سه شنبه ٠٨ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٩٠٢٩

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ١٥ مهر ١٣٩٨
 
حجت‌‌‌الاسلام شریفانی در نشست هم‌اندیشی نقش پیاده‌روی اربعین در ایجاد تمدن اسلامی:
پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین تعقل معنوی جهان است
سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: احسان و ایثار راهپیمایی اربعین بزرگ‌ترین تعقل معنوی و انسانی را در دنیا رقم زده است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌‌‌الاسلام محمد شریفانی در نشست هم‌اندیشی نقش پیاده‌روی اربعین در ایجاد تمدن اسلامی گفت: استادان دانشگاهی نباید از مجامع علمی چشم‌پوشی کنند و امروز در آستانه پیاده‌روی اربعین حضور اساتید در این واقعه مهم ضروری است.

وی افزود: زیارت در مقولات دینی جایگاه بسیار رفیعی دارد و خوب است که جایگاه این فریضه در بطن دین دیده شود. فلسفه خلقت عبادت و بندگی خداست که خداوند متعال برای عبادت زبانی را قرار داده است. قرآن، دعا و زیارت زبان‌های عبادت خداوند است.

سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: ادعیه در سه قالب بیان شده و در دسته اول ادعیه مستقیماً خداوند خطاب قرار گرفته است که فاخرترین و سنگین‌ترین دعاها نیز این نوع دعاها هستند. در شکل دیگری از ادعیه مشکلات و نیازها مطرح می‌شود و دسته سوم ادعیه، دعاهایی است که در قالب زیارات خوانده می‌شود.

حجت‌الاسلام شریفانی بیان کرد: دعاهای نوع سوم یعنی زیارات بیشتر از دیگر انواع ادعیه مورد جلب توجه الهی قرار می‌گیرد. زیارات به‌نوعی خطاب کردن خداوند از زبان معصومین(ع) تلقی می‌شود. در فضای توجه خدا به بنده هیچ زبانی مؤثرتر از زیارات وجود ندارد. براین اساس جامع‌ترین زیارات، زیارت  «جامعه» است که بسیار توصیه شده است.

وی مطرح کرد: زیارت یکی از راه‌های ادای حق و تشکر از ولایت و امامان است. عالی‌ترین و زیباترین شعار و اصالت دینی در اسلام  «زیارت» است که امروز تجلی آن را می‌توان زیارت جامعه و عاشورا حس کرد. عالی‌ترین شکل زیارت حضور جسمی و القای معنوی و به‌جای آوردن ادای تشکر از حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است.

سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: احسان و ایثاری که در راهپیمایی اربعین وجود دارد بزرگترین تعقل معنوی و انسانی در دنیا به‌شمار می‌رود که کمتر می‌توان در دنیا با چنین پدیده‌ای مواجه شد.

در پایان این نشست اعضای هیئت علمی و استادان واحدهای دانشگاهی استان تهران به طرح مسائل خود درخصوص پیاده‌روی اربعین پرداختند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو