شماره خبر :٤٩١٢٤٠

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : دوشنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٥
به همت مرکز هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه ها؛
اولین نشست تخصصي استادان دانشگاه هاي استان تهران با عنوان «جريان فكري شهيد مرتضي مطهري و جريان هاي معارض آن در ايران معاصر» برگزار شد+ تصاویر
مأوا: اولین نشست تخصصي استادان دانشگاه هاي استان تهران با عنوان «جريان فكري شهيد مرتضي مطهري و جريان هاي معارض آن در ايران معاصر» به همت مرکز هم اندیشی اساتید نهاد رهبری در دانشگاه ها در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)،در این نشست دبیران هم اندیشی اساتید و برخی از مسئولان نهاد رهبری در دانشگاه های تهران با حضور حجت الاسلام خسروپناه، رئيس مؤسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران به بررسی و تبادل نظر در خصوص جريان فكري شهيد مرتضي مطهري و جريان هاي معارض آن در ايران معاصر پرداختند.

حجت الاسلام عبدالحسين خسرو پناه در این نشست تخصصي گفت: تلاش مطهري پاسخ گويي به پرسش هاي زمان خود با روش فقه و فلسفه است.

وي با اشاره به آثار ارزشمند و بسیار مهم شهيد مطهري، اظهار كرد: مطهري پيش از آن كه جريان ساز باشد يك متفكر بود تلاش مي كرد با استفاده از ميراث اسلامي، روش اجتهادي و علوم دانشگاهي به چالش هاي زمان خود پاسخ دهد و ما الان مشاهده می کنیم که کاملا موفق بوده است.

رئيس مؤسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران گفت: تمام تلاش وي ايجاد هفت پيوند بين، خدا و انسان، سنت با تجدد، دين با دنيا، ‌علم و دين، اسلام و ايران، عقل و نقل و فقه و حقوق بشر بود.

خسرو پناه با بيان اينكه انديشه هاي مطهري پويا، زنده و هنوز هم پاسخگوي بسياري از سوالات امروز تمام بشریت است، افزود: تلاش مدرنيته جدا كردن انسان از خدا بود، براساس پاسخ گويي به اين تفكر است كه آثار مطهري توحيد محور و با كرامت انسان سرو كار دارد و می توان توحید را در تمام آثار این شهید بزرگ دید.

وي با اشاره به بحث داغ سنت و تجدد در زمان حيات شهید مطهري، گفت: وي با پرداختن به آسيب هاي و فواید سنت و تجدد سعي دارد تا بين اين دو پيوند عقلاني ايجاد كند و هیچ گاه فقط آسیب های سنت یا فقط آسیب های تجدد را بیان نکرد بلکه همواره آسیب ها و فواید هر دو را بیان می کرد.

رئيس مؤسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران با بيان اينكه در زمان مطهري بحث ضديت علم و دين جدي بود، افزود: كتاب هاي توحيد و معاد استاد شهید مطهري حاكي از تلاش وي براي سازگاري علم و دين است و می توان از آن در جامعه کنونی هم استفاده کرد.

خسرو پناه برقراري پيوند بين ايران و اسلام را از ديگر تلاش هاي شهيد مطهري دانست و گفت: بحث جدي در دهه پنجاه ايراني يا مسلمان بودن ما بود، شهيد مطهري بين ايراني بودن و مسلمان بودن پيوندي معقول ايجاد كرد.

وي ششمين كار شهيد مطهري را پيوند بين عقل و دل معرفي كرد و افزود: وي در كتاب بيست گفتار و تماشا گه راز با روش شناسي اجتهادي رسيدن به وحي را از طريق عقلانيت مي داند و تاكيد دارد كه هميشه عقل بايد در كنار وحي حاضر باشد.

رئيس مؤسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران با اشاره به مطالب مطرح شده در كتاب هاي نظام حقوق زن در اسلام و پانزده گفتار شهيد مطهري گفت: كشور با حقوق و نظام هاي حقوق اداره مي شود، شهيد مطهري به نظام هاي حقوقي كه شامل حقوق بشر نيز باشد پرداخته است زيرا حقوق بشر از كرامت انسان است.

حجت الا سلام خسرو پناه جريان هاي معارض با جريان فكري شهيد مطهري را به چهار گروه تقسيم كرد و افزود: جريان هاي سنتي ، روشنفكري شرق گرا، روشنفكري غرب گرا و روشنفكري ديني التقاطي از معارضان انديشه استاد مطهري بودند.

وي در پایان گفت: شهيد مطهري علاوه بر مقابله با سنت هاي غلط همچون مراسم عزاداري ها، با نوشتن كتاب هاي علل گرايش به مادي گري، ماترياليسم به غرب گرايان و شرق گرايان پاسخ داده است و نحوه برخورد با دكتر شريعتي نيز نشانگر برخورد وي با روشنفكري التقاطي ديني بوده است.

 

انتهای پیام/

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو