شماره خبر :٥٣٠١٠٠

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ١٦ آبان ١٣٩٦
 
حجت الاسلام والمسلمین شفیعی:
باید کسانی که در روزگار سختی خط شرف این کشور را بر روی کاغذ با خون نگه داشتند از یاد نبریم/گاهی نگاه جامعه و دانشگاه به فرزندان و خانواده‌های شهدا با واقعیت‌های موجود همخوانی ندارد
مأوا: مسئول نهاد رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز: باید کسانی که در روزگار سختی خط شرف این کشور و ملت را بر روی کاغذ با خون نگه داشتند از یاد نبریم. انتصاب به شهیدان و ایثارگران شرفی است، اما این تمام معنا نیست و بخشی از معنا و گام اول است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا) ، حجت‌الاسلام و المسلمین سید محسن شفیعی امروز 15 آبان ماه در نشست صمیمانه هیئت‌رئیسه دانشگاه و مدیران سازمان بنیاد شهید و ایثارگر استان که در آمفی‌تئاتر دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی برگزار شد، عنوان کرد: خداوند را شاکریم که این نشست در  آستانه اربعین سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) تشکیل شد زیرا شهادت، ایثار، ایستادگی و سربلندی واژگانی هستند که بلافاصله ذهن ما را به حادثه عاشورا و اربعین و امام حسین(ع) گره می‌زنند.

وی افزود: آنچه که در این نشست و در جلسات مشابه می‌توان گفت معمولاً از دو حالت خارج نیست؛ اول صحبت‌های رسمی و مطالبی که معلوم و خوشایند گوینده و شنوده است و همه از آن جلسه راضی بیرون می‌روند فارغ از اینکه ارزش افزوده‌ای در آن گفت‌وشنود ایجادشده و یا نشده باشد. اما کار دیگری هم می‌شود انجام داد و آن کار این است که آسیب‌شناسی این حوزه به بحث و گفت‌وگو گذاشته شود.

مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز ادامه داد: گاهی در فضای جامعه و حتی در درون دانشگاه نگاه به حوزه دانشجویان شاهد و ایثارگر مطابق با واقعیت‌ها نیست.

حجت‌الاسلام و المسلمین شفیعی، بیان کرد: بدون تردید هیچ جامعه فرهیخته و فرهنگی در دوران رفاه و آسایش نقش‌آفرینان دوران سختی و دشواری را فراموش نمی‌کنند. امکان دارد در کشور و دولت و نظامی برای ده‌ها سال هیچ حادثه تهدید آفرینی مرزهای آن کشور را تهدید نکند اما قطعاً آن دولت و ارتش و نیروهای مسلح مقتدر به فن‌آوری روز و پیشرفته تسلیحات نظامی اهتمام خواهد ورزید.

وی اضافه کرد: اگر دولتی به ارتش و نیروهای مسلح خود بها ندهد با این استدلال که جنگ و خطری نیست، بدون تردید ملامت خواهد شد. دولت موقت انقلاب اسلامی پس از پیروزی انقلاب با این استدلال که ما جنگی باکسی نداریم قرارداد خرید هواپیماهای اف 14 در آن دوران را یک‌جانبه فسخ کرد و امریکا نه هواپیما و نه پول ایران را پس داد. در 31 شهریور 59 وقتی هجوم گسترده و نفس‌گیر به مرزهای کشور ما شروع شد، به تسلیحات نظامی نیازمند شدیم و آن زمان بود که مجبور شدیم نیازهای تسلیحاتی خود را از بازار سیاه با قیمت‌های مضاعف تهیه کنیم. هیچ مجموعه خردمندی از اینکه برای خود مکانیزم دفاعی نداشته باشد، ستایش نمی‌شود و هر جامعه‌ای پس از عبور از یک پیچ خطرناک تاریخی به ویژه اگر با سربلندی باشد، آن روزهای سخت را فراموش نمی‌کند.

مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، تصریح کرد: در عرصه ادبیات، ملت‌ها گاهی دغدغه‌های خود را در اسطوره‌های خیالی در تصورات و ساخته‌های ذهنی جستجو می‌کنند؛ ما ملتی هستیم که به هیچ‌وجه نیاز به ساخته‌ها و پرداخته‌های ذهنی نداریم. فرزندان این کشور صحنه‌هایی را آفریدند و کارهایی کردند که انگشت حیرت به دندان گرفته می‌شود؛ جوانی 26 ساله به نام محسن حججی تحولی در فضای این کشور و خارج از کشور ایجاد می‌کند و راهی را طی می‌نماید و آزمونی را بپا می‌دارد که موجب حیرت است.

حجت‌الاسلام و المسلمین شفیعی، گفت: متن صوتی این شهید که به عنوان خداحافظی با فرزند دو و نیم ساله‌اش فرستاده، خلاصه هشتاد سال عرفان آیت‌الله بهجت است؛ اگر به ایشان پس از 50 سال وارستگی رجوع می‌کردید و می‌گفتید یک جمله به ما بگوید ایشان می‌فرمودند، برای دسترسی به چیزهایی بزرگ‌تر و مقاصد برتر گاهی از دل بستگی‌های پایین‌تر باید گذشت و این یک جمله را شهید حججی در یک فایل صوتی برای فرزند خود می‌گوید؛ تو و همسرم وزندگی‌ام را دوست دارد اما امروز در عرصه یک آزمونی هستم که از این دوستی باید بگذرم و به یک دوست داشتن بزرگ‌تر برسم.

وی اظهار کرد: اینکه امام فرمودند شهدای ما راهی را که عرفا صدساله طی کردند، یک‌شبه طی کردند کلام اغراق‌آمیزی نبود و یک واقعیتی بود و هست و الان درحال انجام است. ما حتی اگر از این مراحل عبور کرده بودیم سال‌های طولانی نباید این مقطع و آن مردان را فراموش می‌کردیم و این اتفاق هم نیفتاده است.

مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، بابیان اینکه اگر گاهی برخی حرف‌ها در حوزه شهادت و شهیدان و ایثارگران گفته می‌شود در خوش‌بینانه‌ترین فصل ناشی از بی‌خبری و بی‌اطلاعی است، افزود: چه کسی می‌تواند قدر زنی را که فرزند خردسالی را بدون حضور همسر بزرگ کرده و به جوانی رسانده و او را تربیت کرده و باری را که ما در زندگی دوتنه نمی‌توانیم برداریم همسران شهدا یک‌تنه برمی‌دارند را بداند و بسنجد؟ در روز مراسم خطبه عقد فرزند شهیدی که در چهل و سومین روز ولادت پدر خود را عملیات کربلای چهار و یک هفته بعد دایی خود را در عملیات کربلای پنج از دست داده بود، به مادر این جوان دانشجو و فرزند شهید گفتم درعین‌حال که تبریک می‌گویم یک خدا قوت هم می‌گویم که یک‌تنه یک طفل را بزرگ و تربیت کردید که این کار بسیار بزرگی است؛ ایشان تشکر کرد و تنها گفت، ولی خیلی سخت بود. اینکه 25 سال هم پدر و هم مادر باشی بسیار سخت است.

حجت‌الاسلام و المسلمین شفیعی، ادامه داد: درک این مطلب برای چه کسی مقدور است؟ امروز می‌بینیم نسلی پس از گذشتن آن دوران‌های پررنج و مرارت بزرگ‌شده است. وقتی از یک دختر جوان اجازه خواندن خطبه عقد را می‌گیریم و می‌گوید با اجازه پدر شهیدم و فضای آن مراسم را غم و گریستن فرامی‌گیرد چطور می‌شود این مسئله را باور کرد و یک ملت چطور می‌تواند به این خانواده بدهی خود را ادا کند؟

وی بیان کرد: امام خمینی (ره) در نامه‌ای به فرزند خود مرحوم سید احمد آقا می‌نویسند،حاضرم تمام عباداتم را به یک شب بیداری مادرتان تا صبح برای نگهداری از فرزندان خود بدهم. چطور می‌شود مادر، همسر، فرزند شهید و یا جانباز 30سال آرمیده بر بستر را محاسبه کرد و فهمید. کارهایی که انجام می‌شود بازی‌هایی است که برای اطمینان خاطر خود انجامی می‌دهیم که کاری را انجام داده باشیم.

مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، عنوان کرد: باید کسانی که در روزگار سختی خط شرف این کشور و ملت را بر روی کاغذ با خون نگه داشتند از یاد نبریم. انتصاب به شهیدان و ایثارگران شرفی است، اما این تمام معنا نیست و بخشی از معنا و گام اول است. یادگاران ایثارگران اوج کمالشان زمانی است که خودشان مروج بزرگی و راویان آن سختی‌ها باشند. مأموریت اصلی دانشگاه علم و دانش است و هر چیز در دانشگاه پیرامون علم معنا می‌یابد. علم مرکب رام و رهواری نیست و به‌آسانی تسلیم نمی‌شود و باید برای آن زحمت کشید.

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی اضافه کرد: بسیاری از چیزها را می‌توان یک‌شبه به دست آورد اما ممکن است یک‌شبه نیز از دست برود اما در حوزه علم هیچ کس نگفته علم من یک‌شبه به‌دست‌آمده است و یا عالمی یک‌شبه عالم شده است. در حوزه علم تجربه، ممارست و طولانی بودن مسیر امتیاز است.
وی تصریح کرد: معتقدم در نظام آموزشی دانشگاه‌ها و حوزه علمیه ادبیات و گفتمان در نظام آموزش عوض شده است و با این ادبیات چیزی به دست نمی‌آوریم. تعطیلی‌های زیاد با این نظام آموزشی و اصولی که در حوزه علم به آن عمل می‌کنیم چیزی در بر نخواهد داشت و این آب در هاون کوبیدن است.

مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، در پایان یادآور شد: فرزندان نو ورودمان باید علم را پاس بدارند و برای آن ارزش قائل باشند و به آن حداقلی نگاه نکنند. در دانشگاه شهید چمران اهواز مدعی نیستیم هیچ نقصی نداریم اما خداوند فرصتی داده تا بتوانیم از ظرفیت‌های موجود استفاده نماییم و باید قدر هر نعمتی را بدانیم و آن قله رازمانی فتح می‌کنیم که فرزند جانبازی، فرزند شهیدی، فرزند آزاده‌ای به نقطه‌ای برسد در محیط علمی که قابل‌انکار نباشد و برای دانشجوی معدل الف در کنار کارنامه افتخار علمی او بگویند ضمناً این شرف در کارنامه ایشان است که نسبت دارد با مفهوم شهادت و آزادگی و ایثارگری و این نسخه‌ای تبلیغی می‌شود.

انتهای پیام/

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو