سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٨٠٥٨

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ١٣ شهريور ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام عیسی‌زاده در جمع فعالان آموزشی و پژوهشی:
گوهر ارزشمند عزاداری سید‌الشهدا(ع) معرفت نسبت به جایگاه واقعی آن حضرت است
معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: عزاداری سیدالشهدا(ع) در درون خود گوهری دارد و یک صدفی، گوهر واقعی و ارزشمند این صدف در واقع آون معرفت و شناخت جایگاه درست و اصلی سیدالشهدا(ع) است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام عیسی‌زاده معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در سخنرانی روز اول ماه محرم در جمع فعالان آموزشی و پژوهشی با اشاره به آیه شریفه ۱۰ سوره فاطر گفت: در معرفت دینی، موضوع و بحثی به نام گوهر و صدف دین وجود دارد. همانگونه که غواصان و صیادان ساعت‌ها، روزها و شاید گاهی چند ماه به شکار صدف‌ می‌روند تا بتوانند صدفی را که در درون خود مرواریدی را پرورش می‌دهد پیدا کنند، عده‌ای در وجود خودشان مرواریدی پرورش می‌دهند و عده‌ای دیگر به‌عنوان صیادان این صدف‌های حاوی مروارید دنبال این آدم‌ها می‌چرخند.

حجت‌الاسلام عیسی‌زاده با ترجمه آیه «إِلَيْهِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ يَرْفَعُهُ» ادامه داد: کلمه طیب به سوی او صعود می‌کند و عمل صالح هم این کلمه طیب را بالا می‌برد.

وی با بیان ترجمه این جمله از بزرگان و اندیشمندان در عنوان و اصطلاح گوهر و صدف، افزود: دین در خود گوهر و مرواریدی دارد که آن گوهر و مروارید صعود می‌کند. این گوهر و مروارید چیزی نیست جز معرفت، شناخت، ایمان و در لسان علامه طباطبایی(ره) مقام توحیدی و معرفت توحیدی است که بالا می‌رود و صعود می‌کند.

معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به پرورش ایمان و معرفت در بستر این صدف تصریح کرد: این صدف چیزی نیست جز عمل صالح، رفتار صالح و سیرت صالح که انسان دائماً در درون خود گسترش می‌دهد.

وی به نقل از علامه طباطبایی(ره) در خصوص پرورش ایمان در صدفی به نام اعمال صالح گفت: ارتباط بین ایمان و عمل صالح، یک ارتباط دو سویه است. هم این گوهر وابسته به این صدف است و هم این صدف زمانی ارزش پیدا می‌کند که در درون او گوهری باشد.

عیسی‌زاده در رابطه با ترسیم اخلاق اسلامی افزود: اخلاق دو خط دارد، یک خط عمودی و یک خط افقی. خط عمودی، حسن فاعلی و نیت‌های انسان و خط افقی حسن فعلی است یعنی کارها و اعمال انسان.

معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در خصوص عزاداری سیدالشهدا(ع) از لسان بزرگان و علمای اخلاق و عرفان عنوان کرد: عزاداری سیدالشهدا(ع) در درون خود گوهری دارد و یک صدفی، گوهر واقعی و ارزشمند این صدف، در واقع آن معرفت و شناخت جایگاه درست و اصلی سیدالشهدا(ع) است.

حجت‌الاسلام عیسی‌زاده در پایان سخنانش در رابطه با اهمیت زیارت جامعه کبیره خاطرنشان کرد: حضرت امام خمینی(ره) جمله‌ای دارند که می‌گویند: شما در مشاهد مشرفه که مشرف می‌شوید مثل قبور ائمه اطهار(ع) مقید باشید بر زیارت جامعه کبیره. در این زیارت یک دنیا معرفت نسبت به جایگاه امام و ولایت مطرح است. لذا هر کس می‌خواهد یک امام‌شناس واقعی باشد، زیارت جامعه کبیره را بخواند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو