شماره خبر :٥٢٧١٨٣

ارسال به دوست نسخه چاپي

تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٦
حجت‌الاسلام محمدیان در مراسم رونمایی از کتاب "علی از زبان علی":
سخنان علی(ع)، گمشدۀ بسیاری از آزادگان جهان است/ توصیۀ علامه امینی به علامۀ جعفری که انگیزۀ نگارش «تفسیر نهج‌البلاغه» شد
مأوا: حجت الاسلام محمدیان در مراسم رونمایی از کتاب "علی از زبان علی" که خود به تألیف در اورده است با بیان اینکه سخنان علی(ع)، گمشدۀ بسیاری از آزادگان جهان است تأکید کرد: بیایید در این مسیر قدم برداریم که این گنج فوق‌العاده ارزشمند را به دیگران برسانیم؛ هم به دوست‌داران امیرالمؤمنین(ع) و هم به سایر آزادگان جهان که گمشده‌شان در همین مطالب است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در مراسم رونمایی از کتاب "علی از زبان علی" که به تألیف در آورده است با بیان اینکه  محبت امیرالمؤمنین(ع) در دل ما هست اما بسیاری از سخنان ایشان هنوز به گوش ما نرسیده است. و بسیاری از آثار آن حضرت، هنوز در جوامع شیعی، معرفی نشده است تأکید کرد: بیایید در این مسیر قدم برداریم که این گنج فوق‌العاده ارزشمند را به دیگران برسانیم؛ هم به دوست‌داران امیرالمؤمنین(ع) و هم به سایر آزادگان جهان که گمشده‌شان در همین مطالب است.


نگارش این کتاب در دورۀ مسئولیت بنده انجام نشده است     
روز میلاد امام هادی(ع) را تبریک عرض می‌کنم و در آستانۀ عید بزرگ غدیر، این عید را هم به تمام دوست‌داران امیرالمؤمنین(ع) تبریک عرض می‌کنم. از دوستانی که در به‌ثمررسیدن این کتاب، تلاش کردند و همچنین از دوستان پرتلاش و باانگیزۀ «خبرگزاری فارس» تشکر می‌کنم که میزبانی این برنامه را برعهده گرفته‌اند.

در ابتدا باید عرض کنم که این کار، در دورۀ مسئولیت بنده انجام نشده است، چون این مسئولیت هیچ فرصتی را برای چنین کارهایی باقی نمی‌گذارد؛ این کاری است که مربوط به قبل از دوران مسئولیت بنده است. یک مجموعۀ هفت‌جلدی به‌نام «حَیاتُ أمیرالمُؤمِنین(ع) عَن لِسانِه» توسط جامعۀ مدرسین چاپ شده بود و این کتاب حاضر(یعنی کتاب «علی از زبان علی») در واقع خلاصه و ترجمه‌ای از آن مجموعه است.

ویژگی خاص علی(ع) این است که زندگی‌نامۀ خود را از ابتدا تا انتها بیان کرده است
امیرالمؤمنین(ع) از همه‌جهت، ویژه، استثنایی و بی‌نظیر است. یکی از ویژگی‌های حضرت این است که تمام زندگی‌اش را از ابتدا تا انتها بیان کرده است. و این ویژگیِ بسیار قابل توجهی است؛ چون ما دربارۀ هیچ‌یک از بزرگان این امکان را نداریم که بتوانیم زندگی او را از اول تا آخر، از زبان خودش دریافت کنیم. حداقل بنده این ویژگی را دربارۀ گذشتگان سراغ ندارم، البته شاید در میان افراد معاصر، برخی این کار را انجام دهند ولی دربارۀ شخصیت‌هایی در سطح انبیا و اولیا و اوصیا، این یک استثناست.

بنده قبلاً فکر می‌کردم اگر بخواهیم صحبت‌های امیرالمؤمنین(ع) دربارۀ خودشان را جمع‌‌آوری کنیم، بیش از یک جلد کتاب نشود اما بعداً در عمل دیدیم که این سخنان، بیش از هفت جلد کتاب می‌شود. تازه ما بخش‌های معارفیِ آن‌را حذف کرده‌ایم و فقط آن بخشی که «زندگی‌نامه» محسوب می‌شد و دربارۀ زندگی و زمانۀ ایشان است را آورده‌ایم و هفت جلد کتاب شده است! البته در این کتابِ «علی از زبان علی» خیلی از زوائد و مطالب تکراری هم، حذف شده است؛ یعنی هرچقدر که می‌شد آن‌را خلاصه کردیم تا بیش از یک جلد کتاب نشود، اما همین هم در حدود 600صفحه شده است.

فقط یک‌دهم از صحبت‌های امیرالمؤمنین(ع) در نهج‌البلاغه در این کتاب آمده است
دوستان توجه کنند که همۀ صحبت‌های امیرالمؤمنین(ع) در نهج‌البلاغه نیست، آنچه در این کتاب - علی از زبان علی- آمده، حداکثر ده درصدش از نهج‌البلاغه هست. صحبت‌های حضرت در میان انواع کتاب‌هایی که بین شیعه و سنی رواج دارد، پراکنده است. بنده می‌توانم ادعا کنم تمام کتاب‌هایی را که از شیعه و سنی در دسترس بود، تلاش کردم ببینم و فیش‌برداری کنم؛ مگر کتابی در یک کتابخانۀ دوردست که دسترسی به آن نبوده است. یعنی آن مطالبی که در خصوص امیرالمؤمنین(ع) در کتابخانه‌های قم در دسترس بود، سعی کردم ببینم تا چیزی از قلم نیفتد.

ای کاش می‌شد مجموعه‌ای از کل سخنان امیرالمؤمنین(ع) را در یک‌جا جمع‌آوری می‌کردیم، که بنده فکر می‌کنم حدود بیست جلد بشود. و اگر با نهج‌البلاغه مقایسه کنیم، حدود ده برابر نهج‌البلاغه، از امیرالمؤمنین(ع) مطلب وجود دارد. سید رضی به‌دنبال این بود تا آن سخنانی را جمع‌آوری کند که از جهت ادبی، خیلی برجسته هستند.

یکی از علمای اهل سنت می‌گوید: کار امیرالمؤمنین(ع) واقعاً حیرت‌انگیز است، هم دوستان و هم دشمنان دست به‌دست هم دادند تا فضائل علی(ع) را مخفی کنند؛ دوستان از ترس جانشان و دشمنان از کینه و بغضشان! همه تلاش کردند که علی(ع) به‌نوعی فراموش بشود اما در نهایت، خلاف این مسئله اتفاق افتاد. هرچه تلاش کردند آن را بپوشانند، اما مثل آفتاب درخشش ایشان بیشتر شد.
تمام سخنان در این کتاب، از زبان خودِ امیرالمؤمنین(ع) است

نکتۀ مهمی که در این کار وجود دارد این است که از اول تا آخر، همۀ سخنان از زبان امیرالمؤمنین(ع) است. البته در مقدمۀ این کتاب توضیح داده‌ایم؛ یک قسمت‌هایی از کتاب که مقدمۀ روایات است و به‌طور عادی، دیگر به‌صورت «اول شخص» بیان نشده است، این قسمت‌ها در داخل کروشه آمده است؛ ولی باز هم به زبان حضرت آورده‌ایم.

پاورقی‌های این کتاب هم بسیار جزئی و کم است، چون مطالب این کتاب اصلاً نیازی به تحلیل ندارد؛ حضرت این‌قدر این مطالب را دقیق بیان کرده‌اند که نیازی نیست کسی بخواهد تفسیر کند یا برایش تجزیه و تحلیلی بگذارد، یعنی بسیار روشن است. خود حضرت، چون توجه داشتند و می‌دانستند که در آینده، تلاش‌های زیادی برای به‌فراموشی‌سپردن ایشان خواهد شد، لذا خودشان تعمداً بسیاری از مسائل را بیان کرده‌اند؛ خصوصاً چندین نامۀ طولانی از ایشان هست-و در این کتاب آمده است- که حضرت تمام دوران زندگی خودشان را بیان کرده‌اند.

خلاصه‌ای از این کتاب را قبلاً در کتاب «شرحه شرحه» آورده‌ایم
البته خلاصه‌ای از این مطالب را بنده قبلاً در کتاب «شرحه شرحه» آورده‌ام و «کانون اندیشۀ جوان» آن را چاپ کرده است، که می‌شود آن را خلاصه‌ای از این کتاب محسوب کرد. و آن هم شرح روایتی از امیرالمؤمنین(ع) است که حضرت چهارده فراز از زندگی خود را برای یک عالم یهودی نقل کرده است.

امیدواریم که این کتاب (علی از زبان علی) مورد توجه حضرت قرار بگیرد؛ هرچند این در مقابل عظمت حضرت، پرِ کاهی هم نیست! یعنی اگر محاسبه کنیم، این در برابر آستان قدس علوی، یک پرِ کاهی هم محسوب نمی‌شود. خودِ ما، خاک پای قنبر امیرالمؤمنین(ع) هم نمی‌شویم، حالا کارِ ما چه خواهد بود! مگر اینکه خودشان نظر کنند که اگر امیرالمؤمنین(ع) نظر به ذره کند، ذره هم می‌تواند کار آفتاب را کند.

محبت علی(ع) در دل ما هست، اما بسیاری از سخنان ایشان هنوز به گوش ما نرسیده!
آخرین مطلبی که می‌خواهم عرض کنم این است که محبت امیرالمؤمنین(ع) در دل ما هست و ما حضرت را واقعاً دوست داریم، اما بسیاری از سخنان ایشان هنوز به گوش ما نرسیده است. و بسیاری از آثار آن حضرت، هنوز در جوامع شیعی، معرفی نشده است. خدا روح بزرگ سید رضی(ره) را با امیرالمؤمنین(ع) محشور کند که نهج‌البلاغه را جمع‌آوری کرد و خدا روح امام راحل(ره) را متعالی کند که همین نهج‌البلاغه هم بعد از انقلاب، بیشتر شناخته شد و قبل از انقلاب، نهج‌البلاغه را بسیار اندک می‌شناختند.

در اثر تلاش‌های حضرت امام(ره) و خون‌های پاک شهیدان، این راه باز شد که مردم ما با نهج‌البلاغه آشنا شوند و انس بگیرند. اما نهج‌البلاغه فقط یک‌دهم آثاری است که از امیرالمؤمنین(ع) باقی مانده است. قطعاً آثار حضرت خیلی بیش از این بوده است.

سخنان علی(ع)، گمشدۀ بسیاری از آزادگان جهان است
بیایید همۀ ما در این مسیر قدم برداریم که این گنج فوق‌العاده ارزشمندی که در اختیارمان هست را به دیگران برسانیم؛ هم به دوست‌داران امیرالمؤمنین(ع) و هم به کسانی که در جهان، به این مسائل توجه دارند. چون آزادگان زیادی در دنیا هستند که گمشده‌شان همین مطالب است و اگر به این‌ها برسند، در واقع به همۀ آنچه به‌دنبالش بودند، خواهند رسید. باید تلاش کنیم که این سخنان علی(ع) را به همه معرفی کنیم.
توصیۀ علامه امینی به علامۀ جعفری که انگیزۀ نگارش «تفسیر نهج‌البلاغه» شد

در اینجا خاطره‌ای نقل کنم که در تفسیر نهج‌البلاغۀ علامۀ جعفری آمده است. ایشان این خاطره را در کتاب خودش نقل می‌کند که یکی از دوستانم از علامۀ امینی برای من پیامی آورده بود؛ یعنی بعد از رحلت علامۀ امینی، ایشان در عالم رؤیا به دوست من پیام داده بود که «این نامه را از طرف من به علامۀ جعفری برسان» و در آن نامه آمده بود: «علامۀ جعفری! قبل از اینکه به عالم آخرت بیایی، یک کاری برای امیرالمؤمنین(ع) انجام بده!»

همان‌طور که می‌دانید علامۀ جعفری شخصیتی است که نه هر خوابی را نقل می‌کند و نه هر مطلبی را به این آسانی می‌پذیرد. اما ایشان این مطلب را در کتاب «تفسیر نهج‌البلاغه» آورده‌اند و در کتاب خود نوشته‌اند: «بعد از این پیامِ علامۀ امینی بود که من نگارش کتاب تفسیر نهج‌البلاغه را شروع کردم» و شما می‌دانید که این تفسیر نهج‌البلاغه یکی از آثار بسیار ارزشمند علامه جعفری است.

در عید غدیر، با علی(ع) عهد ببندیم که «یک کاری برای آن حضرت انجام دهیم»
ما هم در این عید غدیر، می‌توانیم با امیرالمؤمنین(ع) عهد ببندیم که «یک کاری برای آن حضرت انجام دهیم»؛ البته هرکسی در حد وسع و توان خودش و امکاناتی که خدا به او داده است! و مطمئن باشیم که امیرالمؤمنین(ع) هم حتماً نظر می‌کند.

ما معتقدیم که امیرالمؤمنین(ع) «عین‌الله‌الناظره» و «یدالله‌الباسطه» و «اذ‌ن‌الله‌الواعیه» است، یعنی چشم بینای خداست، دستِ گشادۀ خداست، گوش شنوای خداست. و مهم‌تر از همۀ این‌ها، امیرالمؤمنین(ع) «ساقِی المُؤمِنینَ بِالکَأسِ مِن حَوضِ الرّسولِ المَکینِ الأمین» است؛ ایشان ساقیِ حوض رسول خداست. در روایت داریم که در کنار حوض کوثر، به اندازۀ ستارگان آسمان، جام وجود دارد و امیرالمؤمنین(ع) ساقیِ مؤمنین است؛ با این جام‌هایی که در کنار حوض کوثر نبوی وجود دارد. ارتباط با امیرالمؤمنین(ع) ان‌شاءالله مؤمنین را به این جام خواهد رساند، و قبل از رفتن به عالم آخرت، در همین دنیا از حلاوت این جام، بهره‌مند خواهند شد. اگر برای امیرالمؤمنین(ع) قدمی برداریم، ان‌شاءالله از این جام‌ها نصیب ما هم بشود.

رهبر انقلاب، یکی از کسانی است که بیشترین آشنایی را با زندگی و شخصیت علی(ع) دارند
در اینجا می‌خواهم از رهبر معظم انقلاب هم یادی کنم. می‌توان گفت، یکی از کسانی که بیشترین آشنایی را با زندگی و شخصیت امیرالمؤمنین(ع) دارند، حضرت آقا هستند. بنده بخشی از صحبت‌های ایشان دربارۀ امیرالمؤمنین(ع) را قبلاً در دو جلد کتاب، آماده کرده‌ام که چاپ شده است؛ یکی «نقش نگار» و یکی هم «جاودانۀ تاریخ» که مجموعۀ نشر آثار رهبر انقلاب، این دو کتاب را چاپ کرده است.

با اینکه وقتی حضرت آقا، این صحبت‌ها را بیان کردند، در فضای اجرایی بودند و دسترسی به منابع در چنین فضایی، کمتر برای ایشان مقدور بوده است، اما واقعاً ایشان در سخنرانی‌های خود، به‌قدری مطالب ناب دربارۀ علی(ع) بیان کرده‌اند، که انسان فکر می‌کند اگر ایشان فرصت داشتند که خودشان مستقلاً این کار را انجام دهند، چه اثر ارزشمندی تولید می‌شد! ولی ایشان طبیعتاً چنین فرصتی نداشتند لذا ما سعی کردیم از سخنان ایشان، این دو کتاب را تنظیم کنیم.


برخی می‌گویند: چرا امیرالمؤمنین(ع) به حدیث غدیر استناد نکرده است؟!
حالا چون عید غدیر است، این نکته را هم عرض کنم. بعضی از بزرگان می‌گویند: «چرا امیرالمؤمنین(ع) به حدیث غدیر استناد نکرده است؟» و برخی هم برای این مسئله توجیهاتی درست کرده‌اند و مطالب و کتاب‌هایی نوشته‌اند دربارۀ اینکه «چرا علی(ع) به حدیث غدیر، استناد نکرده است؟» در حالی که اساساً این حرف، درست نیست! ما یک کتابی به نام «روایت دریا» نوشته‌ایم و در این کتاب، 25مورد از استنادهای حضرت علی(ع) به حدیث غدیر را آورده‌ایم.

اولاً موضوع غدیر این‌قدر روشن بود و مسئله این‌قدر واضح بود که لازم نبود حضرت به حدیث غدیر زیاد استناد کند، اما در عین حال، ما توانستیم 25مورد از استنادهای امیرالمؤمنین(ع) به حدیث غدیر را پیدا کنیم و در کتاب «روایت دریا» بیاوریم که «کانون اندیشۀ جوان» این کتاب را چاپ کرده است.

در پایان، تشکر می‌کنم از زحمتی که دوستان در «نشر معارف» برای آماده‌سازی و ویراستاری این کتاب(علی از زبان علی) کشیدند. از ویراستاران محترم که می‌دانم خیلی زحمت کشیده‌اند، تشکر می‌کنم. چند نفر از بزرگان هم این کتاب را دیده‌اند و تلاش کرده‌اند که در یکپارچه‌سازی و ویراستاری آن، کمک کنند که از همۀ آن‌ها هم تشکر می‌کنم. همچنین از زحمات آقای موسوی و همکاران ایشان در مجموعۀ خبرگزاری فارس، تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
آرشيو