سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٨١٠٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام عیسی‌زاده در جمع فعالان دانشگاهی:
واقعه کربلا یکی از ایام‌الله و مأدوبه‌های الهی است
معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: یکی از ایامی که از ایام‌الله و روزهای خدا شمرده شده است همین دهه محرم است. واقعه کربلا هم مأدوبه الهی برای خود شهدای کربلاست و هم مأدوبه الهی برای دیگران و آیندگان.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام عیسی‌زاده معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در مراسم عزاداری ماه محرم که در ساختمان مرکزی این نهاد و با حضور فعالان دانشگاهی برگزار شد، ضمن برشمردن مأدوبه‌های الهی به بیان اهمیت آنها و توضیح پیرامون هر یک پرداخت و گفت: اولین مأدوبه الهی همین زندگی و حیات انسان است.

وی ادامه داد: زمان و مکانی که امروز در اختیار ماست، دست ما امانت است. علامه طباطبایی در تفسیر المیزان در خصوص شفاعت می‌نویسد: همه ما شنیده‌ایم قرآن، نماز، شهدا و... شفاعت می‌کنند، اما بدانید که زمان و مکان هم شفاعت می‌کند؛ هم در دنیا و هم در آخرت. آری یکی از محل‌های اصلی تحقق شفاعت دنیاست و شفاعت تنها منحصر به آخرت نیست.

معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در ادامه دومین مأدوبه الهی را قرآن کریم دانست و گفت: دومین چیزی که مأدوبه الهی و محل ادب انسان است خود قرآن کریم است. وقتی شما در دایره مفاهیم قرآن کریم قرار می‌گیرید، ناخودآگاه خود را در یک مسیر تربیتی قرار می‌بینید، چنانچه شهید صدر می‌فرماید: همین قرآن است که از انسان‌های بی‌فرهنگ و متوحش، انسانهای بزرگی را طی ۲۳ سال تربیت نمود که امروز ما به بردن نامشان افتخار می‌کنیم.

عیسی‌زاده تصریح کرد: سومین مأدوبه و کلاس تربیت که خداوند متعال برای ما قرار داده است، نماز است. مرحوم شهید ثانی در کتاب التنبیهات العلیّة علی وظائف الصلاة القلبیّة می‌گوید: روح عبادت نماز است. ... این نماز باعث می‌شود که انسان بتواند چیزهایی را ببیند که هیچ چشمی بدون نماز آنها را ندیده است، چیزهایی را بشنود که هیچ گوشی نشنیده است ...، همین نماز است که انسان را به عالم ملکوت متصل می‌کند و باعث دریافت انوار الهی می‌گردد؛ اما شرطش این است که انسان دلش را با افعال نماز همراه کند و در اسرار نماز تفکر کند.

معاون آموزشی پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: یک سری از مأدوبه‌های الهی نیز در ایام و حوادث قرار دارد. یکی از ایامی که از ایام‌الله و روزهای خدا شمرده شده است همین دهه محرم است. واقعه کربلا هم مأدوبه الهی برای خود شهدای کربلاست و هم مأدوبه الهی برای دیگران و آیندگان.

وی در پایان گفت: یکی از عنصرهای ادبی و تربیتی که در این حادثه به معنای اتمم خود بروز و ظهور کرد، عنصر ادب و حیا بود. انسان بی‌ادب و بی‌حیا از فیض الهی محروم می‌گردد. انسان باید هنگام نماز ادب نماز را رعایت کند. در خصوص حر بن یزید ریاحی نیز گفته شده است که وی  به‌خاطر ادب و حیای خود بود که عاقبت به خیر شد.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو