شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٧٠٢٩

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٥ مرداد ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام صالحی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری فارس:
بدسلیقه‌گی‌های امنیتی مانع برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی نیست/ تاسیس مرکز احصای دیدگاه‌های راهبردی رهبر انقلاب
معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: علی‌رغم اینکه برخی از متولیان دوست دارند بگویند رویکرد امنیتی مانع آزاد اندیشی در دانشگاه است، بنده با این نگاه موافق نیستم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری فارس، مقدمتا با اشاره به نقشه ویژه رسانه در فرایند تصمیم‌سازی‌های اجتماعی، گفت: امروز به جهت گسترش ارتباطات اجتماعی رسانه نقش ویژه‌ای در فرایند تصمیم‌سازی‌های اجتماعی دارد؛ چه در حوزه حکمرانی و چه در حوزه فرهنگ‌سازی عمومی و آنچه مستقیما به خود مردم مرتبط می‌شود و به تبع آن دامنه تاثیرگذاری رسانه در تصمیمات فردی زندگی افراد جامعه هم تاثیرگذار است، با توجه به ساز و کاری که تکنولوژی فراهم کرده، این رسانندگی رسانه خیلی تسهیل شده و امروز هر فردی خودش یک رسانه است و با توجه به ابزارهای مدرنی که در دسترس همه قرار گرفته است، امروز هر فردی از جوان تا کهنسال می‌توانند نقش رسانه بودن خود را ایفا کند.

فارس: مقام معظم رهبری بارها در رابطه با برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی تاکید داشتند، ولی علی‌رغم این تاکیدات می‌بینیم که در دانشگاهها کرسی‌های آزاد اندیشی آنچنان که باید محقق نشده است، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها در این راستا چه اقداماتی انجام داده است؟

حجت‌الاسلام صالحی: به نظر من کرسی آزاد اندیشی قبل از اینکه قالب باشد یک نگاه به فضای آکادمیک دانشگاهی است، یعنی خیلی اوقات ما سعی می‌کنیم یک برنامه با یک قالب و چارچوب مشخص را نشان دهیم و بگوییم این همان کرسی آزاد اندیشی است! اما مهمتر از این قالب که اتفاقاً موانع ما هم به خاطر فقدان همین نگاه در فضای دانشگاهی است، یک رویکرد در فضای علمی و دانشگاهی کشور است.

آزاد اندیشی اگرچه یک تعریف مشخصِ محل اتفاق نظر ندارد، اما به نظر بنده آزاداندیشی یعنی در جایی که آزادانه و با حریت تمام و رعایت همه قواعد علمی و اخلاقی ناظر بر گفت‌وگوی علمی و یک فضای استاندارد، اندیشه‌های مختلف با یک موضوع مشخص با هم وارد گفت‌وگو شوند و صرف‌نظر از منافع حزبی، صنفی، سیاسی و غیره لزوما با رویکرد عالمانه به گفت‌وگو درباره یک موضوع بپردازند. حال اگر این تعریف را برای آزاد اندیشی در نظر بگیریم، به نظر بنده تحقق  آن در دانشگاه‌ها هم مشخص می‌شود.

اگر در یک دانشگاه به اسم کرسی آزاد اندیشی نگاه شما به آزاداندیشی  عالمانه نباشد، اگر نگاه و رویکرد جلب سرمایه برای یک صنف خاص یک طیف سیاسی خاص نباشد، عملا کرسی آزاد اندیشی دچار موانع می‌شود و این موارد اجازه تحقق برگزاری کرسی‌ها را نمی‌دهد.

در مقابل برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی موانع متعددی وجود دارد، اما عمده‌ترین مانع این است که هنوز نگاه درستی وجود دارد و هنوز فهم درستی از آزاد اندیشی شکل نگرفته و ما تا می‌گوییم آزاد اندیشی، مخاطبان ما به سمت موضوعات و برنامه‌هایی می‌روند که آورده خاصی برای صنف جناح گروه و یا مدیریت خاص داشته باشد، در صورتی که این نگاه با ماهیت آکادمیک که دانشگاه تضاد دارد.

متاسفانه حتی گاهی اوقات عناصر علمی دانشگاه هم نگاه و تصویر درستی را از آزاد اندیشی ندارند و تا زمانی که نگاه درستی نسبت به آزاد اندیشی شکل نگیرد خیلی از سرمایه‌های علمی و هویتی خودشان را برای برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی هزینه نمی‌کنند.

بنده معتقدم بزرگترین مانع برای برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی یک مانع ذهنی معرفتی و شناختی نسبت به آزاداندیشی است، البته مدیران دانشگاهی، سیاسیون و کنش‌گران فرهنگی و اجتماعی هم این ذهنیت را در مخاطبان ایجاد کنند. اگر مدیران یا اساتید دانشگاه توجه نداشته باشند، مخاطب به‌واسطه اجرای غلط یک کرسی آزاد اندیشی دچار اشتباه خواهد شد.

البته بنده قصد ندارم از خودمان سلب مسئولیت کنم. اساتید دانشگاه در این موضوع سهم دارند، یعنی باید هزینه بدهند، هزینه‌ای که می‌گویم هزینه برای حفظ هویت آکادمی که دانشگاه است.

از آزاد اندیشی در فضای دانشگاه باید تصور سیاسی‌بازی زدوده شود. یک استاد علمی فرهیخته ما باید مدل این را ارائه دهد. البته مدیر دانشگاه هم باید کمک کند.

چرا مدیران دانشگاهی ما برای ترسیم یک آزاد اندیشی واقعی از این جنس عناصر دانشگاهی استفاده نمی‌کنند؟ چرا از  این جنس فعالان و کنش‌گران دانشجویی و دانشگاهی ما دعوت نمی‌شود؟

البته باید در فضای دانشجویی سعه صدر هم به خرج داد. طبیعتا کار بی‌عیب اتفاق نمی‌افتد و در فضای دانشگاهی سعی و خطا تا حدی پذیرفته است. نهاد هم همین نگاه را دارد و علی‌رغم اینکه برخی از متولیان دوست دارند بگویند رویکرد امنیتی مانع آزاد اندیشی در دانشگاه است، بنده با این نگاه موافق نیستم. البته منکر این نیستم که ممکن است در جاهایی بدسلیقه‌گی‌های امنیتی مانع ایجاد کند، اما این جریان اثرگذاری برای عدم تحقق کرسی‌های آزاد اندیشی در فضای دانشگاه نیست.

ما هرجا احساس کردیم این بدسلیقگی‌ها وجود داشته است، به‌عنوان یک تسهیل‌گر و و حل کننده مسئله پیش قدم شده و سعی کردیم با مدیران دانشگاهی، فعالین علمی و فرهنگی در مجموعه دانشگاه و عزیزان در خارج دانشگاه تعاملاتی را برقرار کنیم تا آزاداندیشی واقعی شکل بگیرد. اما با وجود این بدسلیقه‌گی‌ها جریان این نیست که ما بخواهیم از خود سلب مسئولیت کنیم و توپ را در زمین دیگران بیندازیم و بگوییم عدم تحقق کرسی‌های آزاد اندیشی بخاطر ورود نهادهای خارج از دانشگاه که عمدتاً هم به ذهن مخاطب تلقی نهادهای امنیتی از این عبارت می‌شود، است. به‌نظر بنده این یک سوءبرداشت سوء قضاوت و سلب مسئولیت است.

مسلما مسئولان دانشگاهی، فعالان سیاسی و دانشگاهی در عدم برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی نقش دارند، البته نهادهای خارج از دانشگاه اتفاقاً برای تضمین امنیت روانی عزیزان که بتواند در فضای آزاد اندیشی با آن معرف هایی که گفته شد ورود پیدا کنند نقش دارند.

اگر یک فضایی فراهم شود که در هر موضوعی که چارچوب های اخلاقی و علمی و آکادمیک رعایت شود، نهاد خودش را موظف می‌داند به این فضای تبادل نظر و آزاد اندیشی کمک کند، حتی اگر هزینه هم برای افراد دارد نهاد آمادگی دارد در کنار آن عزیزی که با نگاه اخلاق‌مدارانه و علمی و آزاداندیشانه وارد بحث می‌شود، قرار بگیرد.

طبیعتاً در فضای آزاداندیشی، جریانات سیاسی و رسانه‌ای که به دنبال مسائل حزبی هستند، سعی می‌کنند برای فرد آزاد اندیشی که خلاف منافع آنها صحبت می‌کند هزینه ایجاد کنند، اما به هر حال نمی‌توانیم به‌واسطه این موانع از وظیفه شانه خالی کنیم.

نهاد سعی می‌کند در این زمینه کمک کند و نگذارد زمینه سوء استفاده از آزاد اندیشی  فراهم شود. اگر نگاه درستی در این حوزه حاکم شود آن زمان موضوعات فضای آزاداندیشانه، موضوعات سطحی و ناظر به نظر یکی دو نفر نخواهد بود و موضوعات و مسائلی که اولویت جامعه است مورد بحث قرار می‌گیرد.

متاسفانه باید عرض کنم موضوعاتی که به‌عنوان آزاد اندیشی مطرح می‌شود موضوعاتی است که خیلی گره از مشکلات اجتماعی و سیاسی جامعه باز نمی‌کند که این هم خودش هم مانعی برای تحقیق کرسی‌های آزاد اندیشی و عدم اقبال عمومی به آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها است.


فارس: یکی از مسائل مهم که نهاد با رویکرد حمایتی به نوعی با آن درگیر بوده، بحث تشکل‌های دانشجویی است،   با این وجود نهاد برای توانمندسازی تشکل‌های دانشجویی چه برنامه‌ای دارد و یا تا کنون چه اقدامی صورت گرفته است؟

حجت‌الاسلام صالحی: در فضایی که عوامل انگیزه سوز در دانشگاه‌ها و بین دانشجویان فراوان است، ما از هر کنشگر اجتماعی که در کنار مشکلات روزمره زندگی‌اش خودش را به‌عنوان یک اثر گذار دانشگاهی تعریف می‌کند و هزینه میدهد را به فال نیک می‌گیریم. حال هر رویکردی که داشته باشد. حتی رویکردی که خیلی به ما نزدیک نباشد و اصل دغدغه‌مندی دانشجو برای ما ارزشمند است. برای همین سعی می‌کنیم کمک کنیم تا دغدغه‌های دانشجو در مسیر و ریلی قرار بگیرد که حقیقتاً گره‌گشا از فضای جامعه و دانشگاه باشد.

با این نگاه است که هر عزیزی به‌عنوان یک کنشگر اجتماعی وارد یک تشکل می‌شود. این خودش به نظر ما یک ارزش است. البته لازمه کنشگر اجتماعی شدن به جهت اجتماعی بودن انسان این است که به قوانین و تعهدات اجتماعی هم پایبند باشیم.

از بین عزیزانی که در فضای دانشگاه به‌عنوان فعال تشکل دانشجویی فعالیت دارند و ما باید به همه آنها نگاه پدرانه داشته باشیم طبیعتا کسانی که در بخش‌های ملی دینی و اهداف انقلاب اسلامی را در اولویت اهداف خودشان قرار دهند از نظر ما کسانی هستند که باید بیشتر مورد حمایت و هدایت و توجه قرار گیرند و ما در اثرگذاری این عزیزان، صرف‌نظر از نگاه‌های سیاسی و حزبی که ممکن است داشته باشند، به آن قدر مشترک که ارزش افزوده برای تحقق اهداف انقلاب دارد نگاه ویژه داریم و از آنها حمایت بیشتری خواهیم کرد.

همه کنش‌گران دانشگاهی قانون‌مند مورد حمایت ما هستند و سعی می‌کنیم پدرانه از آنها حمایت کنیم. البته از زمانی که با اهداف انقلاب اسلامی نزدیکتر هستند و بیشتر در حقوق انقلاب گام برمی‌دارند اینها مورد حمایتهای بیشتری قرار خواهند گرفت. البته این به‌معنای اجحاف و تبعیض در حق تشکلهای قانونمند دیگر نباید تلقی شود.

ما ناظر به بیانیه گام دوم که یک سند راهبردی و یک مانیفستی برای انقلاب اسلامی بخصوص ناظر به چهل سال دوم است و با توجه به مطالبی که مقام معظم رهبری از نهاد درباره جریان سازی در فضای نخبگانی و دانشگاهی داشتند باید برنامه‌هایی را تدارک می‌دیدیم که یکی از این برنامه‌ها با محوریت تبیین بیانیه گام دوم به‌دور از کارهای کلیشه‌ای در این خصوص و استفاده از ایده‌پردازی است.

در این راستا خود دانشجویان در قالب رویدادهای ایده پردازی و با محوریت شبکه سازی و استمرار این نگاه فعالیت خواهند کرد تا این جریان منتهی شود به اینکه دانشجویان ما ناظر به مسائل دانشگاه، شهر و جامعه بتوانند در مدیریت کشور ایفای نقش کنند.

همچنین ما سعی کردیم در تابستان برنامه‌ای را به‌عنوان «ضیافت رضوی» تدارک ببینیم و اثربخشی آن راه منتهی به اتمام دوره در تابستان نکنیم بلکه در طول سال بتوانیم از طریق این شبکه‌ها که در بین دانشجویان ایجاد می‌شود، آنها را انسانهای فعال در عرصه حل مسائل دانشگاه شهر و جامعه تعریف کنیم.

البته این مسئله کار آسانی نیست و در یک بازه زمانی محدود نمی‌شود این کار را کرد، ولی ما در تابستان این کار را ادامه خواهیم داد. البته این طرح استمرار کارهای گذشته نهاد هم هست و لزوماً یک کار تاسیسی و ابداعی نیست، انشاءالله این طرح از ۱۸ مرداد با حضور نزدیک به ۲هزار نفر از فعالین فرهنگی و سیاسی دانشگاه‌ها برگزار خواهد شد.

فارس: بحث ازدواج دانشجویی از مباحثی است که نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در آن نقش اصلی را ایفا می‌کند، با توجه به اهمیت این حوزه نهاد در این رابطه چه برنامه‌هایی را دارد؟

حجت‌الاسلام صالحی: یکی از افتخارات نهاد این است که تقریباً متراکم‌ترین تجربه در حوزه مسئله خانواده و ازدواج دانشجویی در همه ارگانهای جمهوری اسلامی را به خود اختصاص داده است و یک تجربه بیش از بیست و دو ساله در قالب ازدواج دانشجویی دارد که جامعه مورد بهره‌برداری از این طرح بیش از ۴۰۰هزار نفر است که البته اینها داده‌ها و دیتاهایی قابل بررسی هستند.

ما در بحث ازدواج دانشجویی یک کار روتین داریم که همین بحث آموزش‌ها و برنامه‌های مزدوجین دانشجو است، که  هر ساله با عنوان طرح «همسفر تا بهشت» در مشهد مقدس برگزار می‌شود و سال گذشته نیز بیست و دومین ازدواج دانشجویی با استقبال پرشور زوجهای دانشجو برگزار شد.

در بیست و دومین دوره طرح ازدواج دانشجویی نیز درمجموع ۱۹هزار و ۱۰۰ زوج ثبت‌نام کرده بودند که از این تعداد مدارک ۱۶هزار و ۳۶۴ زوج تائید شد و درنهایت ۱۴هزار زوج از خدمات این طرح استفاده کردند که این میزان نسبت به سال گذشته هشت درصد کاهش را نشان می‌دهد.

ما تلاش داریم بصورت پژوهش محور از داده‌های متعددی که از گذشته در رابطه با ازدواج دانشجویی داشتیم استفاده کنیم و نسبت متغیرهای متعدد را در حوزه معیارهای سنجه، معیارهای انتخاب همسر و رابطه این معیارها با استمرار و ماندگاری ازدواج و ده‌ها مولفه دیگر پژوهش کنیم و نتیجه این پژوهشها را در اختیار مراکز تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز فرهنگی در عرصه خانواده و در سطح ملی قرار دهیم.

ما کار ویژه دیگری را هم شروع کردیم که فراتر از حوزه ازدواج دانشجویی است و هم‌اکنون تبدیل به عملیات شده است، آن هم مشارکت در آموزشهای ضمن عقد تمام مزدوجین عمومی کشور است، اعم از دانشجو و غیر دانشجو.

متاثر از پایش و کنترل و کاهش آسیبهای اجتماعی در حوزه طلاق، که هم منشا و هم محصول بسیاری از آسیبهای اجتماعی است. این کار ویژه در شورای عالی انقلاب فرهنگی تعریف شد و در قالب کمیته ملی کاهش طلاق و یکی از خروجی‌های آن آموزش‌های ضمن عقد بود. حدود ۸ واحد آموزش را مصوب کردند و کسانی که در ابتدای انجام ازدواج هستند قبل از ثبت محضر این آموزشهای الزامی را می‌ببینند.

از این ۸ واحد ۲ واحد آن تخصصی و در حوزه بهداشت و سلامت جنسی است که به عهده وزارت بهداشت گذاشته شده و ۶ واحد دیگر آن در حوزه اخلاق روانشناسی خانواده است.  مجری برگزاری آموزشها وزارت بهداشت است، اما نظارت بر صلاحیت‌های حرفه‌ای و عمومی اساتید و تامین محتواهای آموزشی به عهده نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری قرار گرفته که با کمک دستگاههای معین مقرر شد این اتفاق رقم بخورد.

این موضوع در برخی استانها شروع شده است اما متاثر از  تفاهم نامه‌ای که بین وزارت کشور، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، وزارت بهداشت و شورای عالی انقلاب فرهنگی امضا شده مقرر شد در استان‌هایی که این طرح آغاز نشده، طرح در قالب تفاهم نامه رقم بخورد و در استان‌هایی هم که این طرح اجرا می‌شد استمرار پیدا کند.

این یک پروژه ملی است که ان‌شاءالله بتوانیم با موفقیت کار را به پیش ببریم و امیدواریم این آموزش‌ها به شدت در رابطه با کاهش آمار طلاق موثر باشد.

از طرفی در تدارک برنامه‌هایی هستیم تا در حوزه تسهیل همسان گزینی در امر ازدواج مقداری حرفه‌ای‌تر ورود پیدا کنیم. با توجه به تجارب متعددی که در دانشگاه‌ها داریم امیدواریم بتوانیم یک شبکه ملی را در این زمینه با همه پروتکلها و ملاحظات لازم در این زمینه و هماهنگی با دستگاههای مربوطه تشکیل دهیم.

ما در بحث ازدواج دانشجویی در صدد هستیم با همکاری شورای اجتماعی کشور کار ویژه ازدواج دانشجویی‌ را با حضور دستگاه‌های خدمات‌رسان در این زمینه تشکیل بدهیم که تنها در عرصه آموزش تصدی‌گری نکنیم و بتوانیم در حوزه تامین مقدمات لازم برای زندگی مشترک از اسکان دانشجویی و یا خدمات لازم برای اجرای مراسم ازدواج دانشجویی از هر ظرفیتی که ارگانهای کشور دارند و همچنین ظرفیت خیرین، فراتر از آموزش در این زمینه ورود کنیم.

در این زمینه نقشه راهی در حال تدوین است و انشاالله همت و پیگیری لازم است که بتوانیم این کار را انجام دهیم،گفت‌وگوهای اولیه آن هم با برخی دستگاه‌ها انجام شده است و امیدوارم روزی در همینجا خروجی این طرح را ارائه دهیم.

فارس: با توجه به توضیحاتی که دادید و تلاش‌هایی که نهاد در این حوزه دارد، ازدواج‌های دانشجویی چقدر توانسته موفق باشد و چه تعداد ازدواج‌های دانشجویی به طلاق منجر شده است؟

حجت‌الاسلام صالحی: قطعاً بر خلاف آن چیزی که در افکار عمومی به غلط گاهی اوقات تبلیغ می‌شود میانگین آمار طلاق در ازدواج‌های دانشجویی از عموم کشور به‌صورت قابل توجهی کمتر است. دلیل این مسئله هم این است که معمولاً کسانی که در زمان دانشجویی وارد ازدواج می‌شوند افراد متعهدتری هستند و به جهت اینکه در زمان مناسبتری که می‌تواند انس، الفت، تعامل و تفاهم را در زندگی بیشتر کند، این ازدواج صورت می‌گیرد آمار طلاق کمتر خواهد بود.

البته موانع جدی وجود دارد، مانند مسائل اقتصادی، اما کسانی که با تدبیر، به هنگام و با شناخت وارد عرصه ازدواج  می‌شوند با توجه به دانشجو بودن، با شناخت بودن و به موقع ازدواج کردن، کمتر در معرض طلاق هستند. البته این منکر آسیبها و فشارهای زندگی برای اینها نیست.

البته متاثر از افزایش آمار طلاق ما شاهد افزایش آمار طلاق در ازدواج‌های دانشجویی هم هستیم و این یک امر طبیعی است. اما در مقایسه با بدنه جامعه این آمار بسیار کمتر است.

ما از بین کسانی که در طرح «همسفر تا بهشت»( ازدواج دانشجویی) شرکت می‌کنند، بررسی کردیم و دیدیم آمار طلاق دربین زوجهای دانشجوی شرکت کننده در این طرح به‌شدت از سطح جامعه کمتر است.

فکر می‌کنم در آخرین آماری که ما از کسانی که بین سال ۹۰ تا ۹۷ ازدواج کردند، آمار طلاق آنها زیر ۶ درصد بوده است. این در حالی است که بخش قابل توجهی از این زوج ها دوران پنج ساله اول زندگی را گذرانده‌اند و برای آنها اوج زمان احتمال طلاق سپری شده است.

یکی از دلایل چنین مسئله‌ای هم این است که این زوجها که گفته شد  در طرح «همسفر تا بهشت» شرکت کردند و آموزش های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه را دیده‌اند، وقتی هم ما از  طریق ثبت احوال بررسی کردیم از هر صد نفر زیر شش نفر آنها طلاق گرفته‌اند.

اگر ازدواج آگاهانه و به موقع در فضای دانشگاهی انجام شود خود فضای دانشگاهی عامل کاهش طلاق خواهد شد و این هم یک امری طبیعی است و ممکن است اگر اینها که در بیرون از دانشگاه ارتباطات خود را برقرار کنند در معرض آسیب‌های بیشتری باشند تا در فضای دانشگاه با شناختی که منتهی به ازدواج هم شود این کار صورت گیرد، چون در فضای دانشگاهی ناظر به آموزشها و مشاوره‌ها و برنامه‌هایی که ما قبل از ازدواج داریم موجب می‌شود که ازدواج‌ها با شناخت بیشتری صورت گیرد و این در ماندگاری ازدواج‌ها نقش ویژه‌ای دارد.

به هر حال ما باید کمک کنیم این تصور غلط که گفته می‌شود «ازدواج‌هایی که در زمان دانشجویی انجام می‌شود منتهی به شکست شده و آمار طلاق بیشتری دارد»، از بین برود و باید در مورد این تصور غلط یک کار رسانه‌ای خیلی خوبی صورت گیرد. البته این منکر ازدواج به موقع، آگاهانه و مولفه‌های خاص خودش نیست.


فارس: موضوع بعدی ما بحث انتخابات نشریات دانشجویی است که در سال جاری حواشی بسیار زیادی را به دنبال داشت و انتقادات زیادی نیز درباره این انتخابات مطرح شد؛ نظر شما درباره این موضوع چیست؟

نشریات دانشجویی، از موضوعاتی است که قوانین خاص خودش را در دانشگاه‌ها دارد برای همین هر کسی می‌خواهد در این حوزه ورود کند، طبیعتاً باید این مسئله در چارچوب قوانینی که تعریف شده، باشد.

ما از ورود دانشجویان به حوزه نشریات دانشجویی استقبال می‌کنیم و به‌عنوان کنش‌گر اجتماعی این ورود را با هر سلیقه‌ای که داشته باشند، ارزشمند می‌دانیم، ولی هر جا هم چالشی ایجاد شود مسلما مرجع نظم دهی به این چالش قانون خواهد بود.

انگیزه‌های فعالان نشریات دانشجویی امسال به جهت رقابتهایی که ایجاد شده بود افزایش پیدا کرد و تقریباً می‌توان گفت استقبال امسال دانشجویان از انتخابات نشریات دانشجویی کم‌نظیر بود. برای همین طبیعتاً وقتی تعداد شرکت کنندگان بالا باشد و یک رقابت جدی وجود داشته باشد مشکلاتی هم به دنبال خودش خواهد داشت.

امسال نامزدها انتقادهایی را درباره انتخابات نشریات دانشجویی داشتند و ما هم تاکید کردیم که حرف طرفین در این ماجرا شنیده شود و در این راستا به مُر قانون و آیین‌نامه‌های مربوطه عمل شود.

در انتخابات شورای ناظر بر نشریات دانشجویی امسال نفر اول بدون شائبه انتخاب شد و برای انتخاب نفر بعدی، انتخابات به مرحله دوم کشیده شد و با توجه به رقابت تنگاتنگ و نزدیکی که اتفاق افتاد، شائبه‌هایی هم ایجاد شد و قرار بود در رابطه با این مسئله شورای مربوطه تصمیم‌ بگیرد.

ظاهراً از دو نفری که به مرحله دوم انتخابات کشیده شدند، یکی از آنها استعفا داده که با این وجود طبیعتاً طبق آیین‌نامه و شیوه‌نامه انتخابات، تکلیف نفر دوم هم مشخص شد و ما هم تاکید کردیم که در اسرع وقت جلسه شورای ناظر بر نشریات دانشجویی تشکیل شود و ان‌شاءالله طرفین هم به تصمیمات این شورا که حتماً عالمانه و منصفانه خواهد بود، احترام می‌گذارند.

آنچه به نظر می‌رسید این بود که مجریان انتخابات شورای ناظر بر نشریات دانشجویی امسال دقت لازم را برای برگزاری انتخابات نداشتند. البته می‌توان گفت بخشی از این مسئله بخاطر این بود که رقابت خیلی جدی بود، ولی حتما انتقاداتی به شیوه اجرا وارد است. خود دوستان در وزارت علوم نیز این نقص‌ها را قبول دارند و امیدوارم در ادامه کار از این تجربیات استفاده شود.

فارس: مسئله مهم بعدی اینکه اخیراً یکی از اساتید با نام «سهیلا صادقی» در دیداری که اعضای هیات علمی اساتید دانشگاه‌ها با رهبر معظم انقلاب داشتند، انتقاداتی را پیرامون برخی مسائل در دانشگاه تهران و همچنین مجموعه آموزش عالی مطرح کرد، مدتی بعد از این مسئله شاهد هجمه‌هایی به این استاد دانشگاه بودیم، آیا نهاد در جریان این مسئله قرار گرفته و اینکه چه تدابیری صورت خواهد گرفت تا از این پس اساتید و دانشجویان به‌دلیل انتقاداتی که به برخی مجموعه‌ها در محضر رهبر انقلاب دارند، مورد هجمه قرار نگیرند؟

حجت‌الاسلام صالحی: مسلما یکی از افتخارات جمهوری اسلامی این است که صرف‌نظر از صحت و سقم سخنانی که ایراد می‌شود، آحاد جامعه بتوانند سخنان و نظرات علمی خودشان را در محضر شخصیت اول کشور که مقام معظم رهبری است ارائه کنند.

از این جهت انقلاب اسلامی به خودش مباهات می‌کند و تقریبا می‌شود گفت پیش‌رو در زمینه مسئله تحقق آزادی بیان شخص مقام معظم رهبری هستند که دانشجویان ما با کمال حریت در محضر ایشان نظرات و دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کنند و گاهی اوقات دامنه  نقد آنها مجموعه زیر نظر مقام معظم رهبری و حتی برخی از تصمیمات ایشان را هم در بر می‌گیرد.

این باعث افتخار است و اساساً علت ماندگاری انقلاب اسلامی ریشه‌های اجتماعی آن و همین احساس نزدیکی بین آحاد جامعه و نخبگان با شخص اول مملکت است.

مقام معظم رهبری در طول عمر فعالیت‌های اجتماعی خودشان هم شخصیتی بودند که با طرف‌های مختلف گفت‌وگو و نشست و برخاست داشتند، لذا هرگونه خدشه به این نگاه و رویکرد در انقلاب و تعاملات نظام خط قرمز است و باید نسبت به آن دغدغه داشت.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از  آن جهت که خودش در شکل‌گیری مراسم دیدار اساتید با رهبر انقلاب و ایجاد آن فضا نقش ویژه دارد، اگر احساس کند که اقداماتی صورت می‌گیرد که این نگاه آزادانه برای بیان دیدگاه در محضر رهبر معظم انقلاب دچار خدشه شود، وظیفه خودش می‌داند که ورود کارشناسی و ویژه داشته باشد. این صرف‌نظر از دفاع از یک فرد و لزوماً ادعاهای او است.

به هر حال یک استاد محترم دانشگاه که عضو یک گروه علمی است نظر به آسیب‌هایی که در فضای دانشگاه و فضای علمی داشته دیدگاه‌های خود را مطرح کرده است. حال ممکن است یک نفر بگوید همه آنچه گفته شده واقعیت ندارد.

اما این که در فضای آکادمیک و علمی دانشگاه‌های کشور ما فضایی ایجاد شود که به‌نظر  برسد امواج رسانه‌ای علیه این استاد دانشگاه تحریک می‌شود یا گاهی اوقات موضع گیری شود،  آن هم علی‌رغم اینکه افکار عمومی با این فرد درگیر شده و می‌بینید که این فرد این دغدغه را داشته که بعد از بیان اظهارات خودش مورد هجمه قرار بگیرد، به اعتقاد بنده این یک اقدام نابخشودنی و قابل پیگیری است.

حداقل کسانی که دغدغه احترام به جایگاه علم، دانشگاه و آنگاه آکادمیک را دارند، باید نسبت به این مسئله حساس باشند که چرا یک عضو هیئت علمی دانشگاه صرف‌نظر از صحت و سقم همه ادعاهایی که مطرح کرده، به‌خاطر یک اظهارنظر چنین فضای رسانه‌ای و روانی علیه آن ایجاد شده و به‌نظر بنده بانیان ایجاد این فضا دارند به ماهیت دانشگاه تعدی می‌کنند و فضای آزاد اندیشی و آزادی خواهی و اظهار نظر علمی را از  بقیه اساتید دانشگاه سلب می‌کنند.

الان مسئله یک فرد نیست، مسئله کیان دانشگاه است، در کنار حفظ آزادی خواهی که انقلاب اسلامی برای افراد ایجاد می‌کند. لذا اگر کسی به‌دنبال این است که سطح این موضوع را در حد موضوعات و مسائل یا یک شخص تنزل دهد و دغدغه‌مندان به موضوع ورود، اظهارنظر و پیگیری نکنند، بداند که افراد علمی، فرهنگی و فرهیخته تحت تاثیر این بازی‌ها قرار نمی‌گیرند.

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها به دلیل اینکه خودش در ترسیم فضای اظهار نظر آزاداندیشی اساتید نقش داشته است، در این مسئله حتما ورود می‌کند و چون کار به فضای رسانه‌ای کشیده، برای دفاع از حیثیت علم، ادعاهای مطرح شده درباره این استاد دانشگاه را بررسی خواهد کرد.

از وزیر علوم انتظار داریم که اجازه ندهد این مسئله مورد منازعات سیاسی و رسانه‌ای قرار گیرد و این اتفاقاتی که رخ داده برای حفظ جایگاه استاد دانشگاه، دانشگاه و فضای آزاد اندیشی نخبگانی، آن هم با محوریت گفت‌وگو در محضر رهبر معظم انقلاب را مورد دقت قرار داده و ما هم پیگیری لازم را خواهیم کرد و اصلا هیچ کوتاهی در این ماجرا نخواهیم داشت.

البته این صرف‌نظر از این است که منتقدان و موافقان آن حرفها چه دیدگاه‌هایی داشته باشند. اما اگر با این این جریان که شکل گرفته درست تدبیر نشود، به جایگاه دانشگاه و به خود نظام خدشه خواهد خورد.

فارس: در دیدارهایی که دانشجویان و اساتید دانشگاه با رهبر انقلاب داشتند، معظم‌له همواره مطالباتی را از دانشگاه، تشکل‌های دانشجویی و اساتید داشته‌اند. نهاد برای این که این مطالبات از سوی دانشگاهیان پیگیری و محقق شود، چه برنامه‌ای دارد؟

حجت‌الاسلام صالحی: بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری ناظر به دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی، به‌خصوص نهادهای منتسب به ایشان، است که ما موظفیم اینها را جمع‌آوری، تحلیل، اولویت‌بندی و در رابطه با آنها برنامه‌ریزی کنیم. مخاطب بخش دیگری از فرمایشات مقام معظم رهبری نیز جامعه است که بخشی از آن را هم جامعه دانشگاهی تشکیل می‌دهند. نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها هیچ وقت به‌جای دانشجو و استاد فکر نمی‌کند و تصمیم نمی‌گیرد.

ما نباید به بهانه اینکه نهاد نمایندگی در این مسئله نقش ایفا می‌کند این احساس وظیفه را از دانشجو و استاد خود سلب کنیم، اما برای تحقق منویات رهبری باید به عزیزان خود کمک کنیم و نقش تسهیل‌گر را ایفا کنیم. گاهی کمک ما می‌تواند ارائه خدمات باشد، گاهی اوقات ارائه مشورت، گاهی اوقات ایجاد زمینه‌سازی، گاهی اوقات هم می‌تواند مطالبه‌گری باشد.*

ما باید برای هرکدام از این وسایل مدلی تعریف کنیم. در اداره کل تشکل‌های نهاد، چه استادی و چه دانشجویی، نوع تعامل ما اینگونه است که ما به‌جای استاد و دانشجو تصمیم نمی‌گیریم و تسهیل می‌کنیم که منویات مقام معظم رهبری جزء برنامه‌های اولیه ما قرار بگیرد.

از طرفی یکسری از برنامه‌ها را نیز خودمان برنامه‌ریزی می‌کنیم که به‌طور مثال طرح «ضیافت رضوی» از این جنس است. البته در صدد هستیم مرکز مستقلی برای پردازش دیدگاه‌های امام و رهبری ایجاد کنیم. البته قبلا در رابطه با دیدگاه‌های امام(ره) مرکز را داشتیم و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری را نیز دخیل خواهیم کرد.

البته این کار غیرساختارمند در نهاد اتفاق می‌افتاد، ولی تصمیم گرفتیم که اگر بشود، مرکزی برای احصاء نگاه‌های راهبردی مقام معظم رهبری تاسیس کرده و درصدد هستیم مشخص‌تر در رابطه با منویات مقام معظم رهبری متمرکز شویم.

امکان دارد گاهی اوقات در این زمینه ظرفیت‌های دانشگاهی را به‌کار بگیریم و گاهی هم امکان دارد از ظرفیت‌های غیر دانشگاهی کمک  بگیریم تا در راستای تبیین و ترویج دیدگاه‌های مقام معظم رهبری گام برداریم.

متاسفانه حجاب معاصرت (همزمانی) مانع از این شده که ما بیشتر به تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری بپردازیم و امیدواریم ملاحظه هم‌زمانی با ایشان را رعایت کنیم و بیش از گذشته به تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری اهتمام داشته باشیم.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو