شماره خبر :٤٩١٤٢٥

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : سه شنبه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٥
جلسه ستاد عالی اقامه نماز دانشگاه ها با حضور دبیران اقامه نماز دانشگاهی
باید در برنامه های فرهنگی نماز محور شویم +تصاویر
مأوا: برگزاری جلسه ستاد عالی اقامه نماز دانشگاه ها با حضور دبیران اقامه نماز دانشگاهی در نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، ظهر امروز در جلسه ستاد عالی اقامه نماز دانشگاه ها با حضور دبیران اقامه نماز دانشگاه و حجت السلام افتخاریان در محل نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها با اشاره به برگزاری جلسات مستمر در این حوزه گفت: افزایش 10 درصدی حضور دانشجویان در اعتکاف نشان می دهد فعالیت های فرهنگی موثر بوده است و امسال 45 هزار معتکف دانشگاهی اعم از دانشجویان، اساتید و کارمندان را در مساجد دانشگاه شاهد بودیم.

مسئول مرکز قرآن، عترت و نماز نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها افزود: خوشبختانه هر ساله این افزایش صودی است ولی متاسفانه ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و مساجد آن ها پاسخگوی نیاز معتکفین نیست که باید در برای این مشکل راه حل موثری بیابیم.

حجت الاسلام افتخاریان با اصلی دانستن کیفیت نماز تاکید کرد: باید در امر کیفیت بخشی نماز و فعالیت های قرآنی تلاش کنیم و صرفا نباید به بعد مالی آن دت ورزید.

وی در ادامه با اشاره به پخش نمازهای جماعت دانشگاهی در رسانه ملی عنوان کرد: این اقدام یک مشوق برای جذب تعداد بیشتری از دانشجویان برای فعالیت قرآنی است که البته باید دانشگاه ها در این زمینه تلاش کنند و فقط صرفا چون همکاری کانون نماز در دانشگاه با نهاد رهبری در دانشگاه ها است توجه نکنند و باید در این میان با تعیین سیستم سنجش و نظارتی شدن فعالیت های قرآنی خصوصا نمازهای جماعت بتوانیم در حوزه آموزش عالی خوب عمل کنیم و صعف ها را با این اقدام از بین ببریم.

همچنین "کیا" مدیر کل فرهنگی دانشگاه فرهنگیان نیز تاکید کرد: تاکنون به موضوع سخت افزاری نماز بسیار توجه داشته ایم و از محور کیفیت و برای حضور قلب دانشجویان در نماز ها فعالیت چندانی نداشته ایم و دانشگاه فرهنگیان بدلیل داشتن 100 مسجد در پردیس ها وضعیت مطلوبی در زمینه برگزاری نمازهای جماعت در خوابگاه و پردیس ها دارد.

"حائری" نماینده وزارت بهداشت نیز با قدیمی دانستن آیین نامه نماز گفت: این آیین نامه قدیمی شده است و باید در نکات ریز آن تجدید نظر شود و وجود امام جماعت در دانشگاه های علوم پزشکی از بزرگترین مشکلات این مجموعه است.

وی همچنین در ادامه به تشریح توافق نامه ستاد اقامه نماز پرداخت و گفت: دو سال گذشته طی توافق نامه ای که به امضای وزارت بهداشت، نماینده رئیس جمهور، ستاد اقامه نماز کشور و نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه رسید، مقرر شد تمام برنامه های نماز را در دانشگاه های علوم پزشکی عملیاتی کنیم.

"جعفری پور" نماینده وزارت علوم نیز عنوان کرد: در 124 دانشگاه دولتی و 200 مرکز غیرانتفاعی نماز جماعت در مساجد و نمازخانه ها برگزار می شود که نیازمند کیفی کردن این فرآنید هستیم البته در بعضی دانشگاه روند بسیار مطلوب است و حتی نماز جماعت صبح نیز برگزار می شود.

وی با اشتباه دانستن مقایسه وزارت علوم با دیگر دستگاه در زمینه فعالیت های قرآنی افزود: مخاطبان ما دانشجویان، اساتید، کارمندان هستند که در دیگر دستگاه های دولتی و غیر دولتی این چنین نیست و نباید با هم مقایسه گردند و وزارت علوم با برگزاری جشنواره باران توانسته است بسیار در این موضوع از دستگاه های دیگر پیشی بگیرد.

رضایی نماینده دانشگاه آزاد نیز گفت: در 300 واحد دانشگاه آزاد در سراسر کشور مسجد وجود دارد و حتی تعدادی از واحد های دانشگاه آزاد دارای دو مسجد هستند که در این زمینه به لحاظ اقدامات زیر ساختی برای این دانشجویان فراهم شده است و همچنین سال گذشته همایشی را برای مدیران فرهنگی واحد ها در دو روز برگزار کردیم و به هم اندیشی در موضوع نماز محور ی تاکید شد.

ترابی نیز که به نمایندگی از دانشگاه پیام نور در این جلسه حضور داشت عنوان کرد: در 250 واحد این دانشگاه 169 امام جماعت به صورت مستمر حضور دارند و بقیه واحد ها نیز با مشکل امام جماعت روبرو هستند که روزانه برای آنان برنامه ریزی کرده ایم.

دارابی نماینده دانشگاه جامع علمی کاربردی تاکید کرد: دانشجویان این دانشگاه چون بیشتر کارمندان دستگاه های دولتی و خصوصی هستند و حضور مستمر ندارند موضوع نماز جماعت کمرنگ است که البته واحدهایی که در مکان های شلوغی مانند وزارت خانه ها، ادارت دولتی و ... هستند مانند دیگر دانشگاه ها نماز جماعت و فعالیت قرآنی در آن واحد برگزار می شود.

وی افزود: باید در برنامه های فرهنگی تمام دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در کشور قرآن و نماز محوریت داشته باشند و بتوان از این کتاب آسمانی برای بهبود وضعیت فرهنگی استفاده کرد.

نماینده جهاد دانشگاهی گفت: با همکاری در بخش دانشجویی جشنواره نماز توانستیم سال گذشته در بخش وبلاگ و فیلم کوتاه به ترتیب 4900 نفر و 668 اثر از دانشجویان در زمینه نماز در دانشگاه ها و خوابگاه دریافت کنیم و برای مسابقه شرکت دهیم که دانشجویان را تشویق به فعالیت های قرآنی و نماز کردیم.

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو