شماره خبر :٥٣٦٥٧٧

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٣ اسفند ١٣٩٦
 
بازدید جمعی از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)
جمعی از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی، با حضور در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، از نزدیک با محصولات و خدمات نور آشنا شدند.

در این بازدید حجت الاسلام والمسلمین فرهاد زاده مسئول محترم نهاد، جمعی از استادان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه  ضمن بازدید از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور با جدیدترین دستاوردهای نرم افزار مرکز تحقیقاتی آشنا شدند.

حجت الاسلام مقیسه؛ کارشناس نرم‌افزارهای نور، با اشاره به فعالیت‌های این مرکز بیان داشت: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، در تلاش است تا با بهره‌گیری از به روزترین قابلیت‌های نرم‌افزاری، راه تحقیق و پژوهش را برای محققان عرصه علوم اسلامی و انسانی در همه بسترها هموار سازد، تولیدات مرکز با دو هدف طراحی و عرضه شده است؛ هدف اول این بود که ما منابع مورد نیاز یک محقق را  بتوانیم در یک نرم افزار و سایت جمع آوری کنیم.

در بحث حوزه علوم انسانی و اسلامی تا حد امکان منابع جمع آوری شده و تبدیل به نرم افزار شده است البته این پروژه باز است و هنوز به امکانات و حجم آن اضافه می شود. هدف دوم ما  آسانتر کردم رسیدن به مطلب و جستجو بود. راهکارهایی وجود داشت از آنها استفاده کردیم. محبور بودیم روشهایی را ابداع کنیم. ما در نرم افزار ها و سایت  هفت مدل رسیدن به متن از طریق جستجو ایجاد کردیم.

وی در ادامه با اشاره به محصولات ویندوزی نور در موضوعات مختلف، دو نرم‌افزار فاخر جامع تفاسیر نور ۳ و سیره معصومان علیهم السلام را نیز برای بازدیدکنندگان معرفی کردند.

حجت الاسلام مقیسه توضیح داد: جامع تفاسیر نور ۳، مشتمل بر گنجینه‌ای از ۲۴۱۳ جلد کتاب از تفاسیر، ترجمه ها، فرهنگ‌نامه‌ها و ... با قابلیت هایی همچون جستجوی پیشرفته، لغت نامه، انتقال متن به ورد و نیز ترجمه های گویای قرآن کریم، ۱۵ دوره کامل ترتیل و ۱۵۹ قرائت مجلسی از قاریان بنام جهان اسلام و ... کاملترین دانشنامه قرآنی می باشد که توانسته در میان پژوهشگران، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد.

وی در توضیح نرم افزار سیره معصومان علیهم السلام نیز افزود: این نرم افزار جامع ترین دانشنامه در باب سیره چهارده معصوم علیهم السلام می باشد. که با ارائه مهمترین متون مربوط به زندگانى معصومان علیهم السلام و همچنین پاره ‏اى از تحقیقات و پژوهش هاى جدید، براى معرفى بهتر و كامل تر چهارده معصوم علیهم السلام، راه را برای پژوهشگران در این عرصه هموار نموده است.

حجت الاسلام مقیسه با اشاره به قابلیت های پژوهشی نرم افزارهای نور ادامه داد: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، به روزترین و پیشرفته ترین امکانات پژوهشی از جمله جستجو به روش‌های مختلف، مقایسه متون کتاب‌ها با یکدیگر، ارتباط با لغت‌نامه، یادداشت‌برداری، حاشیه‌نویسی، انتقال متن به word، چاپ و ... را در تمام محصولات خود به کار برده است.

در پایان این بازدید، میهمانان در نمایشگاه دائمی محصولات نور حضور پیدا کرده و از تخفیف ویژه بازدیدکنندگان نیز استفاده کردند.

 

انتهای پیام/

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو