شماره خبر :٥٢٦٠٢٠

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ١٧ مرداد ١٣٩٦
در راستای « طرح ضیافت اندیشه اساتید » انجام شد؛
دیدار اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با آیت الله مکارم شیرازی
مأوا:جمعی از استادان شرکت کننده در « طرح ضیافت اندیشه اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد » عصر دیروز با آیت الله مکارم شیرازی دیدار کردند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، در این دیدار آیت الله مکارم شیرازی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مقوله ی علم و آموزی را برخوردار از جایگاهی ویژه  در آموزه های اسلامی دانست و تصریح کرد: یکی از نشانه های حقانیت اسلام، ظهور این دین در محیطی جاهلی و بسیار عقب مانده و در عین حال طرفداری سرسختانه آن از علم و دانش و مبارزه با جهل و خرافه پرستی است.

وی با اشاره به آیات نازل شده در همین خصوص افزود: نخستین آیاتی که بر پیامبر اکرم ( ص) در سوره مبارکه علق نازل می شود در باب اهمیت علم و نوشتن است و نیز آیاتی از سوره مبارکه قلم، که سوگند به قلم و محصول آن یاد کرده و روشن است که قرآن کریم جز به امری مهم قسم یاد نمی کند.

این مرجع تقلید، در تبیین جایگاه علم و ترویج آن از منظر روایات دینی، به حدیثی از امام ششم اشاره و بیان داشت: در این روایت امام صادق (ع)  می فرمایند: «زمانی که روز قیامت شود... میزان های سنجش گذاشته شده و خون شهیدان با قلم دانشمندان وزن کشی می‌‌شود، پس قلم عالمان بر خون شهیدان برتری می‌‌کند» و لذا اگر نبود قلم عالمان و نویسندگان، بسیاری از رویدادهای مهم و از جمله حماسه بزرگ کربلا به فراموشی سپرده می شد.

علم نامحدود است و منحصر به علوم دینی نیست
این مفسّر قرآن کریم در ادامه، بر گستره نامحدود علم و منحصر نبودن آن در علوم دینی تاکید و با استناد به روایات اسلامی گفت: آموختن علم از چهار بُعد محدودیت ندارد؛ اول بعد زمان( اطلبوا العلم من المهد الی اللحد: از گهواره تا گور دانش بجوی؛ پیامبراکرم (ص))، دوم بعد مکان ( اطلبوا العلم ولو بالصین: علم را جستجو کن حتی اگر در چین باشد؛ پيامبر اکرم (ص))، سوم از بعد استاد؛ یعنی متعّلم مسلمان باشد یا غیر مسلمان ( الحكمة ضالة المؤمن فحيث وجدها فهو احق بها: حكمت (دانایی ) گمشده مؤمن است ، و هر كس كه چيزي گم كرده آن را در هر نقطه كه پيدا كند معطل نمي شود و برمي دارد؛ امام علی (ع)) و چهارم از بعد میزان تلاش و پشتکار ( أُطْلُبُوا الْعِلْمَ وَلَوْ بِخَوْضِ اللُّجَجِ وَسَفْكِ الْمُهَجِ; در طلب دانش باشيد هرچند براى تحصيل آن در درياها فرو رويد و خون خود را فدا كنيد؛ امام علی ( ع)).

فعالیت در حرفه پزشکی، همطراز با جهاد در راه خداست
آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود، به حساسیت ها و ظرافت های موجود در حوزه طبابت اشاره و ضمن تاکید بر نقش تاثیر گذار جامعه پزشکی در تامین و ارتقای سلامت عمومی اجتماع تلاش آنان در این مسیر را فعالیت ی مقدس و همطراز با جهاد در راه خدا دانست.

وی، بر اهمیت توجه به اصل پیشگیری و اولویت دادن آن بر موضوع درمان هم اشاره کرد و گفت: در مرحله درمان علاوه بر صرف سرمایه ها و هزینه های سنگین، عوارض جسمی و روحی نیز متوجه بیمار خواهد بود و لذا می توان با تقویت اصل پیشگیری بسیاری از این هزینه ها را کاهش داد و از ورود بیمار به پروسه ی درمان و عوارض پس از آن جلوگیری کرد.

ایشان همچنین، به هزینه های سنگین درمانی و پوشش ناقص خدمات بیمه ای در تامین این هزینه ها اشاره و از پزشکان خواست در فرایند درمان بیماران توجهی ویژه به وضعیت مالی آنان داشته باشند.

آیت الله مکارم شیرازی در سخن پایانی خود به جمع حاضر توصیه کرد: " هیچ گاه به مقدار دانش و علمی که دارید قانع نباشید و با توجه به پیشرفت سریع علم تلاش کنید که همواره علم و تجربیاتی به روز و متناسب با نیاز روز جامعه داشته باشید.

در ابتدای این جلسه، دکتر طباطبایی مسئول نهاد نمایندگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، توضیحاتی را پیرامون دیدار انجام شده ارایه و ضمن اشاره به روایتی از امام رضا (ع) ( ...و لا یمل من طلب العلم طول دهره...در عمر خود از دانش طلبی خسته نشود...) شخصیت آیت الله مکارم شیرازی را نمونه ای شاخص از ویژگی های برشمرده شده در این روایت عنوان کرد.

 

گفتنی است؛ در این دیدار که از سوی دفتر هم اندیشی استادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و در محل دفتر نمایندگی آیت الله مکارم شیرازی صورت گرفت، حجت الاسلام رضایی خطیر، معاون فرهنگی و رحمان پور مدیر اجرایی دفتر نهاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز حضور داشتند.

 

انتهای پیام/

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو