پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٤٩٧٧٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢٢ بهمن ١٣٩٧
 
با حضور دکتر مصطفی ملکوتیان برگزار شد؛
نشست علمی بررسی کتاب «انقلاب اسلامی»
نشست علمی بررسی کتاب «انقلاب اسلامی» با حضور نویسنده این کتاب دکتر مصطفی ملکوتیان عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.

به‌ گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نشست علمی-ترویجی پژوهشکده علم و دین نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با موضوع بررسی کتابِ در دست انتشار «انقلاب اسلامی» تالیف دکتر مصطفی ملکوتیان عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شد.

در این نشست دکتر مصطفی ملکوتیان کتاب خود را دارای پنج فصل دانست که عناوین آنها عبارت‌اند از: ۱- وقوع انقلاب اسلامی ۲- پیامدها و دستاوردهای انقلاب ۳- دستاوردهای انقلاب اسلامی در جهان ۴- دستیابی به آینده مطلوب ۵- به سوی تمدن نوین اسلامی

ملکوتیان با بیان اهمیت کارآمدی برای دانشجویان، به ارائه شیوه صحیح بیان کارآمدی پرداخت و افزود: در بحث کارآمدی به دو بعد داخلی و نیز منطقه‌ای و جهانی توأمان توجه شده و از روش مقایسه و بررسی اوضاع جهانی بهره گرفته می‌شود. باید به این نکته توجه داشت که منطقه ما به دو دلیل که یکی وجود نفت و انرژی و دیگری وجود جنبش‌ها و گروه‌های اسلامی است، مرکز استراتژیک جهان است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه این مباحث در کتاب جدید منعکس شده است، به بیان دستاوردهای سیاسی انقلاب پرداخت و گفت: رژیم‌شاه عقب‌مانده، مستبد، ضددین و وابسته بود و با سقوط این رژیم و تشکیل نظام جمهوری اسلامی، کشور دارای استقلال و اقتدار شد. فرانسه بعد از انقلاب به‌راحتی نتوانست نظام‌سازی کند، اما در انقلاب اسلامی این امر سرعت گرفت. فرانسه اکنون هم به ثبات جمهوریت نرسیده است. ما تاکنون ۶ جمهوری در فرانسه داشته‌ایم، تا جایی که تظاهرات جلیقه زردها را عده‌ای در صورت ادامه یافتن به جمهوری هفتم تعبیر می‌کنند.

وی در ادامه گسترش طبقه متوسط براساس معیار توسعه جهانی، افزایش جمعیت شهرنشین از ۳۰ به ۷۰درصد، افزایش درآمد سرانه و کاهش نابرابری اقتصادی بین شهر و روستا  را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانسته و اضافه کرد: نابرابری در ابتدای انقلاب بین شهر و روستا ۱۲ به ۱ بوده که این عدد هم‌اکنون به هم نزدیک شده است؛ ضریب جینی (که هرچه کمتر باشد نشانه رشد و شکوفایی و رفاه است) در ابتدای انقلاب ۵۰/۲درصد و در سال ۲۰۱۵ به ۳۷درصد رسیده است که برای این موارد واقعیات اقتصادی و قابل سنجش موجود است.

ملکوتیان گفت: در زمینه بهبود سازندگی می‌توان به عواملی چون افزایش سوادآموزان، توسعه آموزش عالی و... اشاره کرد؛ ما هم‌اکنون به اندازه ایالات‌ متحده آمریکا در ایران مهندس داریم که می‌تواند فرصت خوبی باشد، به‌شرطی که بتوان این دانش را به کالا تبدیل کرد. در ایران تاکنون شش برنامه توسعه انجام شده است که برای این قضیه ۷۰ ارزیابی وجود دارد و برای آن ارزیابی‌ها نیز ارزیابی وجود دارد که مطالب بالا را تائید می‌کند.

ملکوتیان گفت: هم‌اکنون ما در عرصه نانو، لیزر، تسلیحات، بیو، هوش مصنوعی، زیست سلول‌های بنیادی، انرژی‌های نو، شاخص تولید فولاد، گاز، نفت و پتروشیمی قابلیت تبدیل دانش به ثروت را داریم، اما باید بحث‌های پیشرفت با آینده‌پژوهی همراه باشد؛ مثلاً یکی از فواید انرژی هسته‌ای انتقال منابع زیردریا مثل طلا و نقره از اعماق اقیانوس است که تنها با این فناوری ممکن است. بنابراین اساتید باید مباحث آینده‌پژوهی را به دانشجویان متذکر شوند تا دستاوردهای انقلاب برای دانشجویان ملموس‌تر باشد.

حجت‌الاسلام دکتر قاسمی رئیس پژوهشکده علم و دین نیز در این جلسه عنوان کرد: با همکاری مرکز تدوین کتب گروه معارف اسلامی، کتاب انقلاب اسلامی دکتر ملکوتیان در بعضی از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران به‌صورت آزمایشی در این ترم تدریس خواهد شد و در طول ترم مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو