يکشنبه ٠٦ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦١٦١١

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٧ آذر ١٣٩٨
 
رحیم پورازغدی در دانشگاه خواجه نصیر:
مصوبات شورای انقلاب را اجرا نمی‌کنند ولی ۲۰۳۰ را اجرا می‌کنند!
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا نمی‌کنند؛ ولی در مقابل ۲۰۳۰ را اجرا می‌کنند! کنوانسیون حقوق کودک و زن خانواده سازمان ملل متحد را با بودجه و پول بیت‌المال کامل ابلاغ و اجرا می‌کنند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفت: دانشگاه تهران که از سال ۱۳۱۲ به‌وجود آمد، جزء اولین دانشگاه‌های ایران بود. قبل از آن نیز شبه دانشگاه‌هایی وجود داشت با نام‌های دارالفنون که به دستور امیرکبیر شکل گرفتند. سیاست امیرکبیر ملی کردن علم و تکنولوژی و تمدن و پیشرفت منهای وابستگی بود؛ لذا بیان داشت که از انگلیس و روسیه هرگز استاد به داخل کشور نخواهیم آورد، زیرا آن‌ها جنبه‌های استعماری در ایران دارند؛ بنابراین از کشور‌های دیگر اروپایی اساتید را به دارالفنون دعوت کرد.

وی افزود: امیرکبیر را به دلیل اینکه در جهت پیشرفت کشور گام‌هایی برمی‌داشت، توسط شاه از میان برداشتند. امبیرکبیر با توجه به نفوذی که داشت، در مقابل دو جریان بابیه و بهاییه ایستاد و محمد بابیه را که به دنبال فرقه‌سازی و تروریسم علیه دین بود به محاکمه کشاند. همچنین سعی داشت به واردات علم و تکنولوژی بپردازد و تولید داخلی در جهت رفع وابستگی داشته باشد. از ساختن توپ و سلاح در داخل ایران تا تربیت افرادی که بتوانند از خاک ایران در برابر حملات روس و انگلیس دفاع کنند و همچنین رشته‌های مختلف اقتصادی، کشاورزی و صنعتی را ایجاد کرد.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه بعد از قتل امیرکبیر مسیر دارالفنون به کلی تغییر یافت، اظهار کرد: نخست وزیری که در مسند نشست دو تابعیتی ایرانی–انگلیسی بود که از جهاتی مانند برخی از افراد در کشور ما که در مسئولیت‌های مختلف هستند می‌باشد. شاه وقت گفت که انگلیسی‌ها به من گفته‌اند که باید تو را به عنوان نخست وزیر انتخاب کنم پس تو را به مسند خواهم نشاند، اما باید لااقل یکی از تابعیت هایت که انگلیسی هست را مخفی کنی. نخست وزیر این پیشنهاد را قبول کرد، اما سیاست‌های او کاملا انگلیسی بود، به‌طوری که مسیر دانشگاه‌ها را تغییر داد و به‌جای پیشرفت ایرانی اسلامی علمی به سمت وابستگی و واردات حرکت کرد؛ بنابراین دارالفنونی که برای اهداف ملی تشکیل شده بود در دام استعمار افتاد و خروجی آن عواملی برای تشکیل رژیم پهلوی و کادر حکومتی برای رژیم سکولار وابسته به غرب شدند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه پس از تبدیل رژیم قاجار به پهلوی انقلاب مشروطه منحرف شد و سقوط کرد و در انقلاب مشروطه که به رهبری علما و مراجع اتفاق افتاد افراد بسیاری کشته شدند، گفت: خط تقی‌زاده‌ها همواره حضور داشته‌ و در آینده نیز حضور خواهد داشت، افرادی که دروغ‌هایی را می‌گویند و ثروت‌های عمومی، استقلال و امنیت ملی را به باد می‌دهند و پس از تصمیماتی که می‌گیرند می‌گویند اشتباه شده است و تقصیر یکدیگر می‌اندازند که اکنون نیز شاهد این موضوع هستیم؛ بنابراین در زمان تاسیس دانشگاه تهران یعنی سال ۱۳۱۲ اوایل گفتمان فرانسوی مطرح بود و بعد گفتمان انگلیسی به‌روی کار می‌آید. عملا کارکردی که دربار برای دانشگاه تهران در نظر گرفته بود کادرسازی برای یک سیستم غرب‌زده و غرب‌گرای سکولار بود.

وی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب تولید علم به معنای امروز آن نداشته‌ایم، تاکید کرد: برخی با این بیان که علم تولیدپذیر نیست به این مسئله نقد می‌کنند. اگر تولید علم را آگاهی از واقع بدانیم در واقع علم تولید نخواهد شد، اما منظور از تولید علم به معنی نظریه پردازی، گزاره‌سازی و حل مشکلات خواهد بود؛ بنابراین تا زمینه‌سازی گسترش علم ایجاد نشود، علم متولد نخواهد شد؛ بنابراین تولید علم به این معنا درست است.

رحیم‌پور ازغدی اظهار داشت: با شعار نوسازی خواستند که بروکراس را تربیت کنند تا به‌جای اینکه انگلیسی‌ها با وابستگی به افراد مختلف در جامعه حضور داشته باشند، افراد با شناسنامه ایرانی و تربیت شده انگلیس در مسند‌های مختلف بنشینند و فرمان دهند؛ بنابراین بروکراس‌ها و تکنوکرات‌هایی تربیت شدند برای غارت نفت و رساندن وضعیت کشور به نامناسب‌ترین وضع ممکن، البته معنی این سخن این نیست که در آن زمان هر کس به دانشگاه می‌رفت هدفش غرب‌زدگی بوده است، بلکه بسیاری از افراد با هدف حل مسائل و آگاهی به دانشگاه‌ها مراجعه می‌کردند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه محصول انقلاب مشروطه تشکیل رژیم پهلوی شد، اظهار کرد: دانشگاه تهران با ترکیب برخی موسسات آموزش عالی تاسیس شد. در این زمان استقلال کشور از بین رفت و وابسته به کشور‌های دیگر شد؛ به‌طوری که در آن زمان دموکراسی، آزادی و قانونی اساسی وجود نداشت. مسئله اصلی این بود که یک الگوی فرهنگی انگلیسی و مبارزه با فرهنگ اسلامی و دینی مردم تشکیل شود. ایران بعد از اینکه توسط انگلیس و آمریکا اشغال می‌شود آمریکایی‌ها از ایران دیگر خروج نمی‌کنند و پس از اینکه رضاشاه را از مسند شاهی برداشتند پسرش را به آن مسند نشاندند؛ به‌طوری که هم‌پیمانان آمریکا همچون شوروی و انگلیس به راه‌اندازی احزاب گوناگون در کشور همت گماشتند. هدف از این کار نفوذ در دانشگاه‌ها و مدارس بود، از این نقطه به بعد جریان‌های دانشجویی آغاز شدند.

وی با بیان اینکه پس از اشغال ایران ناامنی، جنگ، هرج و مرج و فقر شدید در جامعه بیداد کرد، گفت: مردم ایران در زمان رضاشاه مخصوصا در اواخر سلطنت او به دلیل مشکلات زیادی که وجود داشت در برابر اشغالگران خیلی مقاومت نکردند، زیرا قصد رهایی از دست رضاشاه را داشتند، با این دیدگاه که دست نشانده انگلیسی‌ها برود و خود انگلیسی‌ها حضور پیدا کنند اوضاع بهتر خواهد بود، بنابراین در تاریخ مقاومت جدی از سوی مردم دیده نشده است. انگلیسی‌ها پس از اینکه پسر رضاشاه را بر مسند نشاندند فساد و دیکتاتوری سلطنتی باقی می‌ماند و مشکلات مردم حل نمی‌شود، اما از لحاظ سیاسی و فرهنگی آزادی وجود دارد که می‌توان آن را هرج و مرج نامید، به‌طوری که مردم در مسائل مذهبی، فرهنگی و سیاسی آزاد بودند. طبق تاریخ ۱۲ سال طول می‌کشد که کودتای ۲۸ مرداد رخ می‌دهد، جنبش دانشجویی در این بازه زمانی آغاز می‌شود.

رحیم‌پور ازغدی ادامه داد: با توجه به اینکه شاه ایران در آن زمان جوان بود و نمی‌توانست کشور را اداره کند ۱۰ الی ۱۲ دولت به روی کار آمدند و برکنار شدند؛ بنابراین در این مدت حکومتی وجود نداشت. در همین زمان پایگاه اصلی شاه ارتش بود که به دست انگلیسی‌ها اداره می‌شد. در این مدت اشغالگران مجلس را آزادتر گذاشتند تا به فعالیت‌های خود ادامه دهند، زیرا معتقدند بودند اگر این کار را نکنند آن‌ها به دنبال استقلال خواهی خواهند بود. خاتمه این اتفاقات با دولت مصدق اتفاق افتاد با روی کار آمدن نیرو‌های ملی مذهبی و فرار شاه کودتای ۲۸ مرداد اتفاق می‌افتد، به دلیل اینکه آمریکایی‌ها هوشیار می‌شوند که ایران از کنترل آن‌ها خارج شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه اولین جنبش دانشجویی حزب توده و کمونیسم‌ها و شوروی بود، اظهار کرد: قبلا هم این حزب در ایران تشکیل شده بود، اما از آنجایی که نام آن کمونیسم بود و مردم از آن خاطره خوبی نداشتند، نام آن را توده گذاشتند. حزب توده متشکل از انگلیسی‌ها، روس‌ها و آمریکایی‌ها بود. در این زمان کمونیستها، چون جزء اشغالگران ایران بودند، توانستند به فعالیت‌های آزاد بپردازند. همه این گروه‌ها در دانشگاه‌ها به ایجاد تشکل‌های دانشجویی پرداختند. این جریان‌ها به اسم روشنفکری و توسعه با گرایش‌های غیرملی به فعالیت می‌پرداختند.

وی با اشاره به اینکه جریان مستقل ملی دانشجویی نیز در این زمان وجود داشت، اما بسیار ضعیف عمل می‌کردند، اظهار کرد: بعد از اشغال ایران قوی‌ترین جریان دانشجویی جریان کمونیستی بود، یعنی شوروی. در همان زمان با تعداد کمتر از صد نفر جریان مشروطه را به ضدمشروطه تبدیل کردند و رژیم پهلوی را تشکیل دادند و در حوزه‌های متفاوت همچون هنر و فرهنگ میتینگ‌های مختلفی اجرا کردند، اما به‌جای اینکه مشکلات را حل کنند به سمت ادبیات ضدمذهبی حرکت کردند.

وی با بیان اینکه در آن زمان برای ریاست دانشگاه تهران افراد مختلفی را کاندید می‌کردند که اجازه آن باید از سوی انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها داده می‌شد که موجب به وجود آمدن جنبش‌های دانشجویی شد، افزود: جنبش‌های ملی و مذهبی با وتوی آن‌ها در امور کشور مخالفت داشت؛ بنابراین زمانی که کودتای ۲۸ مرداد اتفاق افتاد و آمریکایی‌ها حاکمیت را در دست گرفتند، با توجه به اینکه در آن زمان افرادی که حکومت را در دست داشتند با یکدیگر اختلاف داشتند، مردم علاقه‌ای به حل اختلاف با آن‌ها نداشتند.

رحیم‌پور ازغدی اظهار داشت: با توجه به اینکه خطر کمونیست کشور را تهدید می‌کرد، هر یک از افراد به‌نوعی صحنه را ترک کردند. با توجه به اینکه جریان‌های دانشجویی نیز با یکدیگر اختلاف داشتند درگیری افزایش یافت، کودتا ایجاد شد و مقاومت جدی برای مقابله با آن شکل نگرفت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اولین مقاومت در مهر سال ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران رخ داد. بعد از آن نیز در آبان ماه تظاهراتی رخ داد که شعار‌های ضد آمریکایی و انگلیسی می‌دادند. دور روز قبل از ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ اعلام شد که قرار است با حضور شخصی روابط ایران و انگلیس افزایش یابد. با توجه به این مسائل تظاهرات در دانشگاه تهران افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: در حقیقت حضور نیکسون که معاون رئیس جمهور آمریکاست و قرار بود خود نیز بعدا رئیس جمهور آمریکا شود اعتراض‌ها را افزایش داد. از همه مهمتر بیانات شاه در رابطه با دلیل حضور نیکسون بود که از جمله آن‌ها افزایش ارتباطات ایران و دادن دکترای افتخاری به او از طریق دانشگاه تهران است.

رحیم پور ازغدی با بیان اینکه اکنون ۴۰ سال از اخراج آمریکا و انگلیس گذشته است و نظام اتحادیه مردمی شکل گرفته است، اظهار کرد: اکنون مشکلاتی وجود دارد. پیشرفت‌هایی هم انجام شده و پیشرفت‌هایی می‌توانست رخ بدهد که انجام نشده است که باید در ادامه مسیر به آن‌ها بپردازیم. گام دوم انقلاب ادامه همین راه است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اشتباهاتی اگر وجود دارد که به روش اجرای برخی از اشخاص برمی‌گردد باید اصلاح شود، به‌طوری که پیشرفت‌های وسیع‌تر دیگری به وجود آید. مسئله اصلی اقتصاد است. نگاه فلسفی در اقتصاد وجود دارد که نگاه غالبی است، در مقابل جریان سوسیالیسم که به عنوان حاکمیت شکست خورد. طبق این جریان کمونیست‌ها که ۷۰ سال حاکمیت جهان را در اختیار داشتند شکست خوردند. حضرت امام نیز درباره علت فروپاشی این جریان گفت: دلیل فروپاشی کمونیست شعار اقتصادی شما نبود بلکه نفی معنویت و تاکید بر سادگی و برادری بود، اگر شما تاکید بر ساده زیستی می‌کنید چرا تاکید بر معنویت ندارید؟ بنابراین مشکل شما در حقیقت از طریق مبنا حل خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از آن غرب اعلام می‌کند سوسیالیسم شکست خورده و جریان اسلامی مذهبی را شکست خواهیم داد. در همان زمان نتانیاهو گفت که امپراطوری ایران در حال نابودی است؛ به طوری که ایران را به عنوان یک مسئله اصلی و مهمتر از چین خواندند.

رحیم پور ازغدی بیان کرد: پروژه‌ای را ترتیب داده‌اند؛ به نحوی که در ایران سخن از این می‌گویند که برای مقابله با اغتشاشاگران از حزب الله و فلسطین افرادی را آورده‌اند؛ بنابراین با در نظر گرفتن سه مسئله تحریم، اغتشاش و مسئله اقتصادی قصد دارند ساماندهی را از بین ببرند. کسانی متاسفانه در حاکمیت جمهوری اسلامی وجود داشته و دارند که دیدگاه سرمایه‌داری وابسته به غرب را قبول دارند. اقتصاد برجامی امروز محصول کار همین افراد است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اعتقاد این افراد این است که هیچ راهی برای توسعه کشور وجود ندارد جز اقتصاد نولیبرال و همکاری و بستن واگن ایران به سرمایه‌گذاری غرب و به‌خصوص آمریکا و اینکه استقلال، آزادی و پیشرفت ملت همه این‌ها جز حرف‌های بی ارزش چیزی نیستند. آن‌ها معتقد هستند وقتی از کلمه عدالت استفاده می‌کنیم یعنی شما نمی‌خواهید اقتصاد را شفاف کنید، چون اساسا اقتصاد تنها با رقابت پیشرفت می‌کند نه عدالت، رقابت تنها راه‌حل اکتشاف است، بنابراین از طریق رقابت می‌توانیم به پیشرفت برسیم.

وی بیان داشت: باید بپذیریم عرصه صنعت و کشاورزی و تجارت خارجی یک رقابت است که پس از آن افراد شایسته در صف جهان و داخل کشور خواهند ماند و موتور پیشرفت را روشن خواهند کرد؛ بنابراین وقتی از ایثار، انفاق، تقوای اقتصادی و... یاد می‌کنید باید در کلیسا‌ها حضور یابید، اما اگر به فکر پیشرفت هستید باید حتما به سمت کشور‌های توسعه یافته حرکت کنید که از جمله آن‌ها کشور‌های آمریکا و انگلیس و فرانسه هستند. با نگاه به روند توسعه‌ای آن‌ها می‌توانیم حرکتی روبه جلو داشته باشیم؛ نگاه آن‌ها چنین نگاهی است.

رحیم پور ازغدی گفت: آن‌ها معتقدند درست است که با استعمار پیشرفت رخ داده، اما اگر بخواهیم به این پیشرفت دست یابیم باید همین روند را پیش بگیریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تمام کشور‌ها از برجام خروج کرده‌اند، اما ایران همچنان در آن باقی است، تصریح کرد: اقتصاد برجامی نتیجه دیپلماسی است که نشات گرفته از این تفکر است. در انقلاب تاکنون اینقدر عقب‌نشینی نکرده بودیم و اینقدر توهین را نپذیرفته بودیم. همچنین این میزان از تحریم از اوایل انقلاب تاکنون هیچ گاه بر ما وارد نشده بود. از زمانی که عقب کشیدیم این تحریم‌ها افزایش یافت.

رحیم پور ازغدی افزود: ایران از لحاظ علمی پیشرفت کرده و همانطور که از لحاظ امنیت نظامی و دفاعی و همچنین ایدئولوژی و نفوذ مردمی در جهان مطرح است،  در خاورمیانه در صدر است. در حال حاضر نیز در حوزه‌هایی مانند نانو تکنولوژی و هسته‌ای با وجود تحریم پیشرفت‌هایی که وجود دارد، می‌توان به قطب علم و توسعه تبدیل شد. از همین رو نگران هستند که تمدن‌سازی از سوی ایران شکل بگیرد که می‌تواند رقیب تمدن غربی باشد.

وی گفت: اگر ما بتوانیم در مدیریت کشور تحول ایجاد کنیم تا از این پتانسیل‌های استفاده نشده بهره بگیریم، شاهد جهش خواهیم بود. پول نفت تمامی شکاف‌ها را پر می‌کند و بی‌عرضگی‌ها را پوشش می‌دهد. وقتی نتوانیم یک قطره نفت بفروشیم، باید مشکلات را خودمان حل کنیم و راه حل پیدا کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در خصوصی‌سازی برخی صنایع که در خاورمیانه اول بودند و در جهان نیز مطرح بودند را به دوستان خود دادند. با این کار هزاران نفر کارگر بیکار شدند و مالکان آنها، بعد از اخذ چندین میلیارد وام در حال عیاشی در کانادا و انگلیس هستند.

رحیم پور ازغدی افزود: صاحب اصلی این بیت المال مردم هستند. خصوصی سازی اشتباه در کنار کار دولتی اشتباه، خیانت به مردم و کشور است. باید فضا را باز کرد تا کار برای همه مردم انجام شود.

وی گفت: در اقتصاد غرب، اقتصاد باز نیست و در دست سرمایه داران است. ما اتفاقا طرفدار اقتصاد باز هستیم و معتقدیم که باید در‌های بازار را برای همه مردم باز کنیم تا در آن فعالیت کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: مردم در انتخابات نقش دارند تا بتوانند افرادی را انتخاب کنند که تنظیم‌گری کنند نه دخالت. ما باید اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و نه اقتصاد برجامی.

رحیم پور ازغدی افزود: صندوق توسعه ملی باید در اقتصاد کشور جایگاه خود را بیابد. ما در چهل سال گذشته هر جا موفق شده‌ایم که با نام خود و با وجود مردم گام برداشته‌ایم؛  تا مردم نباشند، حکومت می‌تواند مقاومت کند.

وی گفت: میدان رقابت سالم و باز در حوزه اقتصاد باید باشد تا به پیشرفت برسیم. سه قوه باید کار کنند تا ساختار و بروکراسی اقتصادی اصلاح شود. برای تولید به چهل مجوز نیاز است و این در حالی است که برای واردات و دلالی سه مجوز می‌خواهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: جنبش دانشجویی در دهه ۳۰ یک هدف داشت و الان هدف دیگری باید داشته باشد. باید مطالبه‌گری کند تا اصلاحات صورت پذیرد و کشور به پیشرفت برسد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: من مدتی پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد تشکیل خانه گفت‌وگوی آزاد را دادم که اگر هر کسی نقد یا سوالی نسبت به حکومت دارد، در قالب تریبون آزاد مطرح کند. این حق شرعی و قانونی مردم است. باید شرایط فراهم شود تا مردم حرف خود را بزنند. ما یک دهه قبل در شورا آن را تصویب کردیم، ولی هنوز شکل نگرفته است. اگر چنین چیزی تشکیل شود، دیگر مسائلی، چون آشوب‌های اخیر را شاهد نخواهیم بود.

ازغدی با اشاره به حمایت رهبر انقلاب از افزایش قیمت بنزین گفت: رهبر انقلاب به جزئیات ورود نکردند و از اصل آن حمایت کردند. دولت معتقد بود که ادامه روند قبلی در مورد قیمت بنزین برای اقتصاد خطرناک است؛ ولی نقد ما به شیوه طرح است. خود روسای قوه مقننه و قضائیه گفته‌اند که از روند اجرا خبر نداشتند و طرح را مربوط به دولت می‌دانند. این اجرای بی‌تدبیر باعث ایجاد چنین آشوبی شد.

وی گفت: رئیس جمهور به ما می‌گفت که شما ساکت باشید و حرف نزنید. ما هم به او گفتیم چرا ما ساکت باشیم و نباشیم، شما خودتان حرف نزنید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اگر شلیک به معترضی صورت گرفته، خلاف آرمان انقلاب است. اما کجا چنین چیزی صورت گرفته است؟ کدام صحنه چنین چیزی را نشان می‌دهد؟ کسی که با اسلحه به پلیس حمله می‌کند یا کلانتری را مورد حمله قرار می‌دهد، با مردم معترض متفاوت است.

رحیم‌پور ازغدی اظهار داشت: بنده فقط از یک جا حقوق می‌گیرم که حدود پنج و خورده‌ای می‌شود. همین الآن هم برای ازدواج دخترم از دو جا وام می‌گیرم که بتوانم خرج عروسی و جهیزیه را بدهم. البته بنده نگفتم که مستضعف هستم، بنده ضد مستکبر هستم. پدر بنده قبل از انقلاب سه خودرو داشت، ولی تمامی دارایی خود را برای انقلاب خرج کرد.

رحیم‌پور ازغدی ادامه داد: بنده حرف محرمانه‌ای نزده‌ام و درخواست دارم مطالب منتشر شود تا همه بفهمند که ما چه گفته‌ایم و آن‌ها چه توهین‌هایی کرده‌اند. من از زمان آقای خاتمی اعلام کردم که نشست‌های شورا علنی باشد و همه نخبگان بدانند که چه می‌کنیم.

وی اظهار داشت: ما تصمیم امنیتی نمی‌گیریم و نخبگان، فرهنگیان و دانشگاهیان باید بدانند چه می‌گوییم. از همان زمان هم دوستان مخالف این بودند که محتوای جلسات منتشر شود. من با آن زمان کاری ندارم؛ ولی درخواست می‌کنم محتوای جلسات مورد مناقشه علنی منتشر شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: شما می‌گویید بنده توهین کردم، خوب متن و صوت جلسه را منتشر کنید. آقای روحانی در جلسه گفت که من تا صبح پیگیر بودم که همه مردم راضی بودند و با اعتراض بعضی مراجع و نمایندگان اوضاع پیچیده شد و اغتشاش آغاز شد.

ازغدی تصریح کرد: بنده در جلسه گفتم که اینگونه نبوده و مسئولان دولتی از یکی دو روز قبل از اجرای طرح آمده‌اند و دروغ گفته‌اند و این باعث نارضایتی توده مردم شده‌است. بحث بنده بنزین نبود. آقای روحانی بی‌مقدمه در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه درباره بنزین حرف زد. این صحبت‌ها جایش در دیگر شورا‌ها بود و نه شورای عالی انقلاب فرهنگی.

وی اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از عید نوروز تنها پنج یا شش بار تشکیل شده و دائما جلسات لغو می‌شود. مصوبات امضا نشده و یا ابلاغ و اجرا نمی‌شود. ما پیش از این نیز به این روند معترض بودیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا نمی‌کنند؛ ولی در مقابل ۲۰۳۰ را اجرا می‌کنند! کنوانسیون حقوق کودک و زن خانواده سازمان ملل متحد را با بودجه و پول بیت‌المال کامل ابلاغ و اجرا می‌کنند. ما سال گذشته در مورد حقوق کودک بحث مفصل داشته و در این زمینه مصوبه داریم که اجرا نمی‌شود و در جواب اعتراض ما می‌گویند بودجه نداریم و این کار‌ها بار مالی دارند. آن‌هایی که معلوم نیست کجا تصویب شده، بار مالی ندارد؟

رحیم‌پور ازغدی گفت: ما اعتراض داریم که چرا شورا تعطیل بوده، مصوبات اجرایی نمی‌شود و مصوبات آن‌ها اجرا می‌شود. بحث ما ادامه دارد. شورا باید حداقل ۲۵ جلسه در سال داشته باشد که باز هم کم است؛ ولی به بهانه‌های مختلف جلسات لغو شده و حالا به این بهانه دوباره دنبال عدم تشکیل جلسات هستند.

وی افزود: بنده که علاقه و اراده‌ای در حضور در شورا نداشتم. حتی در جلسه به خود روحانی خطاب کردم که جلسه‌ای که اینگونه اداره می‌شود و شما رئیس آن هستید، به چه دردی می‌خورد؟! نه مصوبات اجرا می‌شود و نه می‌توانیم حرفی بزنیم یا نقد کوچکی کنیم!

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اصلا ما حرف غلطی می‌زنیم و یا نقد می‌کنیم، شما چرا توهین می‌کنید. با عصبانیت و توهین حرف زدن خلاف قانون اساسی است. اگر بنده بدانم حضور بنده مانع است، شورا نمی‌روم، چرا که اصلا آنجا کاری ندارم. به دوستان هم گفتم که این چه طرز تشکیل جلسات است که بعد از سه ماه تعطیلی یک جلسه برگزار می‌شود و دوباره یک ماه تعطیل می‌شود. جلسه هم که برگزار می‌شود از یک ساعت و نیم، چهل و پنج دقیقه در مورد بنزین صحبت می‌شود.

ازغدی تاکید کرد: من به آقای روحانی هم گفتم که این حرف‌هایی که شما می‌زنید را دیشب در تلویزیون هم گفتید، پس چرا آن‌ها را اینجا تکرار می‌کنید؟ تعبیر آقای روحانی این بود که من اصلا نمی‌خواستم و خلاصه تقصیر گردن مراجع افتاد.

وی گفت: بنده گفتم مراجع و نمایندگانی که صحبت کردند، نمی‌خواستند از مردم عقب بیفتند و این چه طرز تحلیلی است که شما دارید.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو