شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٧٣٧٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٨
 
سعید حدادیان در طرح ضیافت رضوی:
طراز انقلاب بودن به معنای در بستن روی غیرخودی‌ها نیست/ هدف اصلی هیأت دانشجویی سوق دادن دانشگاه به درگاه قرآن و عترت است
مسئول دفتر ادبیات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران با تأکید بر اهمیت توسعه منابع انسانی هیأت‌ها گفت: طراز انقلاب بودن به معنای در بستن روی غیرخودی‌ها نیست؛ اصولا هیأت یعنی حرکت برون مسجدی برای دعوت به مسجد و تقویت مسجد که می‌تواند برکاتی چون متشرع شدن، اهل قرآن، نماز و اهل بیت(ع) شدن را به‌دنبال داشته باشد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، سعید حدادیان از مداحان مطرح کشور، در طرح ضیافت رضوی در محل دانشگاه فردوسی مشهد گفت: هویت شیعه، به ارتباط با امام است، لذا به‌ویژه در جوانی باید برای ارتباطمان با امام زمان(عج) برنامه‌ریزی کنیم که گام اول آن یقین به وجود حضرت و بعد تفکر در الطاف الهی که از جانب ایشان به ما می‌رسد و نهایتا حس حضور در محضر ایشان است.

وی، حضور در اماکن متبرکه و مقید بودن به قرائت زیارت‌های آل‌یاسین و عاشورا به عنوان جزوه آموزشی را از راهکارهای افزایش حس حضور امام(ع) معرفی کرد و افزود: اگر امام(ع) در ما قابلیت را ببیند، به بهترین وجه هدایت، حمایت و مدیریت می‌کند.

ارکان هیأت دانشجویی طراز انقلاب

توسعه منابع نیروی انسانی
حدادیان در ادامه به ارکان هیأت دانشجویی طراز انقلاب، اشاره کرد و گفت: توسعه منابع نیروی انسانی و تربیت چهره‌های جوان در هیأت، کار بسیار مهم و بزرگی است و نباید آن را دست کم گرفت، البته سختی‌های زیادی هم دارد و صبر جمیل می‌طلبد.

مسئول دفتر ادبیات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران، با تأکید براینکه طراز انقلاب بودن به معنای در بستن روی غیرخودی‌ها نیست، افزود: اصولا هیأت یعنی حرکت برون مسجدی برای دعوت به مسجد و تقویت مسجد که می‌تواند برکاتی چون متشرع شدن، اهل قرآن و نماز و اهل بیت(ع) شدن را به دنبال داشته باشد، نه صرفا مداحی و سخنرانی.

وی با رد اهمیت دادن به کمیت و تعداد شرکنندگان در هیأت، گفت: کمیت‌گرایی خوب است، اما نباید همیشگی و اولویت باشد که به نحوی کارکرد هیأت را زیرسؤال ببرد؛ اگر کار ما مطابق استاندارد خدا و اهل بیت(ع) باشد، حتی از جلسه دو نفری هم برکاتی حاصل می‌شود که قابل تصور نیست، لذا هرگز نگران خلوتی و تعداد کم حاضرین نباشید.

حدادیان خاطرنشان کرد: به ویژه در هیأت‌های دانشجویی، مهمترین رکن، عالم سخنران آن است که اهل دل، اهل علم و دانشگاه‌شناس باشد.

معناگرایی و محتواگرایی
وی، معناگرایی و محتواگرایی را دومین رکن هیأت طراز انقلاب دانست و گفت: باید توجه داشته باشیم دانشگاه جای برخی رفتارها ولو در قالب عزاداری نیست؛ معیار ما باید معارف قرآن و سیره اهل بیت(ع) باشد. (در اوایل انقلاب اسلامی، به هیأت‌های دانشگاه، مکتب می‌گفتند، چرا که حتما یک بحث قرآنی با هم داشتند و کتاب‌های علامه مطهری را با هم دوره می‌کردند).

این مداح اهل بیت(ع) با بیان اینکه هدف اصلی هیات دانشجویی، سوق دادن جریان دانشگاه به درگاه قرآن و عترت است، اضافه کرد: بیانات رهبر معظم انقلاب بهترین سرفصل‌های قرآنی برای هیئات است؛ تلاش کنید قرآن را استظهاری بخوانید و از خدا پشتیبانی بخواهید.

حدادیان مهمترین رکن مداحی در محیط دانشگاه را، استفاده از دعاها، خطبه‌ها و زیارتنامه‌ها و بعد نوحه‌های مطول پرمعنا برشمرد و یادآور شد: با این نگاه کار کنید که بلاشک، اولین میهمان هیأت، خود حضرت زهرا(س) هستند و شما  خادم حضرت هستید.

مرجعیت علمی و الگوی تعامل اجتماعی سالم زن و مرد
وی در ادامه، مرجع علمی و پیشرو  بودن را از دیگر مؤلفه‌های هیأت دانشجویی برشمرد و اظهار کرد: هیأت دانشجویی همچنین الگوی تعامل اجتماعی سالم میان آقایان و بانوان بوده و می‌بایست به جامعه نشان دهد اولین استاندارد ازدواج برای مرد و زن، نجابت است.

مسئول دفتر ادبیات نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تهران با اشاره به ایجاد حواشی مختلف در محیط‌هایی که خانم‌ها و آقایان در کنار هم فعالیت می‌کنند، خاطرنشان کرد: حدود شرعی برای قفل کردن کار ما نیست؛ قرآن کریم می‌فرماید در میدان باش اما تقوا و مراقبه داشته باش.

گفتنی است نهمین دوره طرح ضیافت رضوی، ویژه فعالان فرهنگی سیاسی دانشگاه‌ها و به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از یازدهم مرداد به مدت یک ماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو