پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٩٦٤٩

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام صالحی در روز پایانی دوره آموزشی–مهارتی ائمه جماعت پردیس‌ها و مراکز تابعه دانشگاه فرهنگیان:
جهاد تبیین، تحلیل و روشنگری در دو حوزه سیاست داخلی و خارجی است
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: جهاد تبیین، تحلیل و روشنگری در دو حوزه سیاست داخلی و خارجی است.

به‌ گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، جلسه آموزشی با عنوان «مدیریت ادراک» در روز پایانی دوره آموزشی–مهارتی ائمه جماعت پردیس‌ها و مراکز تابعه دانشگاه فرهنگیان توسط حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، برگزار شد.

حجت‌الاسلام صالحی با بیان این که امروزه هر کس بخواهد در فضای دانشگاهی و فرهنگی مؤثر باشد، باید به دو مؤلفه توجه ویژه داشته باشد، اظهارداشت: مؤلفه اول که گرچه لزوما مطابق با واقعیت نیست اما اثرگذاری آن کم‌تر از واقعیت نیست، توجه به تصویر و ادراکی است که در مخاطبین ما شکل می‌گیرد و امروزه نمی‌توان بی‌توجه به ذهنیتی باشیم که مورد خطاب ما قرار گرفته است. امروزه با جنگ نرم مواجه هستیم که برتری آن تابع جنگ اراده‌هاست و یکی از کلیدواژه‌های رهبری در حوزه جنگ نرم، جنگ اراده‌هاست و می‌فرمایند: «تمام تقابل بین تفکر الهی و شیطانی بر این است که تمام عزم‌های پولادین را در جبهه مخالف تضعیف کند». فراموش نکنیم آن چیزی که اراده‌ها را شکل می‌دهد و استمرار می‌بخشد و تقویت می‌کند متأثر از تصویری است که صاحب اراده در ذهن خود تشکیل می‌دهد؛ لذا امروز یک لایه عقب‌تر از جنگ اراده‌ها، جنگ روایت‌ها است، چون روایت‌ها اراده‌ها را تجمیع یا متزلزل می‌کند.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، توجه به مسأله رسانه و فضای مجازی و نگاه راهبردی به این موضوع را از این جهت مهم دانست که یکی از بزرگترین ابزارهای شکل‌گیری تصویر در مخاطب و تجمیع یا تزلزل اراده‌های جبهه مقابل است.

وی افزود: ما باید بیش از گذشته به تصویرسازی و ادراک‌سازی توجه کنیم، زیرا این امر امروز پیچیده‌تر، مؤثرتر و تسهیل شده و اثرگذاری آن راهبردی شده است، از آن جهت که هر کس خود را مجهز به آن نکند، هم از یک مؤلفه قدرت محروم شده و هم ممکن است در دام آن گرفتار آید. در همین باب است که مقام معظم رهبری خطاب به مسئولین می‌فرمایند: «مراقب باشید دچار خطای محاسباتی نشوید»، یعنی در دام ادراک‌سازی دشمن نیفتید.

حجت‌الاسلام صالحی با ذکر این ‌که ما نباید از انتشار اخبار خوب و مثبت در مقابل این همه پمپاژ اخبار بد و ناامیدکننده توسط دشمن غافل شویم، تصریح کرد: در باب دانشگاه دشمن به‌طور ویژه دارد کار می‌کند. اخبار مثبتی از قبیل شرکت بیش از صدهزار نفری دانشجویان در اعتکاف، حضور صدوبیست هزار نفر در اربعین، شرکت بیش از سیصدهزار دانشجو در جشنواره قرآنی و موارد دیگر، از اخبار خوبی هستند که باید آنها را انتشار دهیم. بنابراین هم باید تولیدکننده و هم منتشرکننده اخبار خوب باشیم.

وی در ادامه افزود: مؤلفه دوم این است که موضوعات و مسائل فراوان موجود در فضای فرهنگی و سیاسی و اجتماعی کشور را اولویت‌بندی کنیم که بنده آن را مدیریت دانش می‌نامم و در برنامه‌ریزی‌های فرهنگی فقدان آن قابل توجه است.

وی با اشاره به این سخن حضرت علی(علیه‌السلام) که می‌فرمایند «بل العاقل من یعرف خیر الشّرّین»، بیان کرد: دو نکته در این کلام وجود دارد؛ اولاً داشتن نگاه مثبت‌گرایانه، یعنی حتی در شر هم خیر را ببینیم و تهدید را فرصت تلقی کنیم. از نگاه قرآنی عمده فرصت‌های ما از دل تهدید بیرون می‌آید، بنابراین در دل تهدید باید فرصت ببینیم. ثانیاً تشخیص دهیم فرصت کدام تهدیدات بیشتر است.

حجت‌الاسلام صالحی در ادامه سخنان خود به اولویت‌بندی مسائل فرهنگی و اجتماع موجود پرداخت و از آسیب‌های اجتماعی به‌عنوان اولین مسأله اولویت‌دار نام برد و گفت: رشد آسیب‌های اجتماعی در سال ۹۶ نسبت به سال‌های ۹۴ و ۹۵ افزایش داشته است که فضای سیاسی و اغتشاشات آن زمان و مشکلات اقتصادی و پمپاژ ناامیدی و نیز رشد گرایش به فضای مجازی به‌خصوص اینستاگرام که ظاهرسازی آن خیلی بیش‌تر از سایر ابزارها است موجب آن شده است.

وی در ادامه سخنان خود با ارائه توضیحاتی به مسائل دیگری از قبیل سبک زندگی و موضوعات ازدواج و خانواده، انقلاب جنسی و توجه به مسائل زنان، پرداختن به مسائل فرهنگی و اجتماعی با رویکرد پژوهش‌محوری، توجه به سرمایه اجتماعی در بین روحانیون و مردمی بودن ایشان، استفاده و بهره‌برداری بهتر از تولیدات فاخر حوزه‌های فرهنگی و سیاسی و معرفی بیشتر و بهتر آن‌ها و گسترش و جریان‌سازی شبکه فعالین فرهنگی–مذهبی در دانشگاه‌ها پرداخت و عنوان کرد: برای حل مسائل فرهنگی و اجتماعی باید یک نهضت مواسات و همراهی با مردم راه بیفتد.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در حوزه مسائل سیاسی نیز بیان داشت: ما امروزه در دو حوزه سیاست داخلی و خارجی باید تحلیل و روشنگری کنیم که به آن جهاد تبیین گویند.

وی در ادامه با اشاره به برخی اتفاقات مانند تجمعات کارگری در هفت‌تپه گفت: در حوزه مسائل داخلی، محور چالش‌های چندسال آینده، مسأله عدالت و عدالت‌طلبی است که یکی از آرمان‌های انقلاب می‌باشد. بنابراین باید در برابر بی‌عدالتی‌ها بخروشیم و در عین حال باید مراقب دو چیز باشیم: اول اینکه از آن‌جایی که عدالت و پرچم‌داری آن سرمایه‌ساز است، بی‌توجهی به آن موجب بروز و ظهور تفکراتی که در موزه تاریخ دفن شده‌اند می‌شود؛ همچنان که تفکرات چپ مارکسیستی را در دانشگاه‌ها شاهد هستیم. مورد دوم خود مسأله عدالت و رابطه آن با مصلحت و نیز با ولایت و حکومت دینی است و اگر در این خصوص تولید دانش نکنیم، عدم فهم عدالت می‌تواند منشأ انحراف شود.

وی در حوزه سیاست خارجی مسئله افول آمریکا را عنوان کرد و افزود: این مسئله که رهبر انقلاب در ۱۳ آبان به آن اشاره کردند، یک واقعیت است، حال یا به معنای فروپاشی و یا تحلیل، ما باید مؤلفه‌های آن را شناسایی و روی آن کار کنیم.

حجت‌الاسلام صالحی در ادامه به آغاز دهه پنجم انقلاب اشاره کرد و گفت: این مهم‌تر از چهل‌سالگی انقلاب است؛ به هر حال در جاهایی از آرمان‌های انقلاب فاصله گرفته‌ایم، جاهایی موفق نبودیم، علت هم آن است که مطابق با آرمان‌ها و با روحیه انقلابی عمل نکرده‌ایم. در این زمینه هم روحانیت باید عالمانه و هوشمندانه به بازخوانی جنبه‌های تأثیرگذار انقلاب بپردازد. در زمینه ارائه دستاوردهای انقلاب کارهای خوبی شده و باز هم باید انجام شود؛ مثلا در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان کارهای خوبی شده است که باید رسانه‌ای شود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو