شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٨

 


شماره خبر :٥٦٣١٥٧

ارسال به دوست نسخه چاپي

  تاریخ انتشار خبر : شنبه ٢١ دی ١٣٩٨
 
حجت‌الاسلام صالحی در جمع زوج‌های چهارمین کاروان از بیست‌وسومین دوره ازدواج دانشجویی:
انتقام از آمریکا صرفا نظامی نیست/ ما هم برای گرفتن انتقام مسئولیم
معاون سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: سردار سلیمانی نماد هویت تمدن اسلامی است و انتقام سخت از قاتل ایشان صرفا انتقام نظامی نیست و تک تک ما در همه ابعاد تمدنی، نسبت به انتقام گیری مسئول هستیم.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، حجت‌الاسلام محمدمهدی صالحی معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در جمع زوج‌های چهارمین کاروان از بیست‌وسومین دوره ازدواج دانشجویی در حرم مطهر رضوی ضمن قرائت پیام مقام معظم رهبری خطاب به زوج‌های جوان، اقدام آنان برای تشکیل زندگی مشترک را تحسین کرد و گفت: با توجه به شرایط امروز جوامع و پیچیده شدن ارتباطات و تصمیم‌گیری‌ها، اغلب نیاز است که افراد مهارت‌هایی برای ارتباط بهتر و موثرتر با دیگران بیاموزند و روابط همسران نیز از این امر مستثنی نیست.

وی فلسفه یادگیری این مهارت‌ها را رسیدن به آرامش و اوج لذت در زندگی مشترک دانست و افزود: قرآن کریم، دو عامل را مایه آرامش معرفی می‌کند؛ انس با خداوند و اخلاص در ارتباط با او که یکی از نمونه‌های اخیر آن، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی بود و همین اخلاص او را به یکی از محبوبترین انسان‌های دوران خود تبدیل کرد، به گونه‌ای که نه‌تنها در کشور خودمان، بلکه در سراسر منطقه و حتی جهان نام او بر سر زبان‌ها است.

حجت‌الاسلام صالحی در ادامه با اشاره به آیه ۲۱سوره مبارکه روم، ازدواج را دومین عامل آرامش‌بخش انسان از نگاه قرآن کریم برشمرد و گفت: در این آیه شریفه سه نکته مهم یادآوری می‌شود؛ نخست آنکه خلقت زن و مرد یکسان است و در اصل وجودی آنان تفاوتی نیست، بلکه تفاوت‌ها در برخی خصوصیات جسمی و روانی است که شناخت متقابل آنها می‌تواند در آرامش بیشتر همسران موثر و کمک کننده باشد.

چرا همسران به بن‌بست عاطفی می‌رسند؟
رئیس ستاد ازدواج دانشجویی، دومین نکته آیه شریفه را وجود آرامش‌بخش زن و محوریت او در ایجاد فضایی آرام و عاشقانه در خانواده دانست و افزود: ممکن است برخی بگویند علی‌رغم این نگاه قرآن کریم چرا برخی همسران، آرامش را در زندگی مشترک گم می‌کنند و پس از مدتی به بن‌بست‌های عاطفی می‌رسند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت؛ اغلب این زوج‌ها مهارت‌های ارتباطی لازم در حوزه ازدواج را ندارند و در برخورد با چالش‌های مختلف زندگی نمی‌دانند چگونه از آنها عبور کنند.

وی رسیدن به مودت و عشق درونی را از دیگر عوامل موثر در پایداری ازدواج، معرفی و با اشاره به بخش انتهایی آیه ۲۱ سوره روم تصریح کرد: مودت، مرتبه‌ای والاتر از محبت است که سبب ریشه‌دار شدن و عمق یافتن محبت دو طرفه در دل همسران می‌شود و  چون با روح انسان عجین می‌گردد، حتی پس از مرگ نیز از بین نمی‌رود.

حجت‌الاسلام صالحی خاطرنشان کرد: عاشقانه‌ترین ازدواج‌ها و پایدارترین آنها نتیجه مودتی است که دل‌ها و جسم‌های همسران را به هم گره می‌زند و تا ابد آنها را به ماندن در کنار یکدیگر وا می‌دارد.

معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نمونه بارز این مودت را در رابطه عاشقانه حضرت زهرا(س) و امیرمؤمنان علی(ع) دانست و گفت: این ارتباط به حدی از تعالی رسید که وقتی از حضرت زهرا(س) خواسته شد که امام علی(ع) را توصیف کنند، فرمودند او بهترین همراه در مسیر بندگی خداوند است و حضرت علی(ع) نیز در پاسخی مشابه، فاطمه زهرا(س) را بهترین کمک در راه اطاعت از خداوند معرفی کردند.

وی با بیان اینکه مودت میان همسران، مهمتر از محبت آنان نسبت به یکدیگر و تضمین کننده یک زندگی پایدار در بین آنان است، یادآور شد: جایگاه محبت تنها در دل است، اما مودتْ عمقی به ژرفای روح انسان دارد و به معنای حقیقی، پیوند جسم‌ها و جان‌ها است و چنین پیوندی حتی پس از مرگ هم از بین نمی‌رود.

حجت‌الاسلام صالحی در پایان با اشاره به شهادت مظلومانه سردار سپهبد سلیمانی و حمله متقابل سپاه به مرکز نظامیان آمریکا در عراق، تاکید کرد: حاج قاسم سلیمانی، نماد هویت تمدن اسلامی است، لذا انتقام سخت از قاتل او صرفا انتقام نظامی نیست و تک‌تک ما در همه ابعاد تمدنی، نسبت به انتقام‌گیری مسئول هستیم؛ از خانم خانه‌دار گرفته تا فعالان فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... .

گفتنی است بیست‌وسومین دوره مراسم ازدواج دانشجویی (طرح ملی همسفر تابهشت) از دی تا اسفندماه جاری در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو