دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٥١٦٦

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ٢٠ خرداد ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام فلاح‌رفیع در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو:
فضای امنیتی در دانشگاه حاکم نیست
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به برخی اظهار نظر‌ها در خصوص امنیتی بودن فضای دانشگاه‌ها گفت: هیچ گونه فضای امنیتی در دانشگاه‌ها حاکم نیست و زمینه لازم برای کرسی‌های آزاد اندیشی حتی با موضوعات حساس نظام وجود دارد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام علی فلاح‌رفیع مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تربیت مدرس در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، با اشاره به اظهارنظر‌های اخیر در خصوص امنیتی بودن فضای دانشگاه گفت: دانشگاه‌ها بهترین و مناسب‌ترین جایگاهی هستند که باید کرسی‌های آزاداندیشی در آنها شکل بگیرد و این امر همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است که در دیدار اخیر دانشجویان و اساتید نیز بر این امر تاکید کردند و به دانشجویان توصیه کردند تا آنجا که می‌توانند و از عهده آن کار برمی آیند از آن دریغ نکنند.

وی افزود: در جمع اساتید نیز ایشان اساتید را تشویق کردند که خود را درگیر مشکلات کشور کرده و راه حل‌هایی برای حل این مشکلات داشته باشند و این کاری است که از قوه عاقله هر نظامی برمی‌آید و چه جایی بهتر از دانشگاه که این کرسی‌های آزاد اندیشی شکل بگیرد؛ حالا اگر دانشگاه‌ها در این امر مهم پیش قدم نباشند، مسلما از نهاد‌های دیگر انتظار نمی‌رود که به این امر اهتمام ورزند.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه تربیت مدرس یادآور شد: تاکنون دانشگاه‌ها در این زمینه اقدام جدی نکرده‌اند و آنگونه که انتظار می‌رفت رسالت خودشان را در این بخش به انجام نرسانده‌اند. بالاخره دانشگاه‌ها اگر اهتمام داشتند شاید امروز معضلات کمتری در کشور داشتیم. البته عوامل مختلفی موجب شده که دانشگاه‌ها در این زمینه مطالبات مقام معظم رهبری را آنطور که باید عملی نکنند. دانشگاه‌ها باید بیشتر به این قضیه وارد شوند. قبول دارم که سازوکار‌های اجرایی باعث عدم تحقق این امر می‌شود.

وی ادامه داد: در عین حال ما مانع جدی برای طرح مسائل به صورت کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها نداریم. اگر دانشگاه‌ها بخواهند در این امر وارد شوند و استادان حرفی برای گفتن داشته باشند که بعضا هم دارند، اگر بخواهیم در قالب تئوری‌های نظری و در فضای آرام جمع‌های علمی و عالمانه به نقد و بررسی بپردازیم، به‌نظر من مانعی در این خصوص وجود ندارد، مگر اینکه بخواهیم در این خصوص سیاه‌نمایی کنیم.

فلاح رفیع یادآور شد: اگر دانشگاه‌های ما بخواهند در این زمینه اقدام کنند، مانعی وجود ندارد و نمونه‌هایی که درخواست داشته‌اند مانند کرسی آزاداندیشی و... برگزار شده و در خصوص حساس‌ترین مسائل نظام نیز بحث و گفت‌وگو صورت گرفته است و البته باید این مسائل در فضای آرام و با رعایت شئون اخلاقی و اسلامی برگزار شود.

وی اضافه کرد: برای فرهنگ سازی کرسی‌های آزاداندیشی و فضای گفت‌وگو در دانشگاه‌ها باید نهاد‌هایی مانند صدا و سیما، دولت و سایر ارگان‌ها دانشجویان را تشویق به برگزاری این جلسات و ارائه راه‌حل‌ها و راهکار‌هایی در خصوص مسائل مهم کشور کنند و از دانشگاه‌ها بخواهند که در این زمینه وارد شوند و مسئله محور شوند، حتی اگر ممکن است به‌صورت تقسیم‌بندی شده به موضوعات کلان کشور وارد شوند. یکی از موانع این است که به‌صورت مسئله محور مسائل کشور به دانشگاه‌ها عرضه نشده است و به‌صورت سیستماتیک و نظام‌مند درخواست جدی از دانشگاه‌ها نشده و در این خصوص نقص‌های زیادی وجود دارد و البته عواملی دیگری وجود دارد.

فلاح رفیع اظهار داشت: از لحاظ امنیتی که مانع جدی برای کسانی که حرفی برای گفتن در دانشگاه‌ها دارند، وجود ندارد، البته این اظهارنظر‌ها باید در فضای آرام و دور از جوسازی و غوغاسالاری مطرح شود که این فضا نیز در دانشگاه تربیت مدرس حاکم است و در مورد حساس‌ترین مسائل کشور به صورت تئوری، نظری و عملی در میان دانشجویان مطرح شده و مانعی از این جهت نداریم، به‌طوری که در حوزه اقتصاد مقاومتی، بحران آب و... هم اندیشی‌های زیادی در این دانشگاه برگزار شده و مانع جدی نه‌تنها در دانشگاه تربیت مدرس، بلکه در هیچ دانشگاهی در کشور وجود ندارد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو