شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٧٤١٢

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٨
 
معاون آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در نهمین طرح ضیافت رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد:
جنگ، جنگ روایت‌ها است/ تولیدات رسانه‌ای در هیأت ضرورت دارد
حجت‌الاسلام حریزاوی گفت: امروز با هجمه سنگین فرهنگی مواجه هستیم که به‌منظور تغییر باورها وارد نزاع‌های سیاسی نیز شده و به فرموده رهبری، جنگ، جنگ روایت‌ها است؛ بنابراین هیأت انقلابی باید آرایش جنگی بگیرد و حتما تولیدات رسانه‌ای داشته باشد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام روح‌الله حریزاوی، معاون آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی، روز گذشته در نهمین طرح ضیافت رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بیانیه گام دوم انقلاب هم سهل است هم ممتنع، چرا که پیش‌فرض‌های نظری آن را نداریم که بدانیم از کجا به اینجا رسیده‌ایم، ولی اگر با دقت بازخوانی شود پیام‌های عمیقی دارد.

نقاط کلیدی بیانیه گام دوم انقلاب
وی افزود: بیانیه یک نقطه شروع دارد که خودآگاهی و تعیین نسبت با جهان و انقلاب است؛ مواردی از این قبیل که بدانیم ما یکی از اتفاقات بزرگ تاریخ بشریت یعنی برهم زدن دوقطبی شرق و غرب را رقم زده و  در حال یک نزاع بزرگ تمدنی هستیم که به شکست غرب منتهی خواهد شد.

حجت‌الاسلام حریزاوی با تأکید براینکه اگر به خودآگاهی نرسیم امکان حرکت و اثرگذاری نخواهیم داشت، تصریح کرد: گام بعدی پس از خودآگاهی، ایجاد اراده و حرکت دادن جامعه و نهایتا ورود به یک مبارزه تمدنی با غرب است.

مدیر سابق حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان تأکید کرد: باید از دشمن دل بریده و کاملا ناامید باشیم؛ دست‌کم در انقلاب اسلامی جریان غربگرا که برنامه‌ای جز غربگرایی ندارد، این را به خوبی ثابت کرده است که گرایش به دشمن و منتظر او ماندن دستاوردی ندارد. به فرموده رهبر معظم انقلاب در بیانیه، این ناامید کردن مردم از دشمن، کار جوانان حزب اللهی است.


ویژگی‌های هیأت تراز انقلاب
وی، جوانگرایی و روحیه جهادی را که روح حاکم بر بیانیه گام دوم است، از لوازم مبارزه با غرب برشمرد و در تبیین ویژگی‌های هیأت تراز انقلاب گفت: در وهله نخست، هیأت تراز، آگاهی‌بخش، معرفت‌افزا و بصیرت آفرین است، یعنی حرف حساب دارد و در و دیوارش از ابتدا تا انتهای ورود با مخاطب  حرف می‌زند.

حجت‌الاسلام حریزاوی خاطرنشان کرد: در هیأت تراز، جریان غربگرا در امان نیست و اهل فتنه در آن شرکت می‌کنند ولی با پشیمانی برمی‌گردند.

معاون آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی، اراده بخشی، حرکت بخشی و شورآفرینی را دومین ویژگی هیأت تراز معرفی و اظهار کرد: هیأت انقلابی، ایجاد عزم و اراده برای حرکت و مبارزه می‌کند. جریان نفاق به دلیل حق حیاتی که دارد همیشه وجود دارد و دردسرسازی می‌کند که نیازمند هشیاری اهل حق است.

وی ادامه داد: به فرموده رهبر معظم انقلاب، با دلایل متقن در حال حاضر روزهای آخر جنگ احزاب و پیچ آخر تاریخی را می‌گذرانیم و بهم ریختگی‌های داخلی به‌ویژه در حوزه معیشت نیز به همین خاطر است.

فرصت‌ها و منابع مالی را خلق کنید؛ منتظر کسی نمانید
حجت‌الاسلام حریزاوی افزود: هیأت تراز، امیدبخش، انگیزه‌بخش و افتخارآفرین است؛ باید با خلاقیت کاری کرد که مراسم‌ها برای مخاطب خاطره‌انگیز شود. همچنین به دنبال اقتصاد هیأت باشید، چرا که تاریخ شیعه نشان داده است جریان دین و دین‌داری باید مسلط بر جریان قدرت باشد. هر جا هم دسترسی به منابع مالی نداشتید باید منابع مستقل جدید خلق کنید؛ روحیه جهادی یعنی خلق فرصت، قدرت و ثروت.

مدیر سابق حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در ادامه به رسالت دانشجوی هیاتی در تراز انقلاب اشاره و تصریح کرد: دانشجوی هیأتی باید در ابعاد بینشی، منشی و کنشی رشد جامع داشته باشد و بتواند معادلات اجتماعی را در حوزه اثرگذاری خود بهم بزند و متفاوت عمل کند.

جنگ، جنگ روایت هاست/ تولیدات رسانه‌ای در هیأت ضرورت دارد
وی ادامه داد: همچنین می‌بایست ابعاد بیانیه گام دوم را به وضوح بداند و بپذیرد، یعنی هم اعتقاد و هم ایمان داشته باشد. امروز با هجمه سنگین فرهنگی مواجه هستیم که به‌منظور تغییر باورها وارد نزاع سیاسی نیز شده و به فرموده رهبری، جنگ، جنگ روایت هاست؛ حال این روایتها ممکن است صحیح و واقعی یا ناصحیح ولی مقبول باشد.

حجت‌الاسلام حریزاوی با اشاره به نمونه‌هایی از جنگ نامتقارن فرهنگی که پیچیده‌تر از جنگ نامتقارن نظامی است، گفت: نزاع تمدنی حق و باطل، آنلاین و مستمر برقرار است، لذا هیأت انقلابی باید آرایش جنگی بگیرد و حتما بخش تولیدات رسانه‌ای داشته باشد.


دانشجوی هیأتی از معیشت عبور کرده و ماموریت‌گرا است
معاون آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه دانشجوی هیأتی از معیشت عبور کرده و ماموریت‌گرا است، افزود: بسیاری از هیأت‌ها به دلیل ازدواج، فارغ‌التحصیلی یا سربازی و... از هم می‌پاشد یا ضعیف می‌شود، در حالی در مواجهه با دوگانه معیشت‌گرایی و مأموریت‌گرایی باید راه‌حل پیدا کرد نه اینکه معیشت را انتخاب کرد.

وی، نگاه تمدنی به اسلام و آماده سازی خود برای یک مبارزه تمدنی را از دیگر رسالتهای دانشجوی هیأتی برشمرد و گفت: در نهایت دانشجوی هیأتی باید بتواند از اخلاق به سمت معنویت و سپس سبک زندگی حرکت کند.

حجت‌الاسلام حریزاوی با اشاره به درخواست رهبری از همه برای تأمل در بیانیه گام دوم اظهار کرد: تفاوت اخلاق و معنویت مانند تفاوت فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی است؛ وقتی فرهنگ در سطح جامعه گسترش یابد به شکلی که مورد مطالبه مردم قرار گیرد، فرهنگ به گفتمان تبدیل شده است؛ مانند مطالبه عدالت که نه‌تنها معادلات ملی بلکه بین‌المللی را هم متحول می‌کند.

وی معنویت را تبدیل فضیلت‌های فردی به گفتمان اجتماعی توصیف و اضافه کرد: در اخلاق هم باید به مرحله اجتماعی شدن و معنویت برسیم و اخلاق از مرحله فردی خارج و به جامعه و امور اجتماعی پیوند بخورد تا معنویت پدید آید.

هیأت باید پیوست‌های فرهنگی در حوزه سبک زندگی داشته باشد
معاون سازمان تبلیغات اسلامی درباره حرکت از معنویت به سمت سبک زندگی نیز تأکید کرد: باید تک‌تک گزاره‌های اخلاقی معنوی و روندهای حاکم بر زندگی انسان (مانند ورزش، فضای مجازی و...)  را پیوست زندگی بزنیم.

وی در پایان به شرح روندهای جاری در سبک زندگی امروز پرداخت و گفت: در سبک زندگی امروز با سه روند مواجه هستیم که دانشجوی هیأتی باید نسبت به هر سه طرح و برنامه داشته باشد.

حجت‌الاسلام حریزاوی ادامه داد: این روندها شامل روندهای مفید (عبادت، مناجات، خلاقیت، هنر و ادبیات، رسانه، تعلیم و تربیت، ازدواج، جهاد، شهادت)، روندهای مضر(سیاست زدگی، رمان خوانی و ادبیات پوچ، تغذیه ناصحیح، تنبلی و ناکارآمدی) و روندهای خنثی (ورزش، گردش، سرگرمی و فضای مجازی) است که در مورد اول، تقویت، در مورد دوم، مبارزه و در مورد سوم، جهت‌دهی باید داشت.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو