شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٧٠٨٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٥ مرداد ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام مطرح کرد:
درخواست ایجاد سامانه‌ «شفافیت بودجه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها»
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: ايجاد سامانه‌ای كه در آن «جزئيات تخصيص بودجه‌های پژوهشی» لحاظ شود؛ می‌تواند گام نخست برای شفاف‌سازی باشد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بر لزوم شفافیت در حوزه پژوهش تاکید کرد.

وی در پیامی که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد، نوشت: بحث‌های قابل تاملی که اخیرا در دانشکده علوم اجتماعی ناظر به برخی رانت‌های پژوهشی شکل گرفته است، یک شمشیر دولبه است. لبه‌ی کُند آن _که اکنون کمتر مورد توجه است_ ممکن است سبب بی‌اعتمادی مردم نسبت به جامعه‌ دانشگاهی کشور شود که باید برای آن راهی جست. اما لبه‌ دیگر آن فرصت شفاف‌سازی است که برای جامعه‌ دانشگاهی فراهم شده است.

وی همچنین تاکید کرد: بدنه‌ متعهد علمی کشور _به عنوان موتور پیشران پیشرفت کشور_ باید مطالبه‌گر شفافیت باشد و برای پیشبرد این گفتمان، لازم است شفافیت را از خود شروع کند.

رستمی ادامه داد: ایجاد سامانه‌ای که در معرض قضاوت همه‌ بدنه‌ دانشگاهی کشور قرار گیرد و در آن «جزئیات تخصیص بودجه‌های پژوهشی» لحاظ شود؛ می‌تواند گام نخست برای این موضوع باشد. مسئله‌ای که می‌تواند با افزایش اعتماد، برای دانشگاه سرمایه‌ اجتماعی نیز بیافریند.

گفتنی است، سهیلا صادقی استاد دانشگاه در دیدار اساتید با رهبر انقلاب به وجود برخی رانت‌ها در بودجه‌های پژوهشی اشاره کرده و گفته بود: «جای بسی تاسف است که عرض کنم حوزه پژوهش در دانشگاه نیز تابع رانت‌بازی‌های سیاسی است و معمولا بودجه‌های پژوهشی کلان در اختیار آن دسته از افرادی قرار می‌گیرد که در بیرون از دانشگاه دارای اتصالات خاصی هستند. لذا حوزه پژوهش بعضا نه بر اساس نیازهای واقعی کشور و نه به‌دست متخصصان و صاحب‌نظران که به‌دست عده‌ای صاحب‌منصب نوپا و نوظهور می‌چرخد که تنها قابلیت آنها جذب رانت‌های پژوهشی است.  نگاهی به کارنامه بعضی از این افراد موید گفتار بنده است؛ و از همه تاسف‌بارتر آنکه هیچ نظارت حرفه‌ای و اصولی بر طرح‌های پژوهشی صورت نمی‌گیرد و معمولا ارزیابان  و ناظران طرح‌های پژوهشی با زد و بند مجریان انتخاب می‌گردند و مثل این می‌ماند که در یک تیم پژوهشی یاور و داور و سرور همه از یک قبیله‌اند!!! و به‌صورت چرخشی در طرح‌های متعدد جایشان عوض می‌شود! لذا دور از انتظار نیست که چنین طرح‌هایی که با پول مردم بیچاره انجام می‌گیرد، گره‌ای از درد مردم نگشاید، اگرچه برای مجریان رانت پژوه ثمره مالی، مقاله‌ای و ارتقا را به دنبال خواهد داشت.»

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو