يکشنبه ٠٦ بهمن ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦١٩١٤

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ٢٤ آذر ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام جلال در جمع اساتید دانشگاه گلستان:
شعار «مرگ بر آمریکا» حاصل دشمنی‌های آمریکا علیه ملت ایران است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گلستان گفت: مسلمانان نباید فريب ظاهر دشمنان را بخورند. آنان براى مسلمانان جز پريشانى و بيچارگى و تباهى چيزى نمی‌خواهند، لذا با توجه به دشمنی‌های آمریکا نسبت به مردم ایران، همه آحاد ملت ایران اسلامی یکصدا با یکدیگر می‌گویند «مرگ بر آمریکا».

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام دکتر جلال مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گلستان در جمع اساتید این دانشگاه به موضوع چرایی گفتن «مرگ بر آمریکا» پرداخت و در این خصوص به آیات ۱۱۸ تا ۱۲۰ سوره آل عمران اشاره کرد و در خصوص شان نزول این آیات گفت: از ابن عباس نقل شده اين آيات هنگامى نازل شد كه عده‏‌اى از مسلمانان با يهوديان، به سبب قرابت، يا همسايگى، يا حق رضاع و يا پيمانى كه پيش از اسلام بسته بودند، دوستى داشتند و بقدرى با آنها صميمى بودند كه اسرار مسلمانان را به آنان میگفتند. بدينوسيله قوم يهود كه دشمن سرسخت اسلام و مسلمين بودند و به ظاهر خود را دوست مسلمانان قلمداد می‌كردند، از اسرار مسلمانان مطلع میشدند و آيه نازل شد و به آن عده از مسلمانان هشدار داد كه چون آنان در دين شما نيستند، نبايد آنها را محرم اسرار خود قرار دهيد، زيرا آنان در باره شما از هيچ شر و فسادى كوتاهى نمی‌كنند، آنان میخواهند شما هميشه در رنج و عذاب باشيد.

وی بیان کرد: بنابر این نباید بيگانگان را محرم اسرار خود ساخت چون آيه ۱۱۸ به دنبال آياتى كه مناسبات مسلمانان را با كفار بيان كرد، به يكى از مسائل حساس اشاره كرده و ضمن تشبيه لطيفى به مؤمنان هشدار داده است، كه غير از هم مسلكان خود براى خود، دوست و همرازى انتخاب نكنند و بيگانگان را از اسرار و رازهاى درونى خود با خبر نسازند. يعنى كفار شايستگى دوستى شما را ندارند و نبايد آنان دوست و محرم اسرار شما باشند. كفار در رساندن شر و فساد نسبت به مسلمانان كوتاهى نمی‌كنند و هرگز سوابق دوستى و رفاقت آنها با شما مانع از آن نيست كه به خاطر جدايى در مذهب و مسلك آرزوى زحمت و زيان شما را در دل خود نپرورانند، بلكه پيوسته علاقه آنها اين است كه شما در رنج و زحمت باشيد. آنها براى اينكه شما از رازشان آگاه نشويد، و رازشان فاش نگردد، معمولا در سخنان و رفتار خود مراقبت می‌كنند، و با احتياط و دقت حرف می‌زنند، ولى با وجود اين آثار عداوت و دشمنى از لابلاى سخنان آنها آشكار است و گاه بطور ناخودآگاه سخنانى بر زبان می‌آورند كه می‌توان گفت همانند جرقه‏‌ايست از آتش پنهانى دلهاى آنها و می‌توانيد از آن به ضمير باطن آنان پی ببريد.

جلال ادامه داد: اين آيه این حقيقت را بيان میكند كه امير مؤمنان(ع) در سخنان خود توضيح فرموده است؛ آنجا كه میفرمايد: «ما اضمر احد شيئا الا ظهر فى صفحات وجهه او فلتات لسانه» یعنی «هيچ كس در ضمير باطن، رازى را پنهان نمیدارد، مگر اينكه از رنگ چهره و لابلاى سخنان پراكنده و خالى از توجه او آشكار میشود». خلاصه اينكه خداوند بدينوسيله طريقه شناسايى باطن دشمنان را نشان داده و از ضمير باطن و راز درونيشان خبر میدهد و میفرمايد: آنچه از عداوت و دشمنى در دل خود پنهان كرده‏‌اند، بمراتب از آنچه بر زبان می‌آورند بزرگ‏تر است.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گلستان افزود: در آيه ۱۱۹ بیان میشود که مسلمانان آنان را از روى خويشاوندى و يا همجوارى و يا به علل ديگر دوست ‏دارند، غافل از اينكه آنها شما را دوست ‏ندارند، در حالى كه شما به تمام كتابهايى كه از طرف خداوند نازل شده ايمان داريد، ولى آنان به كتاب آسمانى شما ايمان ندارند. اين دسته از اهل كتاب منافق هستند.

وی اظهار کرد: در آيه ۱۲۰ يكى از نشانه‌‏هاى كينه و عداوت دشمنان بازگو شده است، كه میفرماید «اگر فتح و پيروزى و پيش‌آمد خوبى براى مؤمنان رخ دهد، آنها ناراحت میشوند و چنانچه حادثه ناگوارى براى آنها رخ دهد خوشحال میشوند» سپس راه مقابله با دشمنان را نیز بیان میدارد که اگر مؤمنان در برابر كينه‏ توزي‌هاى آنها استقامت كنند و پرهيزگار و خويشتن‌دار باشند، آنان نمی‌توانند بوسيله نقشه‏‌هاى خائنانه خود به شما لطمه‏‌اى وارد كنند. بنا بر اين از ذيل آيه استفاده میشود كه در امنيت بودن مسلمانان در برابر نقشه‏‌هاى شوم دشمنان مشروط به استقامت و هوشيارى و داشتن تقوى است و تنها در اين صورت است كه امنيت آنها تضمين میشود.

جلال خاطرنشان کرد: خداوند در اين آيه به مؤمنان هشدار داده است تا دشمنان خود را جزء خواص خويش قرار ندهند و رازهاى مسلمانان و نيك و بد ايشان را در برابر اين گروه آشكار نسازند. اين اعلام خطر بصورت كلى و عمومى است و بايد در هر زمان و در هر حال مسلمانان به اين هشدار توجه كنند ولى متاسفانه بسيارى از پيروان قرآن از اين هشدار غفلت ورزيده‏‌اند و در نتيجه گرفتار نابساماني‌هاى فراوان شده‏‌اند. هم‌اكنون در اطراف مسلمانان دشمنانى هستند كه خود را به دوستى میزنند و به ظاهر از مسلمانان طرفدارى می‌كنند ولى با كارهايى كه از خود نشان میدهند معلوم میشود كه دروغ میگويند. مسلمانان فريب ظاهر آنها را خورده به آنان اعتماد می‌كنند، در صورتى كه آنان براى مسلمانان جز پريشانى و بيچارگى و تباهى چيزى نمی‌خواهند و از ريختن خار بر سر راه آنها و به دشوارى افكندن كار آنان كوتاهى ندارند. لذا با توجه به دشمنی‌های آمریکا نسبت به مردم ایران، همه آحاد ملت ایران اسلامی یکصدا با یکدیگر می‌گویند «مرگ بر آمریکا».

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو