يکشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٥٣٢٨٠

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام حمزه در شورای فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان:
علم و پژوهش آشکارترین وسیله عزت یک کشور است
مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: علم و پژوهش آشکارترین وسیله عزت یک کشور است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، شورای فرهنگی دانشگاه شهید باهنر کرمان،  با حضور اعضای شورا در سالن کنفرانس سازمان مرکزی دانشگاه، برگزار شد.

حجت الاسلام حمزه مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، ابتدا بخشی از دعای شریفه افتتاح ماه رمضان را قرائت کرد و در خصوص آن توضیحاتی را ارائه نمود و سپس به برنامه های ماه مبارک از قبیل جزءخوانی قرآن، مناجات دوشنبه شب‌های هیأت دانشجویی، دعای کمیل، شب های قدر و اعتکاف رمضانیه  امسال ویژه آقایان در ۲۳ ،۲۴ و ۲۵ماه مبارک رمضان اشاره کرد.

وی در ادامه به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری(مدظله العالی) پرداخت و گفت: به دلیل سیل و مشکلات بعد از آن، شعار امسال و بیانیه کمی مورد غفلت قرار گرفت و باید به این بپردازیم که چه تقسیم کاری در این زمینه می‌توانیم در دانشگاه داشته باشیم.

وی عنوان کرد: اگر بخواهیم بیانیه را به سه محور تقسیم کنیم، محور اول خودآگاهی تاریخی است، که ما قبل از انقلاب کجا بودیم و الآن کجا هستیم. در محور دوم مقام معظم رهبری ادامه مسیر را روشن کردند که بالاخره باید چکار کنیم و ما به عنوان دانشگاه چه رسالتی داریم، محوریت سوم محوریت مهم جوانان است که در۴۰جا ایشان اسم جوانان را می‌برند. انگار که مشکلی با غیرجوانان حل نخواهد شد.

حجت‌الاسلام حمزه افزود: وظیفه ماست که این بیانیه را تبدیل به یک گفتمان کنیم و همه بخش‌های دانشگاه، باید این بیانیه را حداقل یک بار بخوانند و برای عملی کردن آن در دانشگاه برنامه ریزی کنند. اول باید به صورت گفتمان باشد و سپس به باور تبدیل و در آخر به عمل تبدیل شود.

حمزه، در ادامه به ۷ توصیه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و تقسیم کار خود به شرح زیر اشاره کرد: ۱-علم و پژوهش که ایشان می‌فرمایند: آشکارترین وسیله عزت یک کشور است و اشاره می‌کند دنیای غرب به وسیله همین دانش توانست، قدرت خود را در جای جای دنیا و سبک زندگی جوامع غربی را بر جوامع تحمیل کند. حال انجمن‌های علمی در رشته‌های مختلف در دانشگاه داریم که می‌توانند این قسمت را مطالعه کنند و ببینند در دانشگاه چه کاری می‌توانند انجام دهند، برای اینکه از نظر علمی رشد بهتری داشته باشیم. ۲-معنویت و اخلاق است به معنی برجسته کردن ارزش‌های اخلاقی که انجمن علمی علوم تربیتی و روانشناسی، کانون قرآن و عترت، کانون مهدویت و تشکل امام حسن می‌توانند در این زمینه دست به کار شده و با مطالعه دقیق این قسمت ببینند در این زمینه چکار می‌تواند صورت پذیرد. ۳-اقتصاد نقطه کلیدی و عامل مهم سلطه ناپذیری و نفوذناپذیری یک کشور است و ما در دانشگاه انجمن علمی اقتصاد و مدیریت داریم که می‌توانند مطالعه کنند که در ساختار مدیریت و اقتصاد ما چه اشکالاتی وجود دارد و چگونه می‌توان آنها را حل کرد. ۴-عدالت و مبارزه با فساد که لازم و ملزوم هم هستند و در دانشگاه، انجمن علمی حقوق و الهیات و تشکل عدالت خواه می‌توانند در این زمینه دست به کارشوند. ۵-استقلال و آزادی که در زمینه تشکل‌های سیاسی باید وارد عمل شوند. ۶-عزت ملی، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن که باز هم تشکل‌های اسلامی باید اقدام نمایند. ۷-سبک زندگی، مقام معظم رهبری فرمودند: خسارت های جبران ناپذیری از سبک زندگی غربی به کشور وارد شده و چشم امید من به جوانان است. در این مورد هم انجمن علمی روانشناسی، انجمن‌های علوم تربیتی می‌توانند فعالیت کنند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو