شماره خبر :٥٥٠٤٥٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ٧ اسفند ١٣٩٧
 
در ساختمان مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد؛
جلسه دبیرخانه تشکل‌های اساتید نهاد رهبری
جلسه دبیرخانه تشکل‌های اساتید نهاد رهبری در ساختمان مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد.

به‌ گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، جلسه دبیرخانه تشکل‌های اساتید نهاد رهبری در ساختمان مرکزی این نهاد برگزار شد.

در این جلسه دکتر متقی استاد دانشگاه تهران گفت: فرسایش مشروعیت یکی از عناصر مهم انقلاب مردم است. ماهیت انقلاب ماهیتی تکاملی است و آنچه مدنظر مقام معظم رهبری است این است که چون چهل سال از انقلاب گذشته است، نباید فراموش کرد که این انقلاب ذره‌ذره جمع شده است.

وی با تاکید بر اینکه انقلاب در این چهل سال آب‌دیده‌تر شده است، ادامه داد: مقام معظم رهبری می‌خواهند علم را با دین و حکومت‌داری پیوند بزنند. علم تولید قدرت می‌کند. اداره کشور و انقلاب باید علمی باشد. اگر اداره حکومت علمی باشد، آن حکومت تبدیل به یک قدرت می‌شود و اگر علمی نباشد، تبدیل به سلطه می‌گردد.

متقی ادامه داد: کاری که انقلاب کرد، کاری بی‌مانند بود، انقلاب ما حکومت شاهنشاهی ۲۵۰۰ساله را خاتمه داد و این کار بسیار بزرگی بود.

وی در پایان این نکته را نیز خاطرنشان کرد: مشروعیت کشور در دو قالب مشارکت و خدمات‌رسانی است.

سپس مهندس نبوی رئیس مرکز پژوهشی مطالعات راهبردی توسعه به بیان نکته خود در خصوص بیانیه اخیر مقام معظم رهبری پرداخت و بیان این نکته که سوره حمد براعت استهلال کل قرآن است، عنوان کرد: بیانیه راهبردی «گام دوم انقلاب» مقام معظم رهبری یک براعت استهلال است. ایشان مهمترین مسائل داخلی و خارجی را تشخیص داده‌ و سپس دست به صدور این بیانیه زده‌اند.

وی ادامه داد: نکته مهم اینجا این است که روی فرمایشات رهبر انقلاب با جوانان و نخبگان است؛ صف و ستاد نیز باید با همکاری هم در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری سعی و تلاش کنند.

دکتر مجیدی، استاد دانشگاه تهران نیز در ادامه ضمن بسیار مهم ارزیابی کردن صدور بیانیه گام دوم، گفت: چند کلیدواژه در این بیانیه وجود دارد که یکی از آنها «جوان» است. جوانان باید پای کار بیایند.

وی خاطرنشان کرد: بیانیه گام دوم باید با تاکید بر وارثان این انقلاب یعنی جوانان در دل جامعه شنیده شود و ظرفیت‌های عملیاتی آن فراهم گردد و بهترین رسانه برای انتقال آن تشکل‌های دانشجویی هستند.

بهادر ولی‌زاده، عضو جامعه اسلامی اسلامی مهندسین از دیگر اساتید حاضر در جلسه بود که در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: این بیانیه از نظر جنس محتوا یک بیانیه زمان‌دار نیست.

وی در ادامه پیشنهاد کرد کمیته‌ای تشکیل شود تا پیرامون این بیانیه کارهای عملیاتی طراحی کند.

در ادامه دکتر کریم عضو شورای مرکزی کانون اسلامی فارغ‌التحصیلان شبه قاره هند عنوان کرد: متاسفانه شاهد یک شکاف میان سیاست‌های کلی و اسناد بالادستی با میدان عمل در مجموعه‌های اجرایی هستیم.

وی بزرگترین اثر بیانیه گام دوم انقلاب را نوید به دلسوزان انقلاب و تذکر به بی‌توجهی‌ها و عافیت‌طلبی‌ها دانست و گفت: این بیانیه نویدبخش بازبینی مقررات و قوانین در جهت بازنگری در مسیر طی شده است.

کریم یکی از معضلات کشور را وابستگی به منابع نفتی دانست و خاطرنشان کرد: این برخوردی که در حال حاضر با بودجه کشور دارد صورت می‌گیرد برخورد صحیحی نیست. در این نوع برخورد چشم دولت به درآمد نفتی است و حمایتی از تولید داخلی در آن صورت نمی‌گیرد، چنین اقتصادی برخلاف اقتصاد مقاومتی است.

دکتر مرندی عضو شورای مرکزی کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، دیگر سخنران این جلسه بود که در خصوص بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری به اظهار نظر پرداخت و عنوان کرد: این بیانیه توسط کسی نوشته شده است که انسان بی‌نظیری است. نکته مهم اینکه ایشان دارای نگاه آرمان‌گرایانه با توجه به واقعیت‌ها است و به همین دلیل نگاه ایشان به انقلابی‌گری هم آرمان‌گرایی صرف نیست، بلکه با توجه به واقعیت‌ها است و البته مانند برخی‌ها که پراگماتیستی رفتار می‌کنند هم نیست.
مرندی خاطرنشان کرد: جا دارد در ابعاد مختلف این بیانیه کار شود. باید بررسی کنیم که کدام شاخصه‌ها باعث پیروزی‌ها و کدام شاخصه‌ها باعث شکست‌های ما شده است، با این حال به‌نظر می‌رسد روحیه جهادی ما بوده که کار را پیش برده است.

در ادامه دکتر معتمدی‌آذر عضو انجمن اسلامی دانش آموختگان غرب اروپا خاطرنشان کرد: یکی از مواردی که در بیانیه به آن اشاره شده است مسئله علم و پژوهش است که مستقیما بر عهده دانشگاه و مراکز پژوهشی است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو