دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٥١٢٧

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٩ خرداد ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام مطهری‌پور در نشست خبری بیست و یکمین دوره عتبات دانشگاهیان:
۱۳هزار دانشگاهی در این دوره راهی عتبات می‌شوند
ئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: ۱۳هزار دانشگاهی در این دوره راهی عتبات می‌شوند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نشست خبری بیست و یکمین دوره عتبات دانشگاهیان با حضور حجت‌الاسلام مطهری‌پور رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان، معاونین ستاد، خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد.

حجت‌الاسلام مرتضی مطهری‌پور گفت: آغاز ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان در این دوره همزمان با سالروز ورود حضرت مسلم بن عقیل(ع) به کوفه بود و امیدواریم ما نیز بتوانیم سفیران خوبی برای ترویج فرهنگ زیارت در فضای عمومی دانشگاه‌ها و جامعه باشیم.

حجت‌الاسلام مطهری‌پور گفت: یکی از اهداف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بحث پیگیری مطالبات امام راحل و مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و توصیه‌های مکرر مقام معظم رهبری در خصوص نسل جوان، دانشگاه اسلامی و ارتقای فضای معنوی دانشگاه هاست. مهمترین نکته مقام معظم رهبری در جمع دانشگاهیان به‌ویژه اساتید، رابطه با پرودگار است که یک نقطه کلیدی است. تربیت جوانهای انقلابی در محیط‌های دانشگاهی، نقش اساتید در بالندگی دانشگاه و ارزشهای دینی، تاثیرگزاری روش و منش اساتید در تربیت جوانان و تلاش در گسترش جبهه حق است و اینکه در مواجهه با اندیشه‌های گوناگون قدرت تجزیه اندیشه‌های درست داشته باشیم.

وی افزود: اساتید برای تربیت دانشگاهیان و کسانی که تاثیرگزار در محیطهای دانشگاهی هستند، باید در این مسیر گام بردارند و چه دانشگاهی بالاتر از مکتب اهل بیت(ع) وجود دارد؟ ظرفیت زیارت و استفاده از فرصت آن که برای ما ایجاد می‌کند ظرفیت بالایی است که با بهره‌گیری درست از آن می‌توانیم جامعه را به سمت تعالی اخلاق سوق دهیم.

مطهری‌پور ادامه داد: پیوند عمیقی که بین زائر و شخصی که مورد زیارت قرار می‌گیرد، موضوع مورد اهمیتی است، زیارت مکتبی است که به زائر درس امامت و عشق به ائمه اطهار می‌دهد. امام صادق(ع) فرمود: هر کس به زیارت قبر اباعبدالله(ع) بیاید، پیوند خودش را با اهل بیت(ع) استوار کرده است. سفر عتبات و زیارت حضرت امیر(ع)، زیارت سیدالشهدا(ع) و کاظمین و سامرا و سایر شهدا که در اعتاب مقدسه مورد زیارت قرار می‌گیرند، در ایجاد عشق و دلدادگی برای افراد فرصت‌های خوبی به‌وجود می‌آورد.

وی ادامه داد: در این دنیای پرهیاهو که سعی می‌کنند پیوند جوانان را با ارزش‌های متعالی ضعیف نشان دهند در ۲۴ ساعت آغاز ثبت‌نام، شاهد ثبت‌نام ۱۱۲۰۰ مشتاق زیارت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بودیم و تا این لحظه حدودا ۱۴۰۰۰ نفر ثبت‌نام کرده‌اند که این نشان دهنده توجه ویژه دانشگاهیان نسبت به اهل بیت(ع) و اشتیاق وافر به حضور در اعتاب مقدسه دارد. باید این فرصت را برای ارتقای سطح اخلاق و معنویت و کاهش آسیب‌های اجتماعی قدر بدانیم و بهره‌گیری صحیحی از آن داشته باشیم.

حجت‌الاسلام مطهری‌پور افزود: بر خود لازم می‌دانیم از زحمات حجت‌الاسلام فقیهی که مدت زیادی سکاندار این امر بودند و حرکتهای خوبی در توسعه فرهنگ زیارت داشتند، به همراه معاونتها و کارکنان مجموعه و سازمانهای مرتبط همچون سازمان حج و زیارت، شرکت شمسا، سازمان نظام وظیفه، بعثه مقام معظم رهبری که با ایجاد بستر مناسب برای زیارت تلاش کردند و فرصت زیارت را برای دانشگاهیان تسهیل کردند، تقدیر ویژه داشته باشیم. همچنین از بانک ملت که بخشی از هزینه‌ها را با اعطای وام برای زائرین تسهیل می‌کند نیز قدردانی ویژه داریم.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان گفت: در دوره‌های نوزدهم و بیستم عتبات دانشگاهیان که در سال ۹۷ برگزار شد، مهمترین چالش اوایل سال ۹۷ افزایش هزینه‌های سفر با توجه به تغییرات ارزی بود که به فضل پروردگار و عنایات اهل بیت(ع) در دوره بیستم جبران شد و در دو دوره بیش از ۱۱۰۴۰۰ نفر ثبت‌نام کننده داشتیم.

وی افزود: در مجموع در سال ۹۷، ۱۴۵۰۰ نفر از دانشگاهیان سراسر کشور در قالب ۴۰۵ کاروان به عتبات عالیات اعزام شدند که به نسبت تعداد ثبت‌نام کنندگان می‌طلبد ایجاد فرصتهای بیشتر و بهتر برای حضور این بزرگواران فراهم شود.

حجت‌الاسلام مطهری‌پور گفت: بر اساس نظرسنجی‌ها در دو دوره قبل، بیش از نیمی از افراد زائر اولی بودند. ۴۳درصد از زائرین دوره گذشته دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر بودند. ۵۲درصد از زائرین دوره قبل تا به حال، به عتبات مشرف نشده بودند و سفر اولی بودند. ۶۲درصد از زائرین را نیز زائرین متاهل تشکیل دادند.

وی ادامه داد: در کنار زیارت برنامه‌های جانبی به همراه بسته‌های فرهنگی که پاسخگوی نیازهای فکری و معنوی دانشجویان باشد را داشتیم به‌طور مثال مانند همایش احلی من العسل، برنامه حرشناسی، بازدید از بیت امام، آشنایی با نجف که برنامه قابل استفاده ای برای زائرین است و در محل صافی صفا برگزار می‌شد، ایجاد انس و ارتباط با قرآن کریم که به‌صورت رسمی ۱۱۰ ختم قرآن کریم داشتیم که ارتباط و پیوند دانشگاهیان با قران را نشان می‌دهد. ارتباط با روحانی کاروان ماندگار است و تاثیراتی که برای دانشجویان دارد چشمگیر است و مسیر زندگی افراد را تحث تاثیر خود قرار می‌دهد.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان از آغاز ثبت‌نام بیست و یکمین دوره عتبات دانشگاهیان از شنبه هجدهم خردادماه در سایت لبیک خبر داد و گفت: ثبت‌نام بیست و یکمین مرحله اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات از روز شنبه آغاز شده و تا ۲۷ خرداد ماه در سایت لبیک به نشانی www.labbayk.ir ادامه خواهد داشت و همچنین قرعه کشی ۳۰ خرداد ماه انجام و برگزیدگان از سایت لبیک اعلام می‌شوند.

حجت‌الاسلام مطهری‌پور گفت: در بیست و یکمین دوره عتبات دانشگاهیان، ۱۳هزار نفر از زائرین دانشگاهی در قالب ۳۵۰ کاروان از ۲۷ تیرماه تا ۱۵ مهرماه به عتبات عالیات اعزام خواهند شد که از این میان ۲۶۸ کاروان به‌صورت هوایی و ۸۲ کاروان به‌صورت زمینی مشرف خواهند شد.

وی افزود: شرایط خاص این دوره، مناسب‌ترین زمان برای اعزام به عتبات است، چون با تعطیلات تابستانی دانشگاه‌ها و ایام مناسبتی ویژه‌ای چون اعیاد خجسته قربان و غدیر و روز عرفه و ایام تاسوعا و عاشورای حسینی همزمان شده است که امیدواریم زائرین بهترین بهره را از این سفر معنوی کسب کنند.

مطهری‌پور ادامه داد: طبق زمان‌بندی تعیین شده در کل این دوره دانشجویان متاهل، اساتید و کارکنان زمینه سفرشان مهیا است، اما دانشجویان دختر از ۲۷ تیر لغایت اول شهریور ماه اعزام می‌شوند و اعزام پسران دانشجو از اول شهریور تا ۱۵ مهر ماه انجام خواهد گرفت.

رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان خاطرنشان كرد: برای دانشگاهیانی که به‌صورت هوایی به عتبات عالیات اعزام شوند وام قرض الحسنه سه میلیون تومانی و برای زائرینی که به‌صورت زمینی اعزام شوند، وام یک و نیم میلیون تومانی در نظر گرفته شده است که بعد از نهایی شدن ثبت‌نام، این تسهیلات در اختیار زائرین دانشگاهی قرار خواهد گرفت.

زارع، معاون اجرایی و اعزام ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان نیز در خصوص قیمت عتبات در این دوره گفت: قیمت عتبات عالیات بر اساس ارز نیما محاسبه می‌شود، بنابراین با نوسان قیمت ارز شاهد افزایش یا کاهش قیمت خواهیم بود. حدود قیمت سفر هوایی ۳میلیون و ۳۰۰هزار تومان و سفر زمینی ۱میلیون و ۹۰۰هزار تومان است. در ایام خاص زیارتی مانند عرفه شاهد افزایش ۱۵ درصدی هزینه خواهیم بود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو