شماره خبر :٥١٣٦٧٨

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : يکشنبه ١٩ دی ١٣٩٥
حجت‌الاسلام‌ شفیعی:
دانشجویان میان جریان‌های سیاسی غرض‌ورز و سالم تفاوت قائل شوند
مأوا: مسئولان نباید اجازه دهند جریان‌های غرض‌ورز و وابسته وارد دانشگاه شوند و از این فضا علیه انقلاب استفاده کنند؛ جوانان دانشجو نیز باید روابط خود را به گونه‌ای تنظیم کنند تا میان جریان‌های سالم و غرض‌ورز تفاوت قائل شوند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)،حجت‌الاسلام‌ سیدمحسن شفیعی اظهار کرد: دانشگاه مجموعه و مجمعی از نسل جوان بانشاط و پا در راه گذاشته‌ای است که با انگیزه علم‌جویی و دانش‌خواهی گردهم آمده‌اند و محیطی استثنایی و منحصر به فرد را ایجاد کرده‌اند، محیطی که آرمانش علم‌خواهی است و نقش‌آفرینان آن اساتید و دانشجویان هستند.

وی افزود: دانشگاه بستر و دربرگیرنده‌ی جریان نسل جوان است و اقتضای نسل جوان، طبیعت آرمان‌گرا و فطرت راستی‌جو و درستی‌طلب است. زمانی که این ویژگی‌ها و نسل جوان واجد آن‌ها در یک محیط علمی قرار گیرند، نگاه نقد، تحصیل، بررسی و دلیل‌خواهی حاکم می‌شود. نسل جوان بدون دلیل چیزی را نمی‌پذیرد و به دنبال استدلال و دریافت دلیل و مستندات است.

رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با بیان اینکه نسل جوان با فطرت پاک خود تظاهر و ریا را تشخیص می‌دهد و از آن دوری می‌کند، گفت: نسل جوان دو رنگی را بر نمی‌تابد و در بسیاری از موارد در برابر کژی‌ها و زاویه گرفتن از آرمان‌ها و فضیلت‌ها عکس‌العمل نشان می‌دهد و موضع می‌گیرد.

حجت الاسلام شفیعی تصریح کرد: انقلاب اسلامی دوره‌ی جدیدی از حیات سیاسی ملت ایران است، ملّتی که در تاریخ خود دوره‌های مختلفی مانند مشروطه، ملی شدن نفت و شکل‌گیری انقلاب اسلامی را دیده است. طبعاً نسل جوان این ملت که اغلب در دانشگاه متمرکزند با مسائل سیاسی آشنا بوده و تحلیل خاص خود را دارند و می‌فهمند. نشانه‌‍ی این درک و فهم نیز کارهای بی‌بدیلی است که در مقاطع مختلف انجام داده‌اند.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با تصریح بر اینکه 16 آذر سال 1332 بر آشفتن جوانان دانشجو علیه نظام سلطه و زیادی‌خواهی‌های آمریکا و انگلیس بود، خاطرنشان کرد: 13 آبان سال 58 نیز همین نسل جوان دانشجو با یک اقدام تعیین‌کننده و تأثیرگذار سفارت توطئه‌گر آمریکا را تسخیر کرد و پا بر روی نظام سلطه گذاشت و هیمنه‌ی استکبار را شکست.

وی ادامه داد: جوانان ما در مقاطع مختلف تا امروز فعالیت کرده‌اند و امروز نیز در مسائل سیاسی اظهارنظر و نقد و بررسی می‌کنند و مسئولان نظام را در برابر پرسش‌ها و واکاوی‌های خود قرار می‌دهند. حتی می‌بینیم بهترین و زیباترین جلساتی که در حضور مقام معظم رهبری برگزار می‌شود، جلسات گفت‌وگو و دیدار با جوانان دانشجو است.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به علاقه‌مندی دانشجویان به کار سیاسی و تجزیه و تحلیل مسائل مختلف، افزود: البته این مسأله را آفاتی نیز تهدید می‌کند. به‌طور صریح دیدیم که رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند که جوانان کار سیاسی انجام دهند اما سیاسی‌کاری نکنند. امروزه ما شاهد آن هستیم که جریان‌های سیاسی غیر علاقه‌مند به انقلاب و برخی جریان‌های وابسته به نظام سلطه، به دانشگاه طمع دارند و تلاش می‌کنند به دانشگاه نفوذ و از آن برای امیال خود استفاده کنند.

حجت الاسلام شفیعی ادامه داد: این مسأله یکی از آسیب‌هایی است که باید به آن توجه کرد و در برابر آن هوشیار بود. باید تلاش کنیم تا فضای سیاسی دانشگاه با سلامت در مسیر فضیلت و کمال پیش برود. تصور می‌کنم اساسی‌ترین کار در این زمینه آن است که جریان‌های سیاسی از طمع‌ورزی به دانشگاه‌ها خودداری کنند و مسئولان مربوطه نیز سدّ راه آنها شوند.

وی افزود: در بسیاری مواقع نگاه جریان‌های سیاسی به حرکت‌های دانشجویی نگاه ابزاری است، یعنی حرکت دانشجویی را در راستای منافع خود می‌خواهند که این یک خطر جدی است. مسئولان و مدیران دانشگاه‌ها باید این را بدانند که اساسی‌ترین پاسخ‌گویی، پاسخ‌گویی الهی در محضر خداوند است. جوانان دانشجو اماناتی هستند که جامعه‌ی اسلامی به مسئولان دانشگاه‌ها تحویل داده است و همگان در قبال این امانت مسئولند.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان تأکید کرد: مسئولان نباید اجازه دهند جریان‌های انحرافی غرض‌ورز یا دشمنان کینه‌توز انقلاب فرصت پیدا کنند وارد دانشگاه شوند، یارگیری کرده و از فضا و موقعیت دانشگاه برخلاف آرمان‌های انقلاب اسلامی استفاده کنند. جوانان دانشجو نیز باید با دقت، چشم باز، نگاه نافذ و بصیر به دنبال آن باشند تا بدانند چه کسانی خیرخواه و چه کسانی غرض‌ورز هستند و روابط و ارتباطات خود با جریان‌ها، رجال، شخصیت‌ها و سلیقه‌های سیاسی مختلف را به گونه‌ای تنظیم کنند تا بتوانند میان جریان سالم و وابسته مرز و تغییر قائل شوند.

انتهای پیام/

امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو