چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٠٩٢٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٨ اسفند ١٣٩٧
 
حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی در نشست سالانه روسای مراکز یازده‌گانه توسعه پژوهش بین‌رشته‌ای معارف اسلامی و علوم سلامت:
مطالبه رهبر انقلاب برای تبدیل شدن بیانیه گام دوم به گفتمان عمومی در دانشگاه‌ها
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: ما در هفته گذشته خدمت مقام معظم رهبری بودیم و ایشان در مورد بیانیه گام دوم فرمودند، توصیه‌ها روشن است و مخاطب ویژه بخش آخر بیانیه جوانان به‌ویژه دانشگاهیان هستند و فرمودند این به یک گفتمان عمومی در دانشگاه‌ها تبدیل شود.

به‌ گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام و المسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در نشست سالانه روسای مراکز یازده‌گانه توسعه پژوهش بین‌رشته‌ای معارف اسلامی و علوم سلامت  گفت: بحث دروس معارف و حوزه معارف اسلامی و بحث پژوهش، به دلایل مختلف امروزه یک اهتمام بیشتری به آن شده است و ضرورت توجه بیشتری پیدا کرده است.

رستمی تأکید کرد:‌ از یک طرف در مأموریت‌هایی که ما در نهاد تعریف کردیم موضوع تبیین دین و تلاش برای تعمیق دین و باورهای دینی در فضاهای دانشگاهی یکی از مأموریت‌های اصلی بوده است و مهمترین بازوی نهاد در این حوزه دروس معارف و اساتید معارف است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تأکید کرد: در محضر مقام معظم رهبری شاید اولین جلسه‌ای که برای بیان مأموریت‌های خودمان رسیدیم، تأکید ایشان به بحث معارف اسلامی بود به معنای هم خاص دروس معارف و هم به معنای عام تبیین دین نمونه‌هایی هم مثال زدند و کتاب‌هایی را هم معرفی کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی ادامه داد: امروزه در بخش‌های مختلف و حتی بحث جایگاه فرهنگی، دیدگاه عمومی دانشجو در پایش‌هایی که درباره دانشجویان صورت می‌گیرد درباره حوزه‌های باورها و معنویات، اولین سوال آنها این است که نهاد باید پاسخ بدهد که دانشجو اگر به حد مطلوب نرسیده پس چه کار می‌کند، یعنی یک انتظاری را به صورت کلی تعریف می‌کند که بناست دروس معارف پاسخگوی همه نیازهای معنوی، محتوایی و فرهنگی دانشجو باشد.

وی گفت: ما در فضای دهه پنجم انقلاب اسلامی و گام دوم انقلاب هستیم اولین توصیه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم در حوزه علم و پژوهش است، دومین توصیه بحث اخلاق معنویت است یعنی مخاطب توصیه‌های اول و دوم دانشگاهیان هستند.

رستمی یادآور شد: ما همین هفته خدمت مقام معظم رهبری بودیم ایشان فرمودند، توصیه‌ها روشن است و مخاطب ویژه بخش آخر بیانیه جوانان به ویژه دانشگاهیان هستند و فرمودند این به یک گفتمان عمومی در دانشگاه‌ها تبدیل شود.

نماینده رهبر معظم انقلاب در دانشگاه‌ها تأکید کرد: هم در بیانیه گام دوم و هم در بیاناتی که رهبر معظم انقلاب در چند دیداری که داشتند به صورت ویژه به موضوع تمدن اسلامی و توجه به تمدن‌سازی را تأکید کردند. رهبر انقلاب در فرمایشات یکسال اخیر به صورت عینی و با کد دادن در مورد جایگزینی تمدن اسلامی به جای تمدن غرب هم مطالبه می‌کنند و هم خبر از فروپاشی و خبر از بن‌بست تمدن غربی می‌دهند و ادبیات معظم‌له در این حوزه مانند ادبیات حضرت امام است خطاب به گرباچوف.

وی گفت: شما کدهای به بن‌بست رسیدن تمدن غربی را امروز به وضوح در ادبیات متفکرین غربی و حتی مدافعان جدی لیبرال دموکراسی می‌بینید، مطالبه رهبر انقلاب این است که می‌فرمایند تمدن جایگزین، باید تمدن اسلامی مبتنی بر ایمان توحیدی باشد.

وی یادآور شد: یکی از مراحل رسیدن به تمدن اسلامی تولید انبوه محتوا است این همان موضوع علم و پژوهش است.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو