شماره خبر :٥٤١١١٠

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٤ مرداد ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی:
نهاد رهبری با «مركز خانواده» به دانشجويان مشاوره می‌دهد/ جای خالی مشاوره مذهبی را پر كرده‌ايم
معاون فرهنگی‌سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مراکز مشاوره زیر نظر معاونت‌های دانشجویی دانشگاه‌ها در تمامی دانشگاه‌ها به فعالیت می‌پردازند و فعالیت‌های خوبی دارند و یکی از بایسته‌های هر فضای دانشجویی می‌باشند، اما نقص‌هایی دارند.

به گزارش مركز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی معاون فرهنگی سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، پیرامون مراکز مشاوره نهاد‌های رهبری در دانشگاه‌ها گفت: مراکز مشاوره زیر نظر معاونت‌های دانشجویی دانشگاه‌ها در تمامی دانشگاه‌ها به فعالیت می‌پردازند و فعالیت‌های خوبی دارند و یکی از بایسته‌های هر فضای دانشجویی می‌باشند، اما نقص‌هایی دارند.

معاون فرهنگی‌سیاسی نهاد ادامه داد: برخی از نقص‌ها نقص‌های محتوایی هستند و نقص‌های دیگری نیز در فعالیت‌های هر نهادی وجود دارد. یکی از نقص‌ها در فعالیت‌های مراکز مشاوره دانشگاه‌ها عدم حضور مشاوره‌های مذهبی در بسته مشاوره‌ای ارائه شده به دانشجویان است. یعنی دانشجویانی که به مراکز مشاوره دانشگاه که زیر نظر معاونت دانشجویی است مراجعه می‌کنند، عمدتا در حوزه مشاوره‌های روانشناسی یا مشاوره‌های درسی مورد مشورت قرار می‌گیرند. اما مشاوره‌های مذهبی، مشاوره‌های اخلاقی و مشاوره‌هایی در حوزه ازدواج را که جزئی از نیاز‌های ضروری دانشجویان است، در این بسته مشاوره‌ای ارائه نمی‌شد و ما  در حوزه مشاوره‌های نهاد قرار دادیم.

وی افزود: در هر دانشگاه به اقتضای امکاناتی که در دانشگاه فراهم می‌شد این اتفاق رخ داده است. در برخی از دانشگاه‌ها ما مراکز مشاوره خانواده را داریم مثل دانشگاه شهید بهشتی، که این مرکز یکی از کار‌های اصلیش پاسخ‌گویی به مطالبه ازدواج در فضای دانشجویی است. دانشجویانی که می‌خواهند برای ازدواج اقدام کنند نیاز به یک مرکزی دارند که بتوانند در این‌باره به مشورت‌های لازم بپردازند و زوایای آن را سبک سنگین کنند. همچنین گاهی ممکن است فردی برای ازدواج موردی را در نظر داشته باشد و بخواهد آنطور که در شأن است مسئله ازدواج را مطرح کند که اینجا باز مرکز خانواده نهاد رهبری به کمک آنها می‌آید و ابزار‌ها را برایشان فراهم می‌کند و همچنین به دنبال تسهیل مقررات و روند آموزشی دانشجویانی است که مایلند با ازدواج به ادامه تحصیل نیز بپردازند و لطمه‌ای به درسشان نخورد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی ضمن بیان اینکه ما در هر دانشگاهی اقتضایی عمل می‌کنیم یعنی یک فرآیند ثابتی تاکنون نداشتیم، افزود: تاکنون بحث ازدواج دانشجویی را داشته‌ایم که نهاد رهبری متولی آن است و افرادی که در روند ازدواج دانشجویی قرار می‌گیرند قبل از برنامه ازدواج دانشجویی برنامه‌ای به عنوان همسفر تا بهشت را برایشان تدارک می‌بینیم که به پابوس امام رضا(ع) مشرف می‌شوند و مهمان نهاد رهبری در مشهد می‌شوند. همچنین برنامه‌های مشاوره‌ای کارگاهی و مهارتی برای شروع زندگی را در این دوره داریم و همچنین برنامه کارگاه‌های مشاوره در دانشگاه‌ها از طریق نهاد رهبری در حال برگزاری است و این اتفاقاتی که ذکر شد به‌صورت عمومی در تمام دانشگاه‌ها در حال روی دادن است، اما موضوع مشاوره‌های مذهبی و خانواده در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی را با توجه به اقتضا و امکانات دانشگاه‌ها فعال کرده‌ایم.

معاون فرهنگی‌سیاسی نهاد افزود: درخوابگاه‌های دانشجویی نماز جماعت داریم. با توجه به اینکه دانشجویان خوابگاهی فرآیند انتخابشان متفاوت از مراکز دیگر غیر دانشگاهی است، مشاوران مذهبی بعد از نماز جماعت برای پاسخ‌گویی و گفتگو با آنها حضور دارند و هم مسئولان و معاونین نهاد به همراه مشاورین با تعیین وقت قبلی و به اقتضای دانشگاه در خوابگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند و به مشاوره با دانشجویان می‌پردازند. مثلا دانشگاهی مثل شریف، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، دانشگاه تهران و خواجه نصیر هر کدام به صورت مستقل تمام امکانات را دارا هستند، اما در برخی از دانشگاه‌ها با توجه به امکاناتشان این مباحث را کمتر پیاده کرده‌ایم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو