد رهبری در دانشگاه، موضوع ازدواج دانشجویی است. از سال ۸۹ بنده مرکز ازدواج و فرهنگ خانواده را در این دانشگاه فعال کردم یک نیرو مجرب برای مرکز جذب کرده و مسئول واحد خواهران را نیز برای این امر متمرکز کردم. کارگاه های متعدد و سخنرانی های زیادی هر سال در دانشگاه به راه انداختیم دانشجویان  شریفی به ازدواج تمایل دارند ولی یکی از موانع اصلی پدر مادرهایشان است متاسفانه در کشور ما خانواده ها دانشجوی ارشد را هم بچه می دانند و معتقدند ازدواج برای آنها زود است.بیشترین انرژی مرکز ازدواج شریف برای توجیه خانواده ها صرف می شد ولی بحمدالله یکی از نگرانی های ما بالا رفتن قند خونمان بود که هر هفته مجبور بودیم شیرینی ازدواج یکی از شریفی ها را بخوریم بنده برای توسعه خوابگاه متاهلی خیلی تلاش کردم متاسفانه نتیجه ای نگرفتم ولی نزد خداوند شرمسار نیستم چون هر چه در توان داشتم در این راه بکار گرفتم .

نباید دانشجویی از نبود آزادی بیان ناله کند و یا به بهانه نبود آزادی بیان کشورش را ترک کند
وی افزود: موضوع دیگر کرسی آزاد اندیشی بود. بنده معتقدم در کشوری که رهبرش خواستار برگزاری کرسی های آزاد اندیشی است نباید دانشجویی از نبود آزادی بیان ناله کند و یا به بهانه نبود آزادی بیان کشورش را ترک کند. بعد از فتنه بنده تریبون آزاد را به محوطه باز دانشگاه آوردم و خودم ابتدا صحبت کردم و گفتم همه آزادند در موضوعات مد نظرشان با یک نظم خاصی که حقی تضییع نشود صحبت کنند و این برنامه دو سال اجرا شد و هر هفته تریبون آزاد داشتیم.

وی تأکید کرد: نظامی که منطق دارد از آزادی بیان نگران نیست. کانون مهاجر در شریف زیر نظر نهاد هم نشریه مهاجر را در راستای آزادی بیان راه اندازی کرد وهم برگزار  کننده اتاق های آزاد فکری بود که با حضور صاحب نظران موافق و مخالف به چالشی ترین موضوعات علم و دین و فرهنگ و تکنولوژی و اقتصاد و امثالهم  می پرداخت. در پایان عرض می کنم ۶ سال زمان زیادی است برای یک خدمت صادقانه و موثر و من امیدوارم که حضورم فرصت سوزی نباشد و توانسته باشم به وظیفه ام درست عمل کنم و موجبات خرسندی خداوند را فراهم کرده باشم.

انتهای پیام/

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو