شماره خبر :٥٢٢١٣٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٦
 
تشکیل دومین نشست طرح مطالعاتی " بینش مطهر " در دانشگاه علوم پزشکی مشهد
مأوا: دومین نشست طرح مطالعاتی بینش مطهر با هدف بازخوانی کتاب « آزادی بندگی» اثر استاد شهید مطهری ، عصر دیروز در دانشکده دندانپزشکی برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، در این نشست که با حضور جمعی از دانشجویان و اعضای تشکّل های دانشجویی برگزار شد، دکتر هاشمی گلپایگانی مسئول موسسه بینش مطهر، ضمن طرح پرسش های انگیزشی در خصوص هدف زندگی و سرنوشت انسان، پاسخ به این سوالات را منوط به مطالعه نخستین فصل کتاب « آزادی بندگی» دانست و از دانشجویان خواست پاسخ پرسش های مطرح شده را در جلسات مباحثه ای که بصورت هفتگی برگزار خواهد شد دنبال کنند.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) همچنین، با اشاره به جلد دوم از مجموعه کتاب های « آشنایی با قرآن» شهید مطهری گفت: یکی از عباراتی که در قرآن کریم بارها تکرار شده و به مفهوم عمیق آن غالبا توجه نمی شود، جمله " بسم الله الرّحمن الرّحیم " است.

دکتر هاشمی افزود: مفهوم  واقعی " بسم الله الرحمن الرحیم"، در کلامی از امام رضا (ع) منعکس شده که می فرمایند: " اَسِمَ نفسی...جانم را نشاندار کردم. یعنی نشانی از وجود خودم برجا میگذارم تا هرکس مرا دید و رفتارم را مشاهده کرد بداند که من نشان خدا دارم. جان که نشان دار خدا شد این نشان در فعل و رفتار و گفتار اوساطع میشود...".

وی ادامه داد: بر اساس این کلام امام معصوم (ع)، هر انسانی که به دنبال بزرگی و رسیدن به حقیقت ارزش وجود خویش است باید تمسک به وجودی فراتر و بزرگتر از خود داشته باشد و چه موجودی بزرگتر از خداوند که اگر نشانه هایش در وجود انسان تجلی یابد جاودانگی او را تضمین خواهد کرد.

این استاد دانشگاه همچنین تاکید کرد: همانگونه که برای حک کردن هر چیز باید آن را زیاد تکرار کنیم، "بسم الله الرّحمن الرّحیم " هم باید مکررا و با صدای بلند بیان شود. وقتی بلند این عبارت را تکرار می کنیم، در واقع به خود و دیگران میگوییم " من نفس خود را بنام خدا نشان دار کردم".

دکتر هاشمی اضافه کرد: کاری که با " بسم الله الرحمن الرحیم " آغاز نشود ناتمام و منقطع است. بنابراین وقتی کار ما به وجود لایزال الهی متصل نباشد، نیست و معدوم میشود. در میان کارهای ما آن ها که با "بسم الله الرحمن الرحیم" آغاز شده اند ارزش داشته و ماندگار میشوند...

گفتنی است: طرح مطالعاتی بینش مطهر با تشکیل اولین نشست در آبان ماه سال گذشته آغاز شد و هم اکنون در سطح یک سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری در حال برگزاری است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو